Opłacalny alians gazowy

Z danych Federalnej Służby Celnej Rosji wynika, że Niemcy płacą Kremlowi za gaz ziemny mniej niż inne kraje. Niższe koszty importu gazu miała od Berlina spośród największych odbiorców tylko Wielka Brytania – podaje Forsal.pl.

 

Jak czytamy w informacji, wyraźnie wyższe koszty importu surowca  miały między innymi Francja, Turcja oraz Włochy. Kanclerz Angela Merkel  pracuje nad wzmocnieniem energetycznych powiązań z Moskwą, ignorując presję ze strony USA, które domagają się ukarania  Putina za ingerencję w wojnę w Syrii oraz kampanie wyborcze w krajach Zachodu. Niemcy poparł też ostatecznie budowę gazociągu Nord Stream 2, któremu mocno sprzeciwiały się inne kraje UE, które uważają, że gazociąg wzmocni geopolityczną pozycję Kremla w UE.  

- Niemcy są największym rynkiem gazu w Europie, a jego przedstawiciele handlowi wykonali dobrą robotę w renegocjowaniu cen – powiedział James Henderson z Oxford Institute for Energy Studiem. Niskie stawki za zakup gazu dla Berlina potwierdzają silne dyplomatyczne powiązania pomiędzy krajami. Pokazują też jednak, że Gazprom jest elastyczny, gdy musi rywalizować na coraz bardziej konkurencyjnym europejskim rynku.

 

Ponad połowa zapotrzebowania Niemiec na gaz jest zaspokajana przez import z Rosji. W zeszłym roku miał on wartość ponad 10 mld dol. Dobra cena, jaką otrzymały Niemcy od Rosji wynika także z tego, że mają one lepsze połączenia gazowe z alternatywnymi dostawcami (Norwegią i Wielką Brytanią) niż Włochy czy Austria. Z kolei wysokość cen surowca dla Włoch oraz Francji może wynikać z rosnących kosztów jego transportu gazociągami oraz wyższych lokalnych spotowych cen – podaje portal.

 

Powiązania pomiędzy polityką a cenami surowca budzą wątpliwości. Rząd Merkel nie popiera oficjalnie Kremla. Kreśli poza tym plany rozwoju rynku LNG i oczekuje od Rosji tranzytu części dostaw przez Ukrainę -  podkreślono w artykule.

 

Nie wszystkie kraje zachodniej UE są w tak dużym stopniu uzależnione od rosyjskiej rury. Wielka Brytania nie ma podpisanych długoterminowych umów na dostawę surowca od Gazpromu. Natomiast gdyby Niemcy musiały płacić za surowiec tyle co Włochy czy Francja, to łączny koszt zakupu gazu wzrósłby o około miliard dolarów – podsumowuje Forsal.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Forsal.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.