Kolejne obciążenie podatkowe

Samorządy będą musiały zadbać o pobór tzw. podatku od deszczu. Chodzi o opłaty za usługę utrzymania infrastruktury zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w należytej sprawności technicznej – informuje Gazetaprawna.pl.

 

To efekt nowego Prawa wodnego, które weszło w życie 1 stycznia tego roku.


Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, przytacza portal, efektywna gospodarka wodna powinna gwarantować utrzymanie niezbędnej ilości i odpowiedniej jakości zasobów wód powierzchniowych i podziemnych oraz usuwanie bądź minimalizowanie wszelkich zagrożeń związanych z jej deficytem i nadmiarem (powodzie i susze). Ustawodawca dodaje, że nowy model zarządzania gospodarką wodną będzie oznaczał wprowadzenie systemu instrumentów ekonomicznych, które będą miały na celu przede wszystkim bardziej oszczędne zarządzanie zasobami wodnymi. Choć w nowych przepisach nie ma mowy o sięganiu do kieszeni mieszkańców, istnieją obawy, że koszty podatku od deszczu będą scedowane właśnie na nich.

 

W nowym Prawie wodnym znajdziemy katalog usług wodnych objętych opłatami. Mowa tam także o opłatach za zmniejszanie naturalnej retencji terenowej. Kogo dotyczy ten zapis?

 

Chodzi o właścicieli nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 , robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70 proc. powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej – mówi przepis.

 

Ile wyniesie podatek? Będzie się go obliczać jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach. Efekt? Nawet milion złotych w budżecie więcej każdego roku – podaje portal.

 

Jak czytamy w akcie, podmiot obowiązany do ponoszenia tej opłaty wnosi ją na rachunek bankowy właściwego urzędu gminy (miasta) w terminie 14 dni od dnia, w którym doręczono mu informację. Jeżeli podmiot zaniechał wykonania tego obowiązku, wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa wysokość opłaty w drodze decyzji.


Zgodnie z art.268, z opłaty tej zwolnione są kościoły i związki wyznaniowe - podsumowuje Gazetaprawna.pl (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:Gazetaprawna.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.