Wit Szostak - Poniewczasie


Poniewczasie Wita Szostaka to dziennik, w którym dzieje się powieść.

 

szostak_poniewczasie_front_1500_600


Książkę czyta się jednocześnie na kilku poziomach: autor w dzienniku opisuje zmagania z pisaniem, ale sama powieść jest o Marcinie Strzępie, który przeżywa kryzys w związku, szuka własnych historii rodzinnych, opowiada o swoich pasjach: literaturze, muzyce, zegarkach.

Autor-narrator zadaje natomiast pytania o samo pisanie i jego sens. Ma wątpliwości dotyczące kreacji bohatera, wchodzi z nim w dialog. Zafascynowani obserwujemy, jak konfrontuje się z językiem, bada znaczenia i drogi słów.

Śledzimy przeplatające się wątki i poziomy. Są różne warianty i kolejne wersje opowieści, którymi Marcin Strzępa próbuje dotrzeć do rodzinnej przeszłości. Są jego zapisy codzienności, a także to, co przemilcza, a co pojawia się w dzienniku narratora. Narrator nie tylko podgląda Strzępę, czasem wbrew jego woli, ale prowadzi własne rozważania i zostawia ślady swego życia. Czy jest ktoś jeszcze?

W Poniewczasie pojawiają się również minieseje o literaturze i filozofii, rozważania o uwikłaniu w słowa i ich znaczenia. Pisarz nawiązuje do swoich poprzednich powieści i do tematów, które fascynowały go podczas pisania.

To książka o człowieku i sposobach na odnalezienie się w dzisiejszym świecie.
To podróż współczesnego inteligenta przez historię kultury – od Odysei do twórczości Brunona Schulza i Gabriela Garcíí Márqueza, poprzez muzykę Milesa Davisa i Johna Coltranea – do czasów współczesności. To próba odpowiedzi na pytania jak przeszłość może wpłynąć na naszą teraźniejszość i przyszłość.

Wit Szostak – mąż mądrej kobiety i ojciec trójki wspaniałych dzieci. W czasie wykradzionym rodzinie i sobie samemu stara się praktykować filomitię. Dawniej pisanie i filozofowanie traktował jako osobne ścieżki. Od niedawna, dzięki mitowi, ścieżki te przecinają się i sąsiadują. Myślenie i opowiadanie spotykają się w – jak pisał Bruno Schulz – twórczym badaniu słowa. Wydał dziesięć książek literackich i dwie filozoficzne. Ostatnio ukazała się Zagroda zębów (2016), literacka medytacja nad Odyseją i wielogłosowością mitu. Poniewczasie to powieść o bezdomności i uchodzeniu. Na podstawie powieści Dumanowski Jan Klata wyreżyserował całodzienne słuchowisko na antenie Radia Kraków, a w Teatrze Starym w Krakowie przygotowano dwie inscenizacje. Książki Szostaka nominowane były do Paszportów Polityki i Literackiej Nagrody Nike. W 2019 został laureatem konkursu dramaturgicznego Strefy Kontaktu, za dramat Pogłosy, swój pierwszy tekst dla teatru.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.