Rośnie popyt na rozwiązania Business Intelligence

Technologia Business Intelligence (w skrócie BI) obchodzi swoje 60-lecie. To właśnie w 1958 roku na łamach czasopisma IBM Journal po raz pierwszy został zdefiniowany schemat działania w pełni zinformatyzowanego systemu analitycznego wspierającego podejmowanie kluczowych decyzji w przedsiębiorstwach. Dziś ten segment analityki danych to wielomiliardowy globalny biznes.


●    Technologia Business Intelligence obchodzi swoje 60-lecie.
●    Wartość globalnego rynku rozwiązań BI wyceniana jest na prawie 19 mld dolarów.
●    Popyt na systemy Business Intelligence w Polsce do 2020 roku wzrośnie o 30 proc.


Według raportu Research and Markets wartość globalnego rynku rozwiązań Business Intelligence wyceniana jest na prawie 19 mld dolarów, natomiast roczny wskaźnik wzrostu do roku 2024 szacowany jest na 10,3 proc. Z szacunków firmy TogetherData zajmującej się analityką danych wynika, iż popyt na systemy BI w Polsce do 2020 roku wzrośnie o 30 proc.


Business Intelligence to szeroko zakrojony proces informatyzacji przedsiębiorstw mający na celu podnoszenie ich konkurencyjności. Aplikacje i systemy informatyczne tego typu mają dwa zadania. Pierwszym jest uporządkowanie zettabajtów firmowych danych. Z kolei drugie polega na przedstawianiu wyników analizy w postaci zrozumiałych i czytelnych raportów.


Narzędzia typu Business Intelligence nie są rozwiązaniami pudełkowymi. Albowiem każdy tego system jest zbudowany od podstaw i w pełni dostosowany do specyfiki danej firmy – mówi Paweł Brach, Wiceprezes firmy TogetherData. Analiza danych może dotyczyć każdego problemu trapiącego daną organizację. Przykładem jest np. zmniejszenie ryzyka biznesowego związanego z opóźnieniami w płatnościach czy wyjaśnienie przyczyny słabszej sprzedaży danego produktu.


Polskie firmy od lat z wielkim trudem przekonują się do analityki danych, w tym także do wykorzystania aplikacji BI. Według badań przeprowadzonych przez firmę Intel, raptem co piąte polskie przedsiębiorstwo wykorzystuje narzędzia z zakresu analityki danych. Pod tym względem zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Z obserwacji firmy TogetherData wynika, iż najbliższe dwa lata będą stały pod znakiem swoistej „datyzacji” polskiego biznesu. Zapotrzebowanie na implementacje systemów klasy Business Intelligence wzrośnie o 30 proc. Największy popyt będzie panował wśród firm z takich branż, jak handel, finanse czy ubezpieczenia.


Warto zaznaczyć, iż aplikacje BI nie informują, jakie konkretnie kroki powinny zostać podjęte, pomagają natomiast unikać błędnych lub ryzykownych decyzji – dodaje Paweł Brach. Efektywne wykorzystywanie tego typu narzędzi umożliwia wejście na nowy, niesamowity poziom modernizacji przedsiębiorstw, optymalizacji wydatków oraz zwiększenia przychodów.


Jak wynika z badania „Going Beyond the Data. Turning Data from Insights into Value”, przeprowadzonego przez firmę KPMG International, 8 na 10 (82%) przebadanych przedsiębiorstw twierdzi, że dzięki zrozumieniu mechanizmów z zakresu analityki wielkich zbiorów danych, udało im się lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów i skuteczniej reagować na nie ofertowo.

 


 

 

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.