Polski przemysł bliski przegrzania

Przemysł w tym roku nabrał takiego rozpędu, że w październiku padł kolejny rekord. Firmy zgłaszają coraz większe wykorzystanie mocy produkcyjnych i poważne problemy z zatrudnieniem. Niedługo gospodarka może już nie mieć jak i z czego rosnąć – podaje Money.pl.

 

Padł kolejny rekord w polskim przemyśle. Nie dość, że na trzech nowych pracowników produkcji w Europie – dwie osoby zatrudnione w Polsce, to weszliśmy jeszcze na inne szczyty, dotychczas niezdobyte.

 

Poziom wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle doszedł w październiku do aż 81,4 proc. - podał GUS. To najwyżej w historii. Rekordy efektywności biją przy tym największe firmy, tj. zatrudniające powyżej 250 pracowników - wykorzystanie mocy produkcyjnych jest tam obecnie na niebotycznym poziomie 84,4 proc. – podaje portal.

 

Dla zobrazowania co to oznacza - przedtem wynik powyżej 80 proc. udało się w polskim przemyśle osiągnąć tylko dwa razy, odkąd takie dane zbiera GUS, czyli od 2002 roku. Poprzedni raz w lipcu b.r., a jeszcze wcześniej w styczniu 2008 r.

 

Rok temu wykorzystanie mocy w przemyśle było na poziomie 79,1 proc., a dwa lata temu zaledwie 75,4 proc. - skok jest więc potężny – stwierdza Money.pl.

 

To teoretycznie świetna wiadomość, bo świadczy o większej efektywności wykorzystania zainwestowanych w przemyśle środków. Mniej maszyn stoi bezczynnie - pracują teraz (prawie) pełną parą. Wskaźniki wydajności i zyski przedsiębiorstw prawdopodobnie pójdą w górę. Być może dzięki temu firmy produkcyjne będą mogły nawet płacić więcej pracownikom?


Wiele wskazuje zresztą na scenariusz "podwyżkowy". Aż 23,9 proc. firm przemysłowych zgłasza problemy ze skompletowaniem załogi. Muszą sięgać głębiej do kieszeni, żeby jakoś ludzi zmotywować i uzupełnić braki kadrowe. A przy większej efektywności produkcji będą miały z czego brać na podwyżki – czytamy w artykule.

 

W tej sytuacji narasta kilka wątpliwości, a mianowicie -  czy przemysł będzie miał jeszcze dalej siłę, by ciągnąć gospodarkę w górę?  To głównie dzięki przemysłowi szybko się rozwijamy. Jest on w tym roku odpowiedzialny za aż 27 proc. wartości dodanej i od kilku lat jego udział w produkcie krajowym brutto rośnie.  

 

Od początku bieżącego roku produkcja przemysłowa rosła w ponad sześcioprocentowym (rok do roku) tempie - najszybciej od pięciu lat. We wrześniu jej dynamika doszła do 8,6 proc., przekraczając znacząco prognozy ekonomistów – podaje portal.

 

Jednocześnie, jak napisaliśmy wyżej, wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło do rekordowych poziomów. Z zestawienia tych dwóch informacji można wysnuć wniosek, że inwestycje nie nadążają za tempem zamówień i wzrostu produkcji. Czyli maszyny pracują już niemal na pełnych mocach, a dostawienia nowych idzie wolniej niż by można się było spodziewać.

 

Jeśli spojrzeć na dane GUS, to widać jednak, że przemysł jest kołem zamachowym inwestycji w polskiej gospodarce. Szybciej w pierwszym półroczu rosły tylko nakłady w handlu hurtowym oraz branży informacyjnej i komunikacyjnej.

 

Nakłady brutto na środki trwałe w sektorze były w pierwszym półroczu większe o 5,8 proc. niż rok temu, tj. o 1,1 mld zł. W tym samym czasie produkcja sprzedana przemysłu rosła jednak o aż 9,3 proc., tj. o 49 mld zł. Czyli dużo szybciej niż przyrastały inwestycje.

 

Jednocześnie zatrudnienie zwiększyło się o 3,1 proc., a płace o średnio 5 proc., czyli na wynagrodzenia poszło łącznie o 8,3 proc. więcej. Jak widać, dla firm większym problemem był brak osób, które mogłyby obsłużyć maszyny, niż brak samych maszyn. Kwoty, które poszły na płace wstrzymały prawdopodobnie część inwestycji, by utrzymać zyski – stwierdzono w artykule.

 

Jak podano w tekście - przemysły skórzany i meblowy są na granicy możliwości, a odnotowano zastój w motoryzacji. Interesująca jest również sytuacja w przemyśle papierniczym, gdzie  nie ma mowy o zastoju, bo w sytuacji wzrostu wykorzystania mocy do 86,5 proc. - co jest historycznym rekordem dla branży - inwestycje wzrosły o aż 15 proc. a wydatki na wynagrodzenia o 10 proc. – wskazuje portal.

 

Jak podała ostatnio agencja S&P , bezpieczeństwo gospodarki Polski zależne jest od relacji eksport / import. Jeśli nasi eksporterzy (czyli producenci) nie dadzą rady, a konsumpcja przeleje się na towary importowane (pewnie stąd wynika rządowa akcja patriotyzmu zakupowego), to mimo dobrych pozostałych danych ekonomicznych, wzrost będzie opierał się na bardzo wątpliwych podstawach i może się nagle skończyć.

 

 

Przy produkcji sprzedanej większej o 13 proc., inwestycje wzrosły o 4,7 proc. a wydatki na wynagrodzenia o prawie 6 proc., z tym że... zatrudnienie nieznacznie spadło.

 

Trzecia największa branża eksportowa - hutnictwo metali - zmniejszyła inwestycje o 10 proc., choć wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło do 83,2 proc., a produkcja sprzedana o 10 proc. Ważniejsze było utrzymanie pracowników, na których wydano o 7 proc. więcej niż rok wcześniej – podano w informacji.

 

Pamiętając o ostrzeżeniach S&P, widać że gospodarka oparta dotąd na przyroście konsumpcji wytraca tempo w sektorach eksportowych. Mimo że zamówienia zza granicy we wszystkich kluczowych dla naszego eksportu branżach rosną, to jednak zarazem moce produkcyjne dochodzą do wartości krytycznych, a inwestycje nie rosną w takim stopniu, jak by na to wskazywał wzrost sprzedaży.

 

Firmy ewidentnie skupiają się na utrzymaniu stanu zatrudnienia. Jak podano wyżej 23,9 proc. firm przemysłowych ma problemy ze skompletowaniem pełnej załogi. Najwięcej tego typu problemów mają te branże, które pracownikom płacą najmniej, w tym produkcja wyrobów skórzanych.

 

Jednak w pięciu kluczowych branżach eksportowych kłopoty ze znalezieniem pracowników zgłasza od 36 do 48 proc. firm. Kluczowe segmenty gospodarki zbliżają się więc do granicy możliwości – podsumowuje Money.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.