Niewiarygodny wzrost PKB w Rosji

Zdaniem Rosstatu wzrost PKB w Rosji w 2018 roku wyniósł 2,3 proc. To najlepszy wynik rosyjskiej gospodarki od 2012 roku. Nie wszyscy wierzą jednak w te liczby – informuje Businessinsider.com.pl

 

Rosyjski urząd statystyczny Rosstat poinformował, że wzrost PKB w Rosji w 2018 roku wyniósł 2,3 proc. wobec 1,6 proc. w roku 2017. To najwyższe tempo wzrostu gospodarczego od 2012 roku, które przewyższa tym samym wcześniejsze prognozy resortu gospodarki. Niektórzy ekonomiści kwestionują jednak dane Rosstatu – podaje portal.

 

Wcześniej bank centralny Rosji prognozował wzrost PKB w 2018 roku na poziomie 1,2 proc.-2 proc., a ministerstwo gospodarki - na poziomie 2 proc. – czytamy dalej

 

Wyższe wskaźniki to wynik nowych danych o wartości dodanej w budownictwie (4,7 proc.). Wzrosła też wartość dodana w wydobyciu kopalin użytecznych, a także takich sektorach jak zapewnienie bezpieczeństwa wojskowego, handel hurtowy i detaliczny, działalność finansowa i ubezpieczeniowa – wymienia Businessinsider.com.pl.

 

Nowy, wyższy wskaźnik wartości dodanej w budownictwie wiąże się z danymi z Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Spółka Nowatek, największy niepaństwowy producent gazu ziemnego w Rosji, uruchomiła tam trzecią instalację zakładów gazu skroplonego Jamał LNG – informuje portal.

 

Niektórzy ekonomiści kwestionują dane Rosstatu o wzroście PKB. Wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Moskwie Iwan Rodionow powiedział w niezależnym radiu Echo Moskwy, że wyniki te można częściowo powiązać ze zmianą władz Rosstatu i liczbom tym "na razie nie należy wierzyć". Jego zdaniem są one "typową interwencją słowną" w sytuacji trwającego od kilku lat spadku poziomu życia.

 

Dziennik gospodarczy "Wiedomosti" powołał się na ekonomistę ING Dmitrija Dołgina, którego zdaniem dane Rosstatu świadczą o rosnącej zależności gospodarki od eksportu. Ekspert wskazał, że z danych wynika, iż tempo wzrostu eksportu przyspieszyło dzięki sektorowi naftowo-gazowemu. Wzrost importu zaś wyhamował, podobnie jak wzrost popytu wewnętrznego – wyjaśnia tekst.


W 2019 roku eksperci ONZ prognozują wzrost PKB Rosji na poziomie 1,5 proc. – czytamy w podsumowaniu.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:Businessinsider.com.pl


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.