Platformy crowdfundingowe na celowniku UKNF

UKNF bierze na celownik platformy crowdfundingowe, które zachęcają inwestorów do wykładania pieniędzy na startupy. Zdaniem urzędu, to już działalność maklerska, wymagająca licencji – napisał Businessinsider.com.pl za  „Pulsem Biznesu”

 

Platformy crowdfundingowe niebezpiecznie balansują na granicy prawa – zauważył dziennik. Nadzór finansowy przypomina, że okres przejściowy się skończył i nie będzie tego tolerował – podano w informacji. Do 21 maja żadna z platform do internetowych zbiórek pieniędzy w formie equity crowdfunding (w zamian za udziały) nie złożyła wniosku o licencję maklerską.

- Brak wniosków o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej może oznaczać dwie rzeczy. Albo platformy dostosowały swój model działalności tak, aby nie naruszać przepisów prawa, albo są na kursie kolizyjnym z prawem - mówił Maciej Kurzajewski, dyrektor departamentu firm inwestycyjnych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), cytowany przez "PB".

 

Jak czytamy w informacji - UKNF jest skłonny tolerować te platformy crowdfundingowe, które działają jak słup ogłoszeniowy. Te, które w różny sposób stymulują inwestorów do wyłożenia pieniędzy na start-upy, znajdą się na cenzurowanym, bo podpadają pod kryterium działalności maklerskiej.

- Jeśli zidentyfikujemy funkcjonowanie tego rodzaju podmiotów, będziemy zobligowani do kierowania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a w konsekwencji platformy będą trafiać na listę ostrzeżeń publicznych - dodał Kurzajewski.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:/Businessinsider.com.pl / Pb.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.