Tauron działa na rzecz lokalnych społeczności. Projekty firmy koncentrują się na kilku płaszczyznach: prospołecznej, edukacyjnej, sportowej, ekologicznej i kulturalnej. Co roku lista zrealizowanych inicjatyw wydłuża się o kolejne pozycje. W swojej działalności z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, firma koncentruje się na potrzebach lokalnych społeczności z południowej Polski, czyli obszaru, gdzie koncentruje swoją działalność.
Tauron wspiera mieszkańców południa Polski. Siedziba firmy znajduje się w Katowicach, a na terenie czterech województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i małopolskiego firma dostarcza energię ponad pięciu milionom klientów. Koncern energetyczny co roku realizuje kilkadziesiąt działań w obszarze społecznej odpowiedzialności firm. Oto przegląd kilku najważniejszych działań.
Szkolne rewolucje
„Zielone Laboratoria Taurona” to program w ramach, którego firma wspiera budowę nowoczesnych klasopracowni, gdzie uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Każde laboratorium to komfortowa przestrzeń, gdzie nauczyciele podsycają u swoich podopiecznych głód wiedzy. Projekt „Zielone Laboratoria” ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, dzieci z dużych i małych miast, miasteczek i wsi mogą mieć szansę rozwoju korzystając z nowoczesnych pomocy naukowych rozmieszczonych w dobrze zaprojektowanej przestrzeni. W ten sposób Tauron stara się zaszczepić wśród uczniów miłość do nauki przedmiotów ścisłych, rozwinąć ich pasje, zainteresowania i pomóc w kształceniu przyszłych pokoleń inżynierów, wynalazców, czy lekarzy.
Zwycięzców wyłania konkurs, na który zainteresowane szkoły nadsyłają wizualizacje pracowni naukowej za pomocą dowolnej techniki (np. filmu, prezentacji), wraz z kosztorysem i opisem planowanych działań. Dla czterech szkół z województw: śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz małopolskiego trafia po 100 tys. zł. W drugiej edycji w 2023 r. do projektu przystąpiło prawie 250 szkół. – Polska gospodarka, a szczególnie energetyka potrzebuje nowych kompetencji, by sprostać wymaganiom głębokiej transformacji – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. – Cieszy nas rosnące zainteresowanie naszym programem. W tym roku otrzymaliśmy niemal o sto projektów więcej niż w ubiegłym roku, a poziom nadesłanych projektów był bardzo wysoki i trudno było nam wybrać cztery najlepsze. Mam nadzieję, że klasopracownie te będą miejscami, w których młodzi ludzie będą mogli rozwijać swoje naukowe pasje – dodaje prezes Szczeszek.
Wielkie święto małych piłkarzy
Tauron od 2014 r. współpracuje ze Stowarzyszeniem Siemacha. Głównym celem tego współdziałania jest zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu. Tauron razem z Siemachą realizują Igrzyska Sportowe dla Pracowników Grupy i dziecięcy turniej piłkarski Tauron Junior Cup. To autorska inicjatywa Taurona. Jest to największe dziecięce wydarzenie piłkarskie w południowej Polsce, w którym co od 2018 r. uczestniczy 100 drużyn piłkarskich z województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Celem turnieju jest budowanie w młodych sportowcach wartościowych postaw, takich jak wzajemny szacunek i tolerancja oraz zaszczepienie w dzieciach umiejętności współpracy, ducha zdrowej rywalizacji oraz poczucia sprawczości.
Młodzi zawodnicy rywalizują o trofea i nagrody, ale każdy z nich startując w zawodach, uczy się szacunku i zaufania tak do członków swojego zespołu jak i przeciwników. Fundamentem programu jest wytrwały trening kształtujący serca i umysły młodych uczestników. Główną nagrodą dla najlepszej drużyny jest wyjazd na obóz szkoleniowy na Maltę. Rozgrywki odbywają się w formie turniejów eliminacyjnych, z których 8 najlepszych drużyn awansuje do Wielkiego Finału, rozgrywanego z okazji Święta Niepodległości w TAURON Arena Kraków. – Młode piłkarki i piłkarze rywalizują o trofea i nagrody, ale te zawody sportowe to przede wszystkim przejaw nowoczesnego patriotyzmu. Rywalizacja tych dzieci oparta jest o wzajemny szacunek, zaufanie do członków zespołu, a jej fundamentem jest wytrwały trening kształtujący młode serca i umysły – mówi Paweł Szczeszek. – Dochodzą do nas sygnały, że dzieci startujące w poprzednich edycjach naszego turnieju nie poprzestały na rekreacji, a pną się po szczeblach piłkarskiej kariery juniorskiej, która mam nadzieję zostanie uwieńczona grą w bluzie z orzełkiem na piersi – dodaje prezes Grupy Turon.
Wsparcie dla dzieci
Tauron wspólnie z Fundacją DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym wspomaga osoby z niepełnosprawnościami. Tauron jest partnerem wielu wydarzeń organizowanych przez Fundację, a są to: bal karnawałowy dla dzieci, Kolorowy Korowód czy Konkurs Piosenki Świątecznej dla podopiecznych Ośrodka.
Z kolei ideą współpracy z Fundacją Iskierka jest oferowanie wsparcia finansowego w leczeniu dzieci z chorobą nowotworową. Firma pomagała przy odnawianiu dziecięcych sal szpitalnych, organizacji koncertów, balów karnawałowych czy pikników rodzinnych.
Innym przykładem niesienia pomocy chorym dzieciom przez Tauron jest współpraca z Fundacją Czerwone Noski. Dzięki Tauronowi, Fundacja rozpoczęła swoje działania również na Śląsku m.in. w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. – Staramy się wspierać transformację społeczną dzieci z terenów pogórniczych wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży Domem Aniołów Stróżów. Ta współpraca jest niezwykła, bo angażuje pracowników Grupy Tauron. Pracownicy ofiarują podopiecznym Domu Aniołów Stróżów artykuły żywnościowe, papiernicze, chemiczne, kosmetyczne i leki. Podczas zbiórek, prowadzonych od Jeleniej Góry po Stalową Wolę, każdego roku przekazują w ręce „Aniołów” tony produktów – mówi prezes Grupy Tauron.
Łukasz Zimnoch,
Łukasz Ciuba