Przy realizacji długoterminowej inwestycji, w ramach której powstają należności o wydłużonym terminie zapłaty, wykonawca może uzyskać finansowanie, zanim jeszcze wystawi fakturę. Aby skorzystać z takiego modelu, warto rozważyć np. faktoring kontraktowy, który sprawdza się szczególnie w sytuacjach wymagających szybkiego pozyskania środków przy inwestycjach o długim horyzoncie czasowym. Dzięki temu przeciwdziała się problemom utrzymania płynności i minimalizuje ryzyko związane z długim oczekiwaniem na zapłatę za wykonaną usługę.
W Polsce, w usłudze faktoringu kontraktowego od dwóch lat specjalizuje się firma FaktorOne. Swoją ofertę Spółka kieruje zwłaszcza do podmiotów z sektora MŚP, realizujących inwestycje dla jednostek samorządu terytorialnego i spółek Skarbu Państwa.
Dzięki zastosowaniu faktoringu kontraktowego przedsiębiorstwa mogą nie tylko zabezpieczyć bieżącą działalność, ale również skuteczniej planować inwestycje i rozwój w oparciu o stabilne przychody wynikające z zawartych umów. W sytuacji, kiedy faktura może zostać wystawiona po wielu miesiącach, po zakończeniu wszystkich prac, faktoring kontraktowy umożliwia pozyskanie środków jeszcze w trakcie realizacji kontraktu, nawet na wiele miesięcy przed wystawieniem faktury i jej zapłatą. Pozwala to uniknąć problemów z płynnością finansową, które mogłyby negatywnie wpłynąć na bieżącą działalność firmy.
Faktoring kontraktowy umożliwia dostęp do środków jeszcze przed wystawieniem faktury, pod warunkiem terminowego realizowania prac, co zapewnia większą elastyczność w planowaniu kapitałowym. Dzieje się tak w sytuacji wczesnego finansowania na podstawie umowy. Co więcej, faktoring kontraktowy wspiera zarządzanie ryzykiem kredytowym i redukuje lub ogranicza niebezpieczeństwo niewypłacalności kontrahenta. Ma to szczególne znaczenie w branży budowlanej i inwestycyjnej, gdzie projekty o długim cyklu realizacji oraz złożone umowy często wiążą się z opóźnieniami płatności. Faktoring kontraktowy ułatwia utrzymanie płynności finansowej na każdym etapie realizacji projektu.
Faktoring kontraktowy w FaktorOne
FaktorOne oferując finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, głównie z sektora budowlanego realizujących kontrakty dla jednostek samorządu terytorialnego i spółek Skarbu Państwa, zapewnia zarówno faktoring klasyczny, jak i innowacyjny – kontraktowy. Dzięki elastycznym rozwiązaniom, szybkim decyzjom i uproszczonemu procesowi, Spółka zajmuje ugruntowaną pozycję na rynku. Wyróżnia ją wysoka jakość obsługi potwierdzona certyfikatem „Firma Przyjazna Klientowi” oraz wartość realnie wspieranych inwestycji publicznych.
Usługa faktoringu kontaktowego FaktorOne wykorzystywana jest zarówno w trakcie bieżących prac budowlanych, jak i przy planowaniu nowych, jako forma dźwigni finansowej. Umożliwia klientom poprawę przepływu środków przy realizacji inwestycji m.in. w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Proces faktoringu w FaktorOne jest w pełni zautomatyzowany. Wniosek wypełnia się online, a wstępna decyzja o wysokości potencjalnego limitu, zapada w ciągu 24 godzin. Specjalnie zaprojektowany system obejmuje całość procesu: od złożenia wniosku o limit po obsługę posprzedażową.
FaktorOne oferuje bezpieczny produkt oparty na udzieleniu przedpłaty w związku z wygranym przetargiem. Środki umożliwiają klientom finansowanie realizacji kontraktów budowlanych od pierwszego dnia realizacji zadań, co czyni to rozwiązanie unikalnym na rynku. Klient może otrzymać nawet do 70% wartości przyszłej faktury – bez konieczności ustanawiania twardych zabezpieczeń. Wnioskujący musi przedłożyć w zasadzie jedynie wniosek, dokumenty finansowe za ostatni rok, wyciągi bankowe oraz kopię kontraktu, który ma zostać objęty finansowaniem. Środki na rachunek klienta trafiają w ciągu kilku dni, od momentu złożenia kompletu dokumentów. Dzięki pozyskanemu kapitałowi klienci terminowo realizują inwestycje jednostek samorządowych, jak np.: budowy żłobków, przedszkoli, szkół, dróg, ścieżek rowerowych i innych obiektów infrastruktury gminnej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że środki, którymi może dysponować wykonawca przyczyniają się także do dynamicznego rozwoju jego firmy. Może terminowo realizować kontrakty bez ryzyka utraty płynności finansowej, utrzymując stabilność.
