Konsolidacja kredytów: jakie są jej ograniczenia?

Jak pokazują statystyki Akredo.pl w wielu przypadkach, kredyt konsolidacyjny to skuteczna forma pomocy w sytuacji problemów ze spłatą zbyt wysokich rat kredytów i zobowiązań. Osoby przymierzające się do konsolidacji kredytów muszą jednak liczyć się z tym, że bank wnikliwie zbada ich zdolność kredytową. Jeśli będzie niewystarczająca, takiego kredytu nie otrzymają. Finansowanie nie dojdzie również do skutku, m.in. w przypadku chęci połączenia kredytów preferencyjnych lub pożyczek pozabankowych. Kiedy zatem konsolidacja będzie niemożliwa? Jakich kredytów nie skonsolidujemy? I o jakich barierach należy pamiętać, aby zminimalizować stres w procesie wychodzenia z kryzysu finansowego?

 

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez GfK Polonia na blisko 30 tysiącach respondentów z 22 krajów, najczęstszymi przyczynami stresu na świecie są pieniądze, wewnętrzna presja oraz brak snu. Wśród Polaków zmartwienia dotyczące stanu portfela, stresują aż 37,5% badanych. Nasz kraj jako piąty najdłużej pracujący naród na świecie, stresuje się także przez nadmiar obowiązków w pracy (aż 24 % badanych). Kolejnym stresogennym czynnikiem dla rodaków, okazał się brak czasu na realizację własnych zainteresowań (również 24 %). Polak pracuje, nie ma czasu na przyjemności, nie ma go też na wystarczającą długość snu. Robi się więc nerwowy i coraz mniej odporny psychicznie, a zadowolenie ze stopy życiowej jest na niewystarczającym poziomie.


Konsolidacja to rozwiązanie, które może przyczynić się do obniżenia poziomu stresu związanego z problemami finansowymi i przynieść konsumentowi wiele wymiernych korzyści. Oprócz wielu zalet, wiąże się też z różnymi ograniczeniami, które dla niektórych osób mogą być nie do przeskoczenia. Kredyt konsolidacyjny zaciągnięty natomiast w odpowiednim momencie, może uchronić klienta przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia, która rujnuje jego domowy budżet i najczęściej nieuchronnie prowadzi do upadłości konsumenckiej.

- Dzięki połączeniu swoich zadłużeń bankowych w jedno możemy sporo zaoszczędzić — nawet 30% na miesięcznych ratach. Jest to dobra propozycja przede wszystkim dla tych, którzy posiadają wiele zobowiązań finansowych i zaczynają odczuwać ich ciężar, co negatywnie przekłada się na poziom zadowolenia z życia. Jednak kredyt konsolidacyjny, podobnie jak każde inne zobowiązanie w banku, otrzymają jedynie osoby z nieskazitelną historią i zdolnością kredytową. Dlatego też warto dbać o historię w BIK, który gromadzi informacje o wszystkich zobowiązaniach zaciąganych przez konsumentów – mówi Paweł Weber, współzałożyciel platformy kredytowej Akredo.pl. 


Banki niechętnie podchodzą do łączenia zobowiązań pozabankowych. Jeśli zatem posiadamy pożyczki z parabanków, poszukiwania korzystnych ofert ich konsolidacji w banku zabrać nam mogą nieco więcej czasu. Co do oceny zdolności kredytowej, pod uwagę brane są wszystkie posiadane przez kredytobiorcę zobowiązania. W celu szybkiego wyszukania nie tylko banków, które konsolidują niestandardowe pożyczki, ale i najtańszej oferty rynkowej dopasowanej do naszych potrzeb, posiłkować się możemy usługą platformy Akredo.pl, specjalizującej się w wyszukiwaniu najlepszych ofert kredytowych do 24h.


Banki wprowadzają także maksymalną sumę, na którą udzielają kredytu konsolidacyjnego. Często oferty które proponują, bywają atrakcyjne, ale obowiązują tylko w przypadku ściśle określonych kwot. I tak na przykład kredyt konsolidacyjny w jednym banku otrzymamy maksymalnie na 150 tysięcy złotych, a w innym na 200 tysięcy. Czasem jest to decydująca różnica. Kolejnym ograniczeniem konsolidacji jest także czas. Instytucje bankowe w swoich regulaminach mogą zastrzec maksymalny okres, na który będą mogły rozłożyć klientowi raty. Jest on najczęściej podawany w liczbie miesięcy i na dzień dzisiejszy wynosi 120.

- Obecne lata obfitują w niespokojną sytuację gospodarczą i niepokojące zjawiska w polityce światowej. Wartość poszczególnych walut i polityka Banków Centralnych, jest bezwzględnie zależna od sytuacji geopolitycznej. To ściśle powiązane ze sobą światy. Kto tego nie zauważa, będzie narażony na spore straty w swoich finansach. Dlatego w myśl powiedzenia, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, pozbądźmy się chwilówek, inwestujmy rozważnie, śledźmy sytuację makroekonomiczną i korzystajmy z możliwości naprawy finansów osobistych, jakie daje konsolidacja zobowiązań – dodaje Paweł Weber z Akredo.pl.

 
 

Akredo Sp. z o. o.
00-359 Warszawa
ul. Poznańska 7 lok. 3

-------------------------------------------------------------------------------------

NIP: 5252534867 | KRS: 0000427143 | Kapitał założycielski: 115.000 PLN

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.