Gospodarka w obliczu zmian - za nami Europejskie Forum Biznesu 2023

 Europejskie Forum Biznesu 2023

Gospodarka zrównoważonego rozwoju, cyberbezpieczeństwo infrastruktur, normalizacja sztucznej inteligencji, arbitraż w dochodzeniu roszczeń za szkody, zarządzanie zespołem pracowników w przemyśle, skuteczne rekrutacje, zdrowie przyszłości w kontekście doskonalenia jakości produktów – to główne tematy, tegorocznego Europejskiego Forum Biznesu, które odbyło się 1 grudnia br. w Krynicy-Zdroju pod hasłem „Gospodarka w obliczu zmian. Realia, strategie, perspektywy”. Podczas wydarzenia wręczone zostały również nagrody w tegorocznych edycjach Programów: Najwyższa Jakość Quality International, Liderzy Społecznej Odpowiedzialności oraz Turystyczny Produkt Roku. Wręczone zostały również statuetki specjalne: Perły, Złote Perły, i Diamenty QI 2023 oraz Victory Biznesu 2023.

Europejskie Forum Biznesu to doroczne wydarzenie powstałe z potrzeby dyskusji przedsiębiorców, samorządowców, naukowców i mediów o sprawach istotnych dla gospodarki w różnych jej obszarach. Stanowi miejsce wymiany myśli, poglądów, jak również praktycznej wiedzy zdobytej na bazie doświadczeń zawodowych managerów, przedsiębiorców, samorządowców, która może być dla innych źródłem nowych rozwiązań i inspiracją do rozwoju.

Inauguracja EFB 2023. Piotr Ryba, Burmistrz Krynicy-Zdroju
Fot: Inauguracja EFB 2023. Piotr Ryba, Burmistrz Krynicy-Zdroju

Gospodarka zrównoważonego rozwoju

Panel inauguracyjny „Gospodarka zrównoważonego rozwoju. W odpowiedzialności o lepsze jutro” poświęcony był wyzwaniom gospodarki w realizacji globalnych założeń na rzecz ekologii, zrównoważonego zarządzania projektami w trosce o środowisko naturalne i społeczność, zielonej energii i bezpieczeństwu energetycznemu Polski, wyzwaniom, problemom i kosztom elektromobilności oraz przyszłości motoryzacji w kontekście celów 2035 r. i tendencji zmierzających do dekarbonizacji transportu, jak również unijnym i polskim normom w tym zakresie.

Panel Gospodarka zrównoważonego rozwoju. W odpowiedzialności o lepsze jutro
Fot: Panel Gospodarka zrównoważonego rozwoju. W odpowiedzialności o lepsze jutro

W debacie, którą moderowała Ewa Sánchez, Prezes Zarządu Eleport Sp. z o.o., uczestniczyli: Jarosław Grobelny, Prezes Zarządu Intereko Energia Sp. z o.o., Jacek Boruciński, Prezes Zarządu Fabryki Kotłów „SEFAKO” S.A. oraz Marta Krejpowicz, Kierownik Sektora Zdrowia, Środowiska i Medycyny oraz Sektora Zagadnień Podstawowych i Systemów Zarządzania w Wydziale Prac Normalizacyjnych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie

Korzyściom finansowym prawidłowo realizowanych zadań związanych z cyberbezpieczeństwem w przemyśle poświęcone było wystąpienie Andrzeja Cieślaka, Prezesa Zarządu Dynacon Sp. z o.o., który podkreślał na co zwracać uwagę w kontekście finansów i cyberodporności w przemyśle oraz odpowiedział na pytanie co Polska ma do powiedzenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa? W kontekście nowych technologii opartych o sztuczną inteligencję wystąpiła Joanna Skwarek, Pełnomocnik Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania, która przedstawiła aktualny stan i perspektywy normalizacji w odniesieniu do sztucznej inteligencji. W PKN powołany został Komitet Techniczny zajmujący się tym zagadnieniem.