– Dzięki temu klienci mogą dysponować środkami na realizację swoich usług, zakup materiałów, wykonywanie prac czy eksploatacje maszyn, niezbędnych do zrealizowania kontraktu. W klasycznym faktoringu przedsiębiorcy musieliby czekać na zapłatę za wykonanie swoich prac do dnia wpływu środków od kontrahenta. Cała transakcja po stronie FaktorOne, od momentu złożenia kompletnego wniosku wraz z kopią kontraktu poprzez analizę prawno-finansową, wraz z podpisaniem umowy i wypłatą środków, trwa maksymalnie 5 dni, gdzie w przypadku chęci skorzystania z bankowej linii kredytowej proces ten może trwać nawet miesiąc i nie ma żadnej gwarancji pozytywnej decyzji. Jako jedyna instytucja finansowa w sektorze pozabankowym oferujemy usługę realizowaną za pośrednictwem prostego i przyjaznego dla użytkownika systemu. – mówi Agnieszka Kubacka, Dyrektor Zarządzająca FaktorOne.
Od momentu wdrożenia tego produktu na początku 2023 r., Spółka FaktorOne sfinansowała już blisko 200 transakcji o łącznej wartości ponad 150 mln zł, co przełożyło się na realizację projektów o wartości ponad 300 mln zł. Można więc stwierdzić, że mamy duże doświadczenie w realizacji transakcji, co przyczynia się do płynnego i szybkiego przeprowadzenia klienta przez proces uruchomienia produktu.
– Nie ukrywam, cały mechanizm opiera się na dużym ryzyku, dlatego, instytucje finansowe bardzo sceptycznie podchodzą do takiego rozwiązania dla przedsiębiorców branży budowlanej. Aby mitygować to ryzyko w głównej mierze zajmujemy się realizacjami kontraktów na rzecz sektora publicznego, dla samorządów, gdzie ryzyko niewypłacalności inwestora w zasadzie nie występuje – podkreśla Agnieszka Kubacka, i dodaje: – Jednocześnie niwelujemy ryzyko i nie podejmujemy się projektów, gdy ocenimy, że transakcja nie jest dostatecznie bezpieczna. Gdybyśmy tak nie postępowali, zapewne realizacji byłoby dużo więcej. Jesteśmy pomiędzy jednostką realizującą kontrakt, czyli naszym klientem, a odbiorcą, czyli samorządem, który ma zapewnioną terminową realizację inwestycji i stabilny rozwój gmin, miast i powiatów. Realizując takie transakcje możemy śmiało powiedzieć, że przyczyniamy się do rozwoju Polski. Żadna z firm faktoringowych w Polsce nie współpracuje z branżą budowlaną w takim stopniu, jak FaktorOne. Jesteśmy niewątpliwie liderem w tym sektorze, który jest kluczowy dla rozwoju polskiej gospodarki. Preferujemy model podejścia partnerskiego, zarówno do klientów, kooperantów biznesowych, pośredników, jak i naszych pracowników. Nasza oferta jest przejrzysta i oparta na jasno określonych kosztach już na etapie oferty. Produkt faktoringowy oferujemy w elastycznym, wielowarstwowym modelu, który obejmuje m.in. finansowanie faktur, kontraktów, faktoring odwrotny, zakupowy oraz wiele innych rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów.
Magdalena Tułecka
Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy faktoringowej?
Przy wyborze podmiotu zajmującego się faktoringiem w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę przystępność form kontaktu, przejrzystość informacji o produkcie i oferty, oraz sposób wnioskowania. Transparentność w usługach finansowych ma kluczowe znaczenie z perspektywy klienta. Nie bez znaczenia pozostają możliwości, jakie niesie za sobą dana umowa faktoringowa. – Nasz produkt, oprócz tego że faktycznie pomaga firmom realizować kontrakty, daje możliwość stałego ich rozwoju. Terminowe wykonanie projektu zwiększa reputację firmy jako rzetelnego wykonawcy. To może prowadzić do większego zaufania ze strony klientów, a co za tym idzie pozyskiwania nowych zleceń i wygrywania kolejnych przetargów - zaznacza dyr. Agnieszka Kubacka z FaktorOne, która oferuje umowy zawierane na czas nieokreślony, z możliwością odnowienia limitu, zazwyczaj w okresach 12-miesięcznych. – W tym momencie klient ma możliwość podjęcia decyzji o pozostaniu z nami lub zrezygnowania z naszej usługi. Najczęściej jednak klienci po zakończeniu inwestycji, w momencie odnowienia umowy, decydują się z nami zostać, nawet w sytuacji, kiedy jeszcze nie wygrali kolejnego przetargu. Są na tyle zadowoleni z naszej usługi, że podtrzymują współpracę, która stawia ich w dogodnej pozycji w kolejnych postępowaniach przetargowych - podsumowuje A. Kubacka.