Inwestycje wodociągowe w Bielsku-Białej

Jednym z najważniejszych punktów w strategii przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego AQUA S.A. (Bielsko-Biała) są inwestycje w rozwój infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Należy podkreślić, że od 2003 roku łączny koszt wykonanych w tym okresie inwestycji i remontów wyniósł  800 mln zł.

 

W latach 2008-2015 został zrealizowany jeden z największych w historii spółki projekt pn. „Poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej w dzielnicach miasta Bielsko-Biała”. Projekt ten został współfinansowany z Funduszu Spójności UE w ramach PO IŚ 2007-2013. Wartość inwestycji wyniosła 114,1 mln zł natomiast dofinansowanie z Funduszu Spójności to 52,6 mln zł. Inwestycja była prowadzona w 7 dzielnicach Bielsko-Biała, umożliwiając podłączenie 3250 budynków mieszkalnych i obiektów prowadzących działalność gospodarczą. W ramach projektu wybudowano 145 km sieci kanalizacji sanitarnej, 8 km sieci wodociągowej oraz wymieniono 15 km istniejącej sieci wodociągowej, co stanowi łącznie 168 km sieci wodno-kanalizacyjnej. Ukończenie tej inwestycji zapewniło dostęp do sieci kanalizacyjnej dla 98,3% mieszkańców Bielska-Białej. Zrealizowanie inwestycji przyczyniło się do rozwiązania problemu odprowadzania ścieków sanitarnych z tego obszaru o powierzchni 9 km2 leżącego w granicach miasta, a także przyspieszyło rozwój mieszkalnictwa jednorodzinnego na niezabudowanych dotychczas parcelach.

 

Nie spoczywamy na laurach, przed nami kolejne ważne zadanie. W tym roku został złożony wniosek o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej dla projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej i przebudowa wodociągu oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracjach miasta Bielsko-Biała”. W ramach tego przedsięwzięcia planuje się budowę kanalizacji sanitarnej ok. 29 km, głównie w dzielnicy Hałcnów, przebudowę ok. 16 km sieci i przyłączy wodociągowych, modernizację systemu oczyszczania ścieków, a także budowę nowego zbiornika biogazu na terenie oczyszczalni ścieków w Komorowicach. Najważniejszym celem projektu jest przyłączenie się  do zbiorczej sieci kanalizacyjnej  2 195 osób z terenu Bielska-Białej, w północno-wschodnim rejonie dzielnicy Hałcnów.

 

Tagi: AQUA SA,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.