Joanna Skwarek, Polski Komitet Normalizacyjny
Fot: Joanna Skwarek, Polski Komitet Normalizacyjny

Bezpieczeństwo i zdrowie

Na czym polega skuteczny arbitraż w dochodzeniu roszczeń za szkody w polskiej praktyce prawnej odpowiadali uczestnicy rozmowy z udziałem przedstawicieli Kancelarii Odszkodowawczej Meritum z Bielska-Białej i Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Jakie są największe trudności w zakresie dochodzenia roszczeń, jak się przed nimi chronić i w jaki sposób podnosić swoje kompetencje prawne mogą np. pracownicy systemu ochrony zdrowia, pacjenci, konsumenci, którzy są mocno zainteresowani wiedzą na temat swoich praw? To tylko niektóre zagadnienia, jakie zostały poruszone podczas tej rozmowy z udziałem Katarzyny Piechówki, Współwłaścicielki Kancelarii Odszkodowawczej MERITUM Sp.j., Moniki Jaroszewicz-Bortnowskiej, prawnika z zakresu prawa medycznego i ubezpieczeń, Juli Osuch, Pełnomocnika Senatu ds. Współpracy Instytucjonalnej z Powiślańskiej Szkoły Wyższej oraz Jarosława Jaroszewicza-Bortnowskiego, adwokata (zdjęcie poniżej). Szczególną uwagę uczestnicy panelu zwrócili na konieczność szkoleń pracowników systemu ochrony zdrowia, w kontekście obowiązujących przepisów, w myśl których każdy członek personelu ma obowiązek dokształcania się i zdobywania punktów. W tym celu Meritum i PSW wystartował w tym roku innowacyjny projekt szkoleniowy skierowany do szpitali w Polsce.

Skuteczny arbitraż w dochodzeniu roszczeń za szkody w polskiej praktyce prawnej
Fot: Skuteczny arbitraż w dochodzeniu roszczeń za szkody w polskiej praktyce prawnej

 Wizja zdrowia przyszłości

Zdrowiu i zdrowemu stylowi życia poświęcony był z kolei panel „Wizja zdrowia przyszłości. Rola profilaktyki, doskonalenia jakości produktów oraz innowacyjnych rozwiązań” (zdjęcie poniżej). Dr n. med. Daniel Śliż, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, dr Joanna Uchańska, członkini zarządu Krajowej Rady Suplementów i Odżywek, prof. Piotr Senkus, Współzałożyciel Centrum Kompetencyjnego BPM z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dr n. med. Przemysław Rzadkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Dorota Hernik, Koordynator ds. Kontroli Jakości, Nutropharma, Magdalena Kaczmarek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowi Mazowieckiej oraz Tadeusz Sowiński, dyplomowany dietetyk poruszyli takie zagadnienia, jak profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia, jakość produktów w kontekście skutecznej profilaktyki zdrowotnej oraz roli świadomej suplementacji jako elementu kompleksowej strategii zdrowego stylu życia.

Wizja zdrowia przyszłości. Rola profilaktyki, doskonalenia jakości produktów oraz innowacyjnych rozwiązań
Fot: Wizja zdrowia przyszłości. Rola profilaktyki, doskonalenia jakości produktów oraz innowacyjnych rozwiązań


Nowoczesne strategie zarządzania kapitałem ludzkim

Rynek pracy w przemyśle w najbliższym czasie przejdzie wiele zmian. Pojawią się nowe zawody związane z rozwojem nowych technologii, liczyć się będzie skracanie łańcuchów dostaw, większe zaangażowanie w działania ESG (Environmental – Środowisko, Social – Społeczeństwo, Governance – Ład korporacyjny), rekrutacja na tzw. stanowiska green jobs, gdzie kluczowe są kompetencje zarządzania miejscem pracy oraz wpływem firmy na środowisko. Nie ma obecnie na rynku w Polsce wystarczającej liczby kandydatów posiadających wiedzę oraz odpowiednie umiejętności w tym zakresie, zwłaszcza w Polsce. Wreszcie – robotyka i automatyzacja, co przyniesie zmniejszone zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Nowe technologie typu sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, czy rzeczywistość wirtualna będą wspierać pracowników, np. w tworzeniu instrukcji, onboardingu, w pracy zespołu rozproszonego w różnych lokalizacjach, czy testowaniu umiejętności. Nowoczesnemu zarządzaniu zespołem pracowników w przedsiębiorstwie