Wirus odry atakuje Europę

Liczba zachorowań na odrę w Europie poważnie wzrosła. Jak podała wczoraj Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w pierwszej połowie tego roku odnotowano ponad 41 tysięcy przypadków choroby wśród dzieci i dorosłych – informuje portal Wiadomoscionet.pl.

 

W co najmniej 37 przypadkach choroba doprowadziła do zgonu. Dla porównania, w całym roku 2017 WHO zanotowała w regionie europejskim niecałe 24 tysiące zachorowań. W 2016 roku zaledwie nieco ponad 5 tysięcy

– Odnotowujemy dramatyczny wzrost liczby zachorowań – powiedziała Zsuzsanna Jakab, dyrektorka europejskiego oddziału WHO. Jakab wezwała kraje w regionie do podjęcia działań zapobiegawczych. – Dobre zdrowie dla wszystkich zaczyna się od szczepień – oceniła.

 

Ponad połowę wszystkich tegorocznych przypadków zachorowań  na odrę (23 tys.) odnotowano na Ukrainie, gdzie z powodu trwającego konfliktu zbrojnego załamał się system rutynowych szczepień i nadzoru epidemiologicznego. Ale także we Francji, Gruzji, Grecji, Włoszech, Rosji i Serbii zanotowano ponad tysiąc zarażeń – wynika z raportu WHO.

 

Z informacji Instytutu Roberta Kocha wynika, że w pierwszej połowie tego roku w Niemczech odnotowano 387 przypadków zachorowań na odrę. To o wiele mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (prawie 800).

 

Wirus odry bardzo łatwo się przenosi. Choroba początkowo przypomina grypę, a następnie objawia się charakterystyczną wysypką. Odra osłabia układ odpornościowy. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci do trzeciego roku życia i osób dorosłych – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Wiadomoscionet.pl

Tagi: WHO,Wirus odry,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.