Jak skutecznie obniżyć koszty druku w firmie?

Drukarka to niezbędny element każdej firmy. Codziennie drukując  stosy  dokumentów, zastanawiamy się jak podnieść efektywność i obniżyć koszty druku. Wprowadzanie oszczędności warto zacząć od poznania kilku prostych zasad optymalizacji druku.

 

2._jak_zaoszczdzi_na_drukowaniu_665Przede wszystkim jeśli nie potrzebujemy najwyższej jakości dokumentów, warto korzystać z trybu ekonomicznego, który znajduje się w opcjach wydruku każdego urządzenia. W większości przypadków zapominamy o tej funkcjonalności, przez co zdecydowanie szybciej zużywamy tusz lub toner.

Jeśli zależy nam na oszczędności papieru możemy wydrukować kilka stron dokumentu na jednej kartce lub skorzystać z opcji druku dwustronnego. Funkcja ta jest bardzo wygodna, jeśli drukujemy dokumenty do czytania – odpowiednio wydrukowany tekst można oprawić jak książkę.

Duże znaczenie ma również format wydruku. Używając formatu A3 możemy zyskać nawet do kilkunastu groszy w porównaniu do formatu A4, co w skali roku, w dużych firmach daje nawet do kilku tysięcy stron oszczędności.

Oferta alternatywnych materiałów eksploatacyjnych jest coraz bogatsza. Nowoczesne zamienniki np. marki Asarto dorównują jakością i przewyższają wydajnością oryginalne odpowiedniki. Warto wybierać materiały eksploatacyjne o podwyższonej wydajności, które w finalnym rozrachunku oferują niższy koszt wydruku strony.

Jeżeli drukujemy więcej niż 50 stron w miesiącu, warto już przed zakupem drukarki zwrócić uwagę na koszt wydruku strony. Często koszt eksploatacji tanich w zakupie urządzeń jest bardzo wysoki, co w finalnym rozrachunku nie opłaca się.

Kolejnym pomysłem, być może oczywistym ale często bagatelizowanym przez użytkowników jest drukowanie w skali szarości. Często w pośpiechu, działając automatycznie, wybieramy wydruk w kolorze, nawet jak dokumenty mają być poglądowe lub do celów roboczych.

W sytuacji, gdy z drukarki korzysta wielu pracowników, warto pomyśleć o jej „usieciowieniu”. Pozwala to w prosty sposób uzyskać kontrolę nad eksploatowanym sprzętem, przydzielać uprawnienia konkretnym osobom oraz monitorować kto, co i ile drukuje.

 

 

 

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
58%
42%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.