Przyjazna Gmina Strumień

Kolorowe place zabaw, świetlice środowiskowe, miejsca spotkań w każdym sołectwie i miejsca w przedszkolach dla każdego malucha. Do tego rozbudowany system informacyjny. Inwestycje, które ułatwiają codzienne życie mieszkańców i swoją niepowtarzalnością przyciągają do Strumienia turystów. Tu warto odpocząć, zamieszkać i zainwestować.


O Przyjaznej Gminie Strumień rozmawiamy z Burmistrzem, Anną Grygierek.

 


W jaki sposób gmina kontynuowała w ostatnich latach zasady polityki Przyjaznej Gminy wobec mieszkańców, inwestorów, czy turystów?

Staramy się zapewnić naszym mieszkańcom warunki do dobrego życia w gminie Strumień. Zależy mi, aby gmina była przyjazna rodzinie, dlatego też w każdym sołectwie zorganizowaliśmy place zabaw i świetlice środowiskowe, które zapewniają dzieciom opiekę po zajęciach lekcyjnych, wtedy kiedy rodzice jeszcze pracują. Świetlice mieszczą się najczęściej w miejscach przeznaczonych do spotkań mieszkańców. Te wyposażone są w punkty dostępu do internetu, sale z kuchennym zapleczem, gdzie można organizować spotkania czy wydarzenia kulturalne. Wiele z nich zorganizowaliśmy dzięki wsparciu funduszy zewnętrznych. Naszym atutem jest klimat, który mamy w naszej gminie. To niewielkie miejscowości, działa tu wiele organizacji pozarządowych, życie toczy się przy Ochotniczych Strażach Pożarnych czy Kołach Gospodyń Wiejskich. Naszym atutem są dobrzy, skorzy do pomocy sąsiedzkiej i wspólnego działania ludzie. Mamy też dużo terenów zielonych, które sprzyjają rekreacji. W ubiegłym roku sołectwo Zabłocie Solanka, należące do naszej gminy, zostało objęte strefą uzdrowiskową Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój. Występują tu złoża borowiny i solanki, która ma największą zawartość jodu na świecie dochodzącą do 139 mg/litr. Atuty solanki można sprawdzić inhalując się nią w naszym parku, gdzie powstała fontanna solankowa. Przy okazji dzieci mogą tu skorzystać z placu zabaw, można też pograć w szachy czy tenis stołowy, odbywają się tu również imprezy kulturalne. To również przykład na to, jaką mamy gminną politykę. Staramy się jak najlepiej i najbardziej funkcjonalnie wykorzystać naszą przestrzeń, tak aby mogły z niej korzystać różne grupy wiekowe, a rodziny mogły spędzić wspólnie wolny czas. Takich miejsc w naszej gminie jest więcej. Z powodzeniem rozwijać się tu może agroturystyka, czy gastronomia. Dbamy o obiekty przeznaczone do aktywnego wypoczynku. W zeszłym roku po gruntownej modernizacji oddaliśmy do użytku Miejskie Centrum Kultury i Rekreacji. To jedno z największych gminnych przedsięwzięć ostatnich lat. Znajduje się tu zmodernizowany basen, korty do tenisa i squasha, plac zabaw i siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Bez pozyskania środków zewnętrznych musiałby pozostać nadal w strefie marzeń gminy Strumień. Budynek miejskiego basenu, choć duży, wykorzystywany był tylko w okresie letnim. Po wykonanej modernizacji życie tętni tu cały rok. Działa tu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. W budynku znajduje się sala widowiskowa na 180 osób z funkcjonalnie składanymi miejscami dla widowni, sale zajęciowe i Izba Regionalna im. Mariana Wójtowicza. Odbywają się tu spotkania, imprezy czy prelekcje. Cała gmina Strumień jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego – prócz terenów rekreacyjnych mamy również przygotowane tereny pod budowę mieszkaniową. W ostatnim czasie w centrum Strumienia powstało kilka nowych osiedli. Nie brakuje również terenów inwestycyjnych. Mamy i takie gdzie już dziś prowadzona jest działalność gospodarcza.


Proszę podsumować realizację najważniejszych inwestycji gminy ostatnich lat oraz źródła jej finansowania

Ogromne znaczenie w rozwoju gminy Strumień mają fundusze europejskie. To dzięki nim nasza gmina zmienia się. Możemy pozwolić sobie na realizację nawet najbardziej śmiałych projektów, takich jak Miejskie Centrum Kultury i Rekreacji. Miejsca dotychczas niezagospodarowane zyskują zupełnie nowe oblicze. Tak na przykład zorganizowaliśmy w piwnicach ratusza galerię. Dziś możemy tam oglądać wystawy, jest to również niezastąpione miejsce spotkań i warsztatów. Innowacyjny pomysł został doceniony i w ramach współpracy transgranicznej otrzymaliśmy dofinansowanie na ten cel. Dzięki funduszom europejskim powstały w naszej gminie miejsca spotkań, place zabaw, remontowane są drogi czy budynki, budujemy też kanalizację. Inwestowaliśmy również w mieszkańców, dzięki wsparciu unijnemu zrealizowaliśmy również projekty szkoleniowe. W sumie w latach 2007-2014 do gminy Strumień trafiło ponad 35 mln złotych - to prawie roczny budżet naszej gminy. W sumie zrealizowaliśmy wspólnie dzięki wsparciu funduszy zewnętrznych 353 projekty.


Jakie są główne atuty Gminy Strumień?

Gmina Strumień, to miejsce, które ciągle się rozwija. Naszą przyszłość widzimy w turystyce. Mam nadzieję, że może za kilka lat będziemy mogli zyskać miano gminy uzdrowiskowej, a to ogromne możliwości dla rozwoju turystyki. Posiadamy wiele terenów zielonych, nasza gmina jest objęta obszarem Natura 2000. Rosną tu unikatowe rośliny, ze względu na obecność licznych stawów i akwenów wodnych gmina jest nazywana „Żabim Krajem”. Dużym atutem naszej gminy jest również lokalizacja. Przebiegają dwie ważne drogi: międzynarodowa do przejścia granicznego w Cieszynie oraz krajowa Katowice-Ustroń-Wisła, popularnie zwana Wiślanką (DK 81). Gmina otoczona jest dużymi miastami. Należą do nich Żory, Cieszyn, Bielsko-Biała, Jastrzębie Zdrój i Pszczyna. To również dobre miejsce dla rodziny. W każdej miejscowości działa przedszkole – mamy miejsca dla każdego małego mieszkańca gminy, jak wcześniej wspomniałam opieka dla najmłodszych mieszkańców gminy zapewniona jest do wieczora w świetlicach środowiskowych, które proponują dzieciom i młodzieży szereg zajęć. Staram się wsłuchiwać w potrzeby mieszkańców. Rozbudowaliśmy również bazę informacji o wydarzeniach w gminie. Aktywnie działa strona internetowa, profil na facebooku. Szczególnie ważne informacje docierają do mieszkańców i turystów drogą smsową, co tydzień wysyłamy również newsletter drogą mailową. Gmina ma również swoją gazetkę – „Echo Strumienia”, która pokazuje życie mieszkańców i najważniejsze wydarzenia gminne. Zapraszam do Strumienia – Przyjaznej Gminy.

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.