Bój o płacę minimalną

Na wtorkowym posiedzeniu rząd decyduje o podniesieniu pensji minimalnej w 2019 roku. O dodatkowe pieniądze walczyły związki zawodowe – informuje Money.pl.

 

Minimalne wynagrodzenie w Polsce to dziś 2100 zł brutto. W przyszłym roku ma być więcej. O ile? O tym zdecyduje rząd na wtorkowym posiedzeniu. Wysokość podwyżki wzbudza jednak ogromne emocje i jest kwestią sporną między władzą a związkami zawodowymi.


W czerwcu rząd zaproponował podniesienie tej kwoty o 120 zł, na co nie mogli przystać działacze OPZZ i Solidarności. Planowaną wysokość podwyżki uznały za absolutnie niewystarczającą. Związkowcy chcą, żeby płaca minimalna wynosiła połowę płacy średniej.

 

Naciski i spór w samym środku kampanii samorządowej są rządowi wyjątkowo nie na rękę. Dlatego też, od pewnego czasu mówi się, że pieniędzy będzie musiało być więcej. Na początku września, minister finansów Teresa Czerwińska nie wykluczyła wyższej niż pierwotnie proponowana kwoty minimalnej – czytamy w informacji

 

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy dodatkową podwyżkę deklarowało z kolei Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co świadczyło, że rząd w wyniku nacisku związków zaczyna mięknąć. Teraz mówił się o kwocie o 155 zł wyższej niż obecna płaca minimalna. Taką podwyżkę ma forsować  MRPiPS.

 

Związki zawodowe oczekują podwyższenia płacy minimalnej  do poziomu połowy średniego wynagrodzenia. Pracodawcy zaś są przeciwni eskalowaniu płacy minimalnej, motywując swój sprzeciw spowolnieniem gospodarczym w kolejnych latach, którego początek już obserwujemy. Wzrost płacy minimalnej będzie miał również wpływ na liczbę świadczeniobiorców programu Rodzina 500 Plus. Skutki rosnących pensji już są widoczne. Ponadto inflacja zmniejsza wartości niewaloryzowanego sztandarowego socjalu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.