Według nowego raportu majątek milenialsów odnotował historyczny wzrost w latach 2019-2023 – poinformował serwis Businessinsider.com.pl
Pomimo pandemicznej recesji zasoby finansowe milenialsów pomnożyły się dzięki takim czynnikom jak solidny rynek pracy – czytamy w informacji serwisu.
Wzrost majątku prawdopodobnie dotknął nawet tych o niższych dochodach - poinformowano w raporcie
Po chudych latach upadających marek, ciułania na spłatę kredytu studenckiego i wydawania na tosty z awokado zamiast na ratę za dom, milenialsi mogą w końcu odetchnąć. Ich majątki rosną – podano dalej.
Analizując dane z Distributional Financial Accounts Rezerwy Federalnej, nowy raport Center for American Progress, lewicowego think tanku, sprawdził, jak zmieniło się bogactwo różnych kohort wiekowych w latach 2019-2023 – napisano w informacji.
Analiza przyniosła dobre wieści dla millenialsów, którzy przez ostatnie lata zmagali się z wieloma wyzwaniami. Okazuje się jednak, że ich majątek urósł w historycznym tempie – stwierdzono dalej.
Według analizy CAP od schyłku 2019 r. do końca 2023 r. średni majątek gospodarstw domowych poniżej 40 roku życia wzrósł o 49 proc. czyli 85 tys. dol., (z 174 tys. dol. do 259 tys. dol). W analizie stwierdzono, że nigdy wcześniej tempo wzrostu bogactwa nie było tak szybkie, zwłaszcza że wzrost nastąpił po okresie stagnacji przed pandemią – napisano w raporcie.
A oto niespodzianka. Wzrost zamożności był jeszcze wyższy w przypadku milenialsów, którzy w 2019 r. mieli od 23 do 38 lat. Ich majątek od końca 2019 r. do 2023 r. się podwoił – zaznaczono.
Oczywiście oczekuje się, że kohorta wchodząca w najlepsze lata zarobkowe odnotuje duży wzrost zamożności, ponieważ jej członkowie kupują domy i zaczynają poważnie inwestować. I rzeczywiście majątek mieszkaniowy milenialsów wzrósł, do tego w 2023 r. powiększyła się liczba gospodarstw domowych poniżej 35. roku życia, które posiadały nieruchomości w porównaniu z 2019 r. W tym samym czasie spadło zadłużenie z tytułu kart kredytowych i kredytów studenckich - napisano.
Najbardziej zaskakującym odkryciem jest jednak to, że zyski te pojawiły się w trakcie i po recesji pandemicznej — rodzaju skurczu, jaki w przeszłości oznaczał znacznie gorsze wyniki ekonomiczne dla młodszych pracowników, którzy zostali wciągnięci w destrukcyjne gospodarczo kleszcze – czytamy.
"Millenialsi przetrwali pandemiczną recesję znacznie lepiej finansowo i z lepszymi perspektywami bezpieczeństwa finansowego niż pokolenie X i Baby Boomers, kiedy doświadczyli recesji w podobnym wieku" — napisali autorzy raportu, Brendan Duke i Christian Weller.
Na przykład podczas Wielkiej Recesji w 2007 r. pokolenie X miało od 27 do 42 lat — podobnie jak milenialsi zmierzający w kierunku pandemii. Ale ich rzeczywisty majątek wzrósł tylko o 4 proc. w ciągu czterech lat po okresie stagnacji. Podobnie osoby z wyżu demograficznego, które miały od 26 do 44 lat podczas recesji w 1990 r., odnotowały wzrost swojego realnego majątku o 46 proc. w ciągu czterech lat po tej recesji. Te przykłady bledną w porównaniu z tym, jak dobrze radzili sobie Millenialsi – stwierdzono.
Milenialsi również przetrwali Wielką Recesję na wczesnym etapie swojej kariery i ponieśli ciężar kryzysu związanego z kredytami studenckimi. Jest to kolejny punkt danych pokazujący, w jaki sposób ożywienie gospodarcze wywołane pandemią różniło się od wcześniejszych skurczów i mogło zniwelować trudne szanse, z jakimi borykali się Millenialsi – zaznaczono w treści.
Dlaczego millenialsi radzą sobie tak dobrze po pandemicznej recesji?
Niektóre zyski millenialsów można przypisać solidnemu rynkowi pracy, który zrodził u schyłku pandemii.
— Pandemia i bezprecedensowe wsparcie, jakiego udzieliliśmy rodzinom, w tym młodym ludziom, poprzez płatności gotówkowe, przerwy w spłacie kredytów studenckich i nie tylko, pomogły w początkowym wzroście zamożności młodszych Amerykanów — wyjaśnił Duke w wywiadzie dla Business Insider.
— Utrzymaliśmy ten boom bogactwa dzięki historycznie silnemu rynkowi pracy, który przyciągnął młodszych pracowników i zapewnił silny wzrost płac skorygowany o inflację na początku ich kariery.
Inne badania wykazały podobne wnioski. Jak wcześniej informował Noah Sheidlower z BI, Amerykanie poniżej 35. roku życia odnotowali wzrost mediany wartości netto o 143 proc. w latach 2019-2022, jak wynika z badania finansów konsumentów przeprowadzonego przez Rezerwę Federalną, która śledziła dane dotyczące środków i majątku netto do 2022 r. Autorzy analizy CAP zauważyli, że dane te sugerują, iż wzrost bogactwa nie był zarezerwowany tylko dla najlepiej zarabiających milenialsów, ponieważ nastąpił zarówno w medianie, jak i średniej ich majątku - zaznaczono.
"Sugeruje to, że silny wzrost zamożności młodszych Amerykanów jest ogólny i nie dotyczy garstki zamożnych gospodarstw domowych" — napisali autorzy.
Badanie przeprowadzone przez Fed potwierdziło, że najbogatsi Amerykanie ogólnie odnotowali wyższy wzrost wartości netto.
Tymczasem blog Liberty Street Economics w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku wykazał, iż Amerykanie poniżej 40. roku życia odnotowali wzrost swojego realnego majątku od pierwszego kwartału 2019 r. do ostatniego kwartału 2023 r. o prawie 80 proc. W raporcie stwierdzono, że aktywa finansowe były głównym składnikiem rosnącego bogactwa młodszych Amerykanów – podano dalej.
Być może nadszedł złoty czas dla millenialsów. Nadal jednak wielu nie stać na kupno domu – stwierdzono dalej.
"Musimy utrzymać solidny rynek pracy, a Kongres musi skupić się na największym wyzwaniu związanym z przystępnością cenową młodszych Amerykanów: mieszkaniach" — zauważył w podsumowaniu Duke. 9jmk0
Foto: Polityka //Tumbir
Źródło: Businessinsider.com.pl