Fed pozostawia stopy bez zmian

Zgodnie z prognozami w czwartek Fed zadecydował o kolejnym przesunięciu terminu podwyżki stóp procentowych w USA (pierwszej od 2006 r.). Jak widać chińskie problemy gospodarcze, spadek cen ropy aż wreszcie niezadowalające dane inflacyjne z amerykańskiej gospodarki zaważyły na czwartkowej decyzji i pozostawieniu głównej stopy proc. na poziomie 0 - 0,25 proc.

 

Obserwowany po  posiedzeniu FOMC spadek wartości dolara może okazać się jednak krótkotrwały z powodu istniejącej wciąż możliwości podniesienia stóp na przestrzeni ostatniego kwartału br.  Przypomnijmy, że na obecny rok są zaplanowane jeszcze dwa posiedzenia: 27. października oraz 15. grudnia. Jest to szczególnie istotne w kontekście konferencji prasowej Janet Yellen, podczas której została uwzględniona możliwość podniesienia stóp w październiku. Przesunięcie terminu podwyżki spowodowało wyraźne osłabienie dolara na parze z PLN, w czasie amerykańskiej sesji para USDPLN była notowana w okolicach 3,67 PLN/USD, a kwotowania głównej pary walutowej przeniosły się na poziom 1,1440 USD/EUR. Wahania na EURPLN w ostatnich dniach miały znacznie mniejszy wymiar, widać jednak kontynuacje osuwania się kursu zapoczątkowanego pod koniec sierpnia. We wtorek i środę notowania spadły na tygodniowe minima poniżej 4,1950 PLN/EUR.

 

We wtorek poznaliśmy także sierpniowe dane inflacyjne, które okazały się nieznacznie lepsze od prognoz (-0,6% r/r, przy konsensusie -0,7% r/r) jednak potwierdziły pozytywną tendencję obserwowanego od kwietnia spadku deflacji w Polsce. W czwartek został opublikowany raport dotyczący produkcji przemysłowej za sierpień, który z kolei rozczarował (5,3% r/r, przy konsensusie 6,1% r/r). Żaden z krajowych odczytów nie wpłynął jednak wyraźniej na wycenę złotego, który pozostawał przez cały tydzień pod wpływem oczekiwań na czwartkową decyzję Fedu. ( M.K.)

 

Monika Krzywda -  analityczka AKCENTY, instytucji płatniczej rozliczającej płatności walutowe eksporterów i importerów.

 

 

 

Tagi: Świat,Waluty,Fed
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.