Recesyjne ryzyko podtapia Europę

Mimo zaklinań ekonomistów i decydentów spowolnienie gospodarcze w strefie euro ma coraz większą szansę przekształcić się w recesję. Tak przynajmniej sygnalizują najnowsze odczyty PMI, które w strefie euro osiągnęły najniższy poziom od 2013 roku – podaje Bankier.pl.

 

Już pod koniec 2018 roku wskazania PMI sugerowały, że Europie grazi regularna recesja. Wskaźnik aktywności dla strefy euro obniżył się w grudniu do 51,1 pkt., osiągając najniższą wartość od 4 lat. Wstępne odczyty za styczeń dość jednoznacznie sugerują, że koniunktura gospodarcza na Starym Kontynencie nie uległa poprawie – czytamy w informacji.

 

Na pierwszy ogień poszły dane z Francji, gdzie PMI dla sektora usług kompletnie zaskoczył ekonomistów, obniżając się z 49,0 pkt. do 47,5 pkt. i osiągając najniższą wartość od niemal 5 lat. Rynkowy konsensus zakładający wzrost tego wskaźnika do 50,5 pkt. okazał się kompletnie błędny. Malejący PMI niższy od 50 punktów sygnalizuje przyspieszenie tempa spadku aktywności gospodarczej. Niewielkim pocieszeniem była delikatna poprawa w przemyśle, gdzie styczniowy PMI podniósł się do 51,2 pkt. z 49,7 pkt. w grudniu i wobec 49,9 pkt. oczekiwanych przez analityków. Łączony indeks PMI dla Francji poszedł w dół z 48,7 pkt. do 47,9 pkt. i wyznaczył najniższy poziom od 50 miesięcy – napisano w informacji.

 

Tylko nieco lepiej – lecz w dalszym ciągu źle – zaprezentowały się dane z Niemiec. U naszych zachodnich sąsiadów recesyjną spiralę nakręcał sektor wytwórczy. „Przemysłowy” PMI dla RFN spadł w styczniu do najniższego poziomu od ponad 4 lat, przekraczając granicę 50 punktów rozdzielającą wzrost od regresu w badanym sektorze. Wynik na poziomie 49,9 pkt. okazał się słabszy od zbyt optymistycznych prognoz ekonomistów spodziewających się obniżenia tego wskaźnika tylko do 51,3 pkt. – czytamy dalej.

 

Sytuację Niemiec ratował sektor usług, dla których PMI podniósł się z 51,8 pkt. do 53,1 pkt. W rezultacie łączony PMI dla największej gospodarki Europy wzrósł w styczniu do 52,1 pkt. z 51,6 pkt. odnotowanych w grudniu. Wciąż był to jednak jeden z najsłabszych odczytów w ostatnich czterech latach. Niepokojący jest zwłaszcza pierwszy od grudnia 2014 roku spadek napływu nowych zamówień już nie tylko w sektorze wytwórczym, ale także w usługach.


Zatem winy za spowolnienie nie można już zrzucać tylko na karb nowych przepisów o emisji spalin. Niemieccy logistycy skarżyli się też na spadek popytu z Chin, co skutkowało przyspieszeniem tempa spadku napływu zamówień eksportowych. „Niemiecki PMI w styczniu przerwał spadkową serię dzięki silniejszemu wzrostowi w sektorze usług. Ale wzrost sygnalizowany przez indeks wciąż był jednym z najsłabszych w ciągu ostatnich czterech lat (…) Przemysł w styczniu wpadł w recesję, a portfel zamówień nadal się pogarszał, pokazując najszybszy spadek nowych zleceń od 2012 roku. Słabość w branży motoryzacyjnej ponownie była szeroko raportowana tak samo jak spowolnienie popytu w Chinach” – skomentował wyniki styczniowego badania Phil Smith, ekonomista w IHS Markit.

 

Słabe dane z francuskiego sektora usług i niemieckiego przemysłu miały swoje odbicie w rezultatach całej strefy euro. Łączony PMI („usługowy” i „przemysłowy”) dla strefy euro w styczniu znalazł się na najniższym poziomie od 5,5 lat, obniżając się do 50,7 pkt. z 51,1 pkt. odnotowanych w grudniu. „Gospodarka strefy euro na początku 2019 roku zbliżyła się do krawędzi stagnacji” – nie owija w bawełnę IHS Markit.

 

Raport PMI dla strefy euro ostrzega przed spadającym drugi miesiąc z rzędu napływie nowych zamówień. Co więcej, tempo tego spadku było najsilniejsze od kwietnia 2013 roku. Czwarty miesiąc z rzędu malał eksport. Najszybciej od 5 lat kurczył się też portfel zamówień – ocenia portal.


"W styczniu gospodarka strefy euro zbliżyła się do prędkości przeciągnięcia. Przedsiębiorstwa raportowały pierwszy od ponad 4 lat spadek popytu. Rozczarowujące wyniki badania wskazują na wzrost PKB o zaledwie 0,1% kdk. Zarówno sektor usług jak i przemysł są bliskie stagnacji" - konkluduje Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.