10 cech dobrego inwestora

Jeśli kiedykolwiek planowałeś zostać profesjonalnym inwestorem, powinieneś dowiedzieć się, jakie cechy musisz w sobie wypracować. Bez nich bowiem twoja kariera będzie krótka. Koniecznie weź pod uwagę udoskonalenie poniższych nawyków i umiejętności, nim zaryzykujesz wielkie pieniądze na finansowym rynku.

 

1. Dyscyplina

Jeśli nie wyrobiłeś w sobie dyscypliny, nie jesteś jeszcze gotowy na karierę tradera. Dyscyplina jest warunkiem koniecznym i dotyczy wszystkich zagadnień związanych z inwestowaniem, począwszy od udoskonalenia własnego, psychologicznego podejścia handlowego (jak kwestia chciwości i lęku), aż do unikania impulsów opartych na spekulacji i intuicji.


2. Realistyczne oczekiwania

Jako trader powinieneś starać się wygrywać tak często, jak to tylko możliwe. Ale istnieje olbrzymia różnica pomiędzy transakcjami opartymi na racjonalnej analizie a oczekiwaniem, że za każdym razem wygrasz. Traderzy, którzy są przekonani o tym, iż każda ich transakcja to “pewniak”, zazwyczaj odpadają jako pierwsi.


3. Nauka przez całe życie

Odnoszący sukces inwestorzy uczą się przez całe życie. Nieustanie czytają książki i artykuły poświęcone rynkom i modyfikują swoje strategie w oparciu o najnowsze informacje. W świecie finansów musisz być bystry i zręczny, jeśli masz zamiar zostać w nim dłuższy czas.


4. Myśl za siebie

Na Wall Street panuje pewna choroba. Nazywa się “mentalność stada”. To właśnie ona jest odpowiedzialna za bańki spekulacyjne, które spowodowały w systemie finansowym chaos i krach. Oczywiście należy brać pod uwagę tzw. nastroje rynkowe, jednak każdą decyzję powinieneś podejmować samodzielnie.


5. Bądź dobry w liczbach

Nie mamy tu na myśli zaawansowanej matematyki czy algebry liniowej. Po prostu chodzi tu o porządne zaznajomienie się ze zmiennymi ilościowymi na rynku. Powinieneś potrafić szybko obliczyć spread bid-ask i pipsy, i szybko wyciągać wnioski ze wskaźników takich jak PEG czy P/E. Podszkolenie się w matematyce znacznie ułatwi ci wszystkie działania na rynku.


6. Poznaj siebie

Przygotuj się na to, że przez cały czas będziesz spotykał samozwańczych guru, którzy spróbują sprzedać ci Święty Graal. W rzeczywistości oczywiście nic takiego nie istnieje. Istnieje za to olbrzymia ilość strategii handlowych, metod i narzędzi, które możesz wykorzystać w drodze do sukcesu. Lecz którego narzędzia i strategii użyjesz oraz jak bardzo agresywny lub konserwatywny będziesz – zależy od twojej osobowości i tego, co zechcesz osiągnąć. Powinieneś zastanowić się nad tym, jaki naprawdę jesteś, żeby obrać strategię, która ci będzie najbardziej odpowiadała.


7. Zarządzaj ryzykiem

Zarządzanie ryzykiem jest w finansach kwestią fundamentalną. Oznacza takie wykorzystywanie narzędzi i strategii, by zminimalizować ekspozycję na ryzyko, czyli stopień różnicy między sukcesem a porażką. Zapoznanie się z takimi kwestiami jak dywersyfikacja, współczynnik ryzyka do nagrody, ryzyko handlowe, minimalna dźwignia pomogą ci uniknąć niepotrzebnego ryzyka, z jakim wiąże się rynek finansowy.


8. Wypracuj rutynę

Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i profesjonalnego. Odnoszący sukces inwestorzy wypracowali w sobie przyzwyczajenia, które im towarzyszą codziennie. Wszystko co robią – czy jest to wstawanie wcześnie rano, ustawianie wykresów czy przyglądanie się kalendarzowi ekonomicznemu – ma swój cel. Jeśli twoje działania nie będą celowe, nie odniesiesz sukcesu.


9. Handluj na różnych rynkach

Odnoszący sukces traderzy rzadko kiedy trzymają się jednego rynku lub klasy aktywów. Z czasem stają się ekspertami od różnych rynków, włączając w to akcje, obligacje, towary, indeksy, waluty itp. Dobra znajomość różnych rynków i instrumentów pozwoli ci na dywersyfikację portfela.


10. Zrób wszystko, co możliwe

Ostatnia cecha jest właściwa wszystkim ludziom sukcesu. Różnica pomiędzy sukcesem a porażką zazwyczaj sprowadza się do tego, ile razy zdołałeś się podnieść po tym, jak ci coś nie wyszło. Jeśli chcesz coś osiągnąć w tak konkurencyjnym i chwilami odstraszającym środowisku jak rynek finansowy, powinieneś zrobić wszystko co w swojej mocy, by wygrać. Nieustanie przypominaj sobie, dlaczego w ogóle to robisz i nie pozwól negatywnym doświadczeniom zabić twojej pasji. W końcu to właśnie ona pcha nas do sukcesu.

 

Dział Analiz EasyMarkets

 

Ostrzeżenie o ryzyku: Kontrakty terminowe, opcje oraz kontrakty CFD (transakcje pozagiełdowe) to produkty wykorzystujące dźwignię finansową, które są obarczone znacznym ryzykiem straty całej wartości zainwestowanego kapitału i nie są odpowiednie dla każdego. Konieczne jest poznanie i zrozumienie potencjalnych zagrożeń. Nie należy inwestować pieniędzy, na których stratę nie można sobie pozwolić. Prosimy zapoznać się z pełną wersją ostrzeżenia o ryzyku. Easy Forex Trading Ltd (CySEC — numer licencji 079/07).

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.