Porównujemy: wakacje w hotelu czy na kempingu?

Porównujemy: wakacje w hotelu czy na kempingu?

Wakacje na kempingu kojarzą się z beztroską, wolnością i swobodą. Dla wielu osób jest to kwintesencją udanych wakacji. Z drugiej strony są zwolennicy komfortowego i bezpiecznego wypoczynku w hotelu. Co wybrać? Ile kosztują wczasy na kempingu a ile w hotelu? Jakie możliwości dają oba rozwiązania?

Kemping – urlop na świeżym powietrzu smakuje najlepiej

Życie płynie w zawrotnym tempie. Ciągle gdzieś biegniemy i mamy mnóstwo obowiązków. Wielu z nas brakuje czasu na to, by zatrzymać się na chwilę i pooddychać świeżym powietrzem, którego w mieście i tak brakuje. Wyjazd na kemping nam to umożliwia. Taka forma spędzenia urlopu to doskonała okazja do tego, żeby zmienić otoczenie. Czas spędzony na łonie natury daje ukojenie zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Obcowanie z przyrodą korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie – poprawia nastrój, dodaje energii i odstresowuje. Wakacje na kempingu to możliwość całodziennego przebywania na świeżym powietrzu bez konieczności powrotu do hotelowych pokoi.

Zaletą wakacji na kempingu jest także możliwość celebrowania posiłków pod chmurką, w towarzystwie najbliższych. Jedzenie na świeżym powietrzu może smakować nawet lepiej niż to podawane w hotelowej restauracji. Wystarczy zabrać ze sobą przenośną lodówko-zamrażarkę (np. Glacier). – To urządzenie wyposażone w akumulator, który daje 40 godzin chłodzenia lub 19 godzin pracy w temperaturze poniżej zera na jednym ładowaniu. Wydajny kompresor pozwala schładzać produkty z 30 do 0 stopni w zaledwie 15-20 minut – mówi Piotr Kuźniarski z EcoFlow.

Wyjazd na kemping daje więcej możliwości

Wyjazd na kemping daje poczucie swobody i nieograniczonych możliwości. Podróżując własnym samochodem czy kamperem, można zabrać zdecydowanie więcej bagażu niż gdy wybieramy się na wakacje samolotem, gdzie trzeba ściśle przestrzegać zasad dotyczących wielkości i wagi bagażu.

Limity nie obowiązują także jeśli chodzi o różnego rodzaju sprzęty elektroniczne. Wystarczy zabrać ze sobą przenośną stację ładowania, która dostarczy niezbędnej energii wszystkim urządzeniom. – Jest w stanie zasilać większość powszechnie używanych sprzętów – mówi Piotr Kuźniarki. – Na przykład model o mocy wyjściowej 2400 W, może dostarczać energii lodówce turystycznej przez 33 godziny czy żarówce przez 200 godzin. Ponadto 181 razy naładuje smartfon, a laptop – 33.

Komfortowy odpoczynek w hotelu – sprawdzony przepis na udane wakacje?

Hotele, pensjonaty, domy wczasowe i inne tego typu ośrodki są najchętniej wybieranymi miejscami noclegowymi przez Polaków. Wypoczynek w hotelu kojarzy się z większym komfortem, niż to, co oferuje kemping. Niemniej ci, którzy jeszcze nigdy nie byli, mogliby się niejednokrotnie zdziwić, jak dobre warunki panują na wielu kampingach, zwłaszcza tych luksusowych.

Amatorzy pobytów w hotelach, poza samym miejscem noclegowym, doceniają także możliwość korzystania z dodatkowych udogodnień oferowanych przez obiekt – takich jak SPA, basen, restauracja, bar, room service, wieczorki tematyczne, animacje dla dzieci i inne. Nie bez znaczenia jest także możliwość skorzystania z wyżywienia oferowanego przez obiekt.

Taniej na kempingu czy w hotelu?

Koszt noclegu w hotelu zależy od standardu i lokalizacji obiektu, liczby osób oraz dodatkowych udogodnień. Przykładowo, za tygodniowy pobyt dwóch osób w hotelu o wysokim standardzie w Łebie, trzeba zapłacić ok. 5-6 tys. zł (dane: booking.com). Do tego dochodzą koszty dojazdu, wyżywienia (hotel zapewnia tylko śniadanie) i atrakcji. Taniej wypada nocleg w prywatnym domu wczasowym. Cena za dwuosobowy pokój to ok. 2 tys. zł. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się ze zdecydowanie niższym standardem.

A jak kształtują się ceny na kempingach? Za miejsce dla kampera na polu kempingowym trzeba zapłacić ok. 50 zł za dobę, czyli ok. 350 zł za tydzień. Do tego trzeba doliczyć koszty wynajmu kampera na 7 dni (kilka tysięcy). Tańszą opcją jest wyjazd na kemping własnym kamperem. Wówczas płacimy wyłącznie za miejsce. Inną opcją jest wycieczka samochodem i nocleg w namiocie. Za miejsce dla auta trzeba zapłacić ok. 20-25 zł za dobę, a za 1-2 osobowy namiot – ok. 20 zł (czyli 280-315 zł za 7 dni).

Co zatem wybrać? Hotel czy kemping? Na pewno warto próbować nowych rzeczy i samemu doświadczyć, który wariant jest korzystniejszy.

Źródło: Zespół Prasowy Commplace

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.