Sprzedaż ogródka działkowego bez podatku

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że za „sprzedaż” ogródka w ROD działkowcy są zwolnieni z ponoszenia podatku dochodowego pod warunkiem, że od postawienia altany i zasadzenia zieleni minęło co najmniej pół roku – informuje Bankier.pl.

 

Do tej pory trwał spór o podatek, jaki działkowcy muszą opłacać w związku ze sprzedażą altanek i nasadzeń na działce, które towarzyszyły przeniesieniu prawa do użytkowania działki na inną osobę. Urzędy skarbowe żądały opłacenia PIT z tego tytułu, argumentując swoją decyzje przepisami Kodeksu cywilnego. Ich zdaniem działkowcy sprzedając nasadzenia, obiekty oraz urządzenia znajdujące się na terenie ROD, uzyskują przychód z praw majątkowych. Dawało to fiskusowi prawo do domagania się ujęcia sprzedaży altanki i roślin w zeznaniu podatkowym jako przychodów i uiszczenia należnego podatku – podaje portal.

 

Jedyną ulgą, na jaką mogli liczyć działkowcy, było pomniejszenie przychód ze sprzedaży o koszty jego uzyskania. Było to możliwe wówczas, gdy sprzedający miał udokumentowane wydatki poniesione na altankę, nasadzenia oraz inne obiekty znajdujące się na terenie ROD – czytamy  w informacji.

 

Taką interpretacje urzędów skarbowych podważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku, który zapadł na posiedzeniu niejawnym (sygn. akt II FSK 3660/16). W pisemnym uzasadnieniu wyjaśnił, że ustawa o ROD ma pierwszeństwo przed zastosowaniem przepisów Kodeksu cywilnego. Jak podkreśla NSA, zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o ROD, nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce stanowią własność działkowca.


Oznacza to, że przychód ze sprzedaży altanek, nasadzeń oraz obiektów znajdujących się na ogródku działkowym jest przychodem ze zbycia rzeczy, a nie praw. NSA tym samym uznał, że działkowcy będą zobowiązani do uiszczenia podatku dochodowego od m.in. nasadzeń i altan tylko wówczas, gdy zostaną one sprzedane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło wybudowanie altan bądź zasadzenie – czytamy w wyjasnieniu.

 

Stanowisko NSA jest niewątpliwie korzystniejsze dla działkowców niż to, które przyjmowały urzędy skarbowe. Należy jednak w dalszy ciągu pamiętać o uiszczeniu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2 proc. Do jego zapłacenia jest zobowiązany nabywca, gdy wartość nabywanych rzeczy przekracza 1000 zł – konkluduje portal. (jmk)

 

Źródło: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.