Kolejny sukces emisji Best

Mamy więc kolejne przesłanki tezy, że hossa na rynku akcji nie odbiera inwestorów rynkowi obligacji – 60 mln zł zostało (znów) wchłonięte w jeden dzień.

 

Best nie podał jeszcze wyników emisji, a poinformował jedynie, że po pierwszym dniu przyjmowania zapisów popyt przekroczył oferowane 60 mln zł. Inwestorzy mieli trzy dni na przygotowanie się do emisji – od poniedziałku było wiadomo, że windykator na dniach zorganizuje emisję. Ponieważ poprzednia (styczniowa) oferta sprzedała się w jeden dzień (ale jej wartość wyniosła 30 mln zł) inwestorzy zmobilizowali się. Tym bardziej, że Best postanowił tym razem zwiększyć konkurencję wśród oferujących – obok DM PKO BP obligacje można było kupić także w domach maklerskich Alior Banku i Banku Handlowego. Raczej nie dowiemy się, który oferujący jaki miał wkład w emisję, ale warto pamiętać, że Aliorowi sprawnie szło plasowanie publicznej emisji Alior Banku wśród własnych klientów (dwie emisje warte łącznie 220 mln zł rozeszły się pierwszego dnia przyjmowania zapisów), zaś DM PKO BP praktycznie przy każdej emisji działa tak, jakby jutro miał się skończyć świat.

 

 

Nie mamy więc szczegółów, ale można założyć, że emisję objęli raczej inwestorzy o grubszych portfelach, choć przy współpracy z Aliorem zgromadzenie np. 1 tys. inwestorów także wydaje się możliwe. Styczniową emisję Bestu objęło jednak 359 inwestorów, a kluczowym czynnikiem musiał być udział inwestorów zasobnych w gotówkę, lub przynajmniej linie kredytowe.

 

 

Łatwość, z jaką plasowane są nadal emisje obligacji, nie jest jednak do końca wykorzystywana. Z raportu rocznego Kruka wynika, że największy windykator może nie być zainteresowany pozyskaniem dłużnego finansowania w najbliższym czasie. Nieco nieoczekiwanie swój akces złożyło za to Echo Investment, które informowało o złożeniu prospektu, którego zatwierdzenie pozwalałoby na przeprowadzenie emisji wartych 300 mln zł, ale to perspektywa w najlepszym wypadku na kwiecień, a bardziej prawdopodobnie na maj. Natomiast całkiem spodziewanie z emisją wrócił Getin Noble Bank, który po raz 10 z kolei zaoferował inwestorom 5 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M, choć po raz pierwszy od trzech lat nie da się kupić jego obligacji z wyższą rentownością na Catalyst.

 

 

Na koniec warto też zwrócić uwagę na spadek rentowności obligacji skarbowych – 10-latki dają 3,73 proc. rentowności, czyli najmniej od stycznia. To również może być odczytane jako dobry omen dla obligacji firm (zwiększenie spreadu w porównaniu do rentowności), ale bez przekonania, że tę sytuację uda się emitentom wykorzystać do przeprowadzenia nowych emisji.

 

 

Emil Szweda, Obligacje.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.