Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy

W świecie najnowszej części „Felixa, Neta i Niki” nie ma prądu, internetu, zaczyna brakować wody, jedzenia i wszystkiego, co daje nam technika i cywilizacja, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i uważamy za naturalny element naszego życia. Rafał Kosik stawia swoich bohaterów w sytuacji ekstremalnej, do której jednak na Ziemi może dojść w każdej chwili.

 

ksjz_front_500_763_01Bestsellerowa seria dla młodzieży „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika, która sprzedała się w Polsce w nakładzie przekraczającym 800 tys. egz., została oparta na nauce i niesie ze sobą dodatkowe wartości edukacyjne. Wiedza jednak zawsze podana jest w nienachalnej i zabawnej formie, wpleciona w fabułę stanowi wręcz nieodłączny element treści. Pierwszy tom, Gang Niewidzialnych Ludzi, jest lekturą obowiązkową w szkole podstawowej.

W najnowszej, piętnastej części osią akcji jest burza magnetyczna spowodowana intensywną aktywnością słoneczną. W jej wyniku dochodzi do awarii zasilania na całej planecie. Przestają działać: internet, komunikacja, wodociągi, transport, handel i wszystko inne, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Jeśli przerwa w zasilaniu potrwa zbyt długo, wszystko będzie stracone. Stąd tytuł Koniec Świata Jaki Znamy. Trójka piętnastolatków (Felix jest młodym wynalazcą, Net informatykiem, a Nika kręgosłupem moralnym i głosem rozsądku superpaczki) musi nie tylko odnaleźć się w tej sytuacji, nie tylko zadbać o siebie i swoich bliskich, lecz również pomóc naprawić świat.

Najlepiej uczyć na przykładzie, bo to też część mojej misji, by przekazać odrobinę wiedzy praktycznej – mówi Rafał KosikTo jest co prawda seria przygodowa, jednakoparta na aktualnym stanie wiedzy i opisywane tam wydarzenia nie są nierealne. Aktywność Słońca ma ogromny wpływ na naszą planetę i na naszą cywilizację. Nawet niewielkie wahania jego aktywności zmieniają bieg historii. W 1859 roku w wyniku gwałtownego rozbłysku poważnie uszkodzona została sieć telegraficzna na całej planecie. Wówczas nie miało to wielkiego wpływu na naszą cywilizację, dziś podobne zjawisko oznaczałoby apokalipsę. Taka aktywność Słońca nie jest niczym niezwykłym, to z pewnością wydarzy się ponownie. Pytanie brzmi tylko: za lat pięć czy pięćdziesiąt. Nie jesteśmy do tego w ogóle przygotowani.

Autor pokazuje młodym czytelnikom, że wiedza może pomóc w sytuacjach ekstremalnych. Powieść porusza takie zagadnienia naukowe jak m.in. zasady działania Słońca i jego wpływ na klimat Ziemi i infrastrukturę tworzoną przez ludzi, koronalny wyrzut masy, efekt Carringtona. Kosik pisze również o sztucznej inteligencji i jej ograniczeniach.

Rafał Kosik - pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia siedem książek: science-fiction dla dorosłych (m.in. powieści Mars, Vertical, Kameleon i Różaniec), serię „Felix, Net i Nika” dla młodzieży oraz serię dla dzieci „Amelia i Kuba”, które zdobyły liczne nagrody m.in. Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz Nagrodę Małego Donga. Jego książki były tłumaczone na niemiecki, czeski, węgierski, litewski i ukraiński. Zainteresowania: literatura, nowe technologie, socjologia, kuchnia i motoryzacja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.