Rachunki za prąd niewiele niższe w 2018 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla energii elektrycznej, które będą obowiązywały w 2018 r.  Największe koncerny wnioskowały o podniesienie stawek dla klientów indywidualnych, to ostatecznie będą niewielkie obniżki rachunków za prąd – podaje Bankier.pl.

 

URE w listopadzie poinformował, że wnioski o podwyżki taryf złożyły spółki będące największymi dystrybutorami energii elektrycznej tj. PGE, Tauron, Enea oraz Energa. Oczekiwania przedsiębiorstw w zakresie planowanych kosztów znacznie jednak odbiegały od ostatecznie przyjętych stawek przez prezesa URE. Zamiast oczekiwanych podwyżek, zmiany doprowadzą do obniżek rachunków za prąd – informuje portal.


Rachunek za energię złożony jest z dwóch składników – ceny za jej sprzedaż oraz dostawę, czyli dystrybucję. Taryfa na 2018 r. zakłada dwie podstawowe zmiany. Pierwsza z nich dotyczy spadku stawek opłat w dystrybucji dla wszystkich grup taryfowych o 0,8 proc., co jest wynikiem obniżenia stawki opłaty OZE, która na 2018 r. wyniesie 0,00 zł/MWh. Natomiast druga zmiana zakłada wzrost cen w obrocie dla odbiorców grupy taryfowej G u czterech największych sprzedawców – Enea, PGE, Energa i Tauron, o ok. 0,5 proc. Efektem zatwierdzonych zmian będzie minimalna różnica w opłacanych rachunkach w 2018 r. na korzyść klientów indywidualnych – stwierdza Bankier.pl.


Prezes URE zatwierdził taryfy dla energii elektrycznej w obrocie dla gospodarstw domowych przedsiębiorstwom pełniącym funkcję sprzedawców z urzędu (Enea, PGE, Energa i Tauron).


Szacunkowe wartości zmian obliczono dla odbiorców indywidualnych (grup G11 i G12) – dla średniego zużycia prądu w 2016 r. W przybliżeniu, zestawienie odpowiada rocznemu zużyciu energii w tych grupach przez 3 osobową rodzinę, w najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym - wyjaśnia portal.


Procentowe zestawienia zmiany płatności dla odbiorców w grupach taryfowych G

(Urząd Regulacji Energetyki)


Dla PGE i Tauronu łączne skutki dla odbiorców w grupach G11 i G12 podano w przedziałach, ze względu na istniejące zróżnicowanie cen i stawek opłat w poszczególnych obszarach.


Kwotowe zestawienia zmiany płatności dla odbiorców w grupach taryfowych G

(Urząd Regulacji Energetyki )

 

Natomiast w odniesieniu do innogy Stoen Operator, w dystrybucji nastąpi spadek płatności grupie G11 przy średnim zużyciu 1790 kWh rocznie o 2,1 proc., tj. 0,73 zł/m-c. W grupie G12, przy średnim zużyciu 3388 kWh rocznie, spadek wyniesie 2,7 proc., co oznacza zmianę ceny o 1,3 zł/m-c. – czytamy w podsumowaniu. (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
46%
54%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.