Gmina musi uzasadnić ograniczanie prawa własności

Inwestorzy muszą pamiętać, że uprawnienia gminy mają swoje granice. Jeśli jej działania będą ingerować w prawo własności przedsiębiorców nie obejdzie się bez odpowiedniego uzasadnienia.

 

Z perspektywy inwestora warto wiedzieć, kiedy gmina przekracza przysługujące jej uprawnienia w zakresie władztwa planistycznego i ogranicza przynależące mu prawo własności. Pod jakim kątem warto sprawdzać działania gminy?

 

Każde działanie gminy musi obligatoryjnie posiadać uzasadnienie faktyczne lub prawne. Oznacza to, że gmina musi motywować swoje działania rzetelnymi argumentami, których źródło najczęściej musi znajdować się w prawie. Nie może zatem działać w oparciu o jedynie własne preferencje i upodobania.

 

Każda ingerencja organu gminy w prawo własności do nieruchomości musi odbywać się przy zachowaniu zasady racjonalności i proporcjonalności do wskazanych celów. Przykładowo: uchwalono nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym prawo zabudowy właściciela a jest bardziej ograniczone i restrykcyjne, niż prawo do zabudowy działek właścicieli b oraz c. Działki znajdujące się w obrębie tego samego obszaru planistycznego muszą być traktowane w dokładnie ten sam sposób. Innymi słowy, musi zostać poszanowania zasada proporcjonalnej ingerencji w prawo do zabudowy w odniesieniu do celów, jakie takim działaniom przyświecają. W konsekwencji każda ingerencja w prawo własności nakłada na organ obowiązek przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, którego celem będzie wykazania faktycznych podstaw dla podjęcia przez gminę dokładnie takich decyzji.  

 

Karolina Kącka

Saveinvest Sp. z o.o. www.dzialkanadmorzem.pl, www.saveinvest.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.