Uwłaszczenie z wieczystej dzierżawy

Od dwóch lat prowadzone są poprawki legislacyjne dotyczące ustawy wprowadzającej powszechne uwłaszczenie lokatorów. Prace nad tym aktem prawnym wydają się przewlekłe nawet jak na standardy polskiej legislacji – podaje Bankier.pl


 

Jeśli ustawa likwidująca użytkowanie wieczyste pod budynkami mieszkalnymi zostanie wreszcie uchwalona i opublikowana, to jej losy nie będą jeszcze do końca przesądzone. Pojawiają się bowiem opinie, że masowe uwłaszczenie ponad miliona współużytkowników wieczystych narusza konstytucyjną zasadę ochrony własności (w stosunku do praw samorządów) – czytamy w informacji.

 

Ustawodawcę częściowo usprawiedliwia skomplikowana materia przepisów związanych z powszechnym uwłaszczeniem lokatorów. Podczas prac legislacyjnych wątpliwości budzi między innymi kwestia przekształcenia użytkowania wieczystego w odniesieniu do mieszkań posiadanych przez deweloperów oraz innych przedsiębiorców. Mowa o lokalach przeznaczonych do sprzedaży i rozmaitych lokalach użytkowych. Pojawiły się obawy, że taka forma uwłaszczenia dotycząca deweloperów oraz innych firm zostanie potraktowana jako niedozwolona pomoc publiczna dla tych przedsiębiorców i wzbudzi obiekcje Unii Europejskiej. Ostatecznie uznano, że w analizowanej sytuacji może zostać uwzględniony limit pomocy de minimis. Nie wiemy jednak, jak na taką argumentację zareaguje UE. Inną kłopotliwą kwestią jest opór ze strony samorządów. Zgodnie z obecnym projektem ustawy uwłaszczeniowej samorządy przez kolejne 20 lat lub 33 lata będą mogły liczyć na opłatę przekształceniową, która zrekompensuje im brak rocznych opłat za użytkowanie wieczyste. Spodziewana utrata wpływów od 1,3 mln użytkowników wieczystych na pewno nie cieszy samorządowców (nawet jeśli ma nastąpić w długim horyzoncie czasowym). Nie można wykluczyć, że po wprowadzeniu planowanych przepisów niektórzy samorządowcy będą próbowali zakwestionować konstytucyjność tych regulacji i powoływać się na ochronę prawa własności gmin – zauważa portal.

 

Osobom zainteresowanym tematem uwłaszczenia ziemi pod blokami pozostaje obserwowanie wolno toczących się prac legislacyjnych. Wbrew temu, co można przeczytać w wielu mediach, przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo współwłasności gruntu nie będzie kwestią kluczową dla wielu właścicieli mieszkań. Trzeba pamiętać, że takie osoby przez kolejne 20 lat zostaną zobowiązane do wnoszenia opłat przekształceniowych o wysokości zbliżonej do obecnej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. W przypadku lokali użytkowych analogiczny okres płatności wyniesie aż 33 lata. Można zatem przypuszczać, że wiele osób obecnie posiadających lokal na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste do czasu wygaśnięcia opłaty przekształceniowej, po prostu przestanie być właścicielem tej nieruchomości (np. ze względu na jej wcześniejszą sprzedaż) – konkluduje Bankier.pl.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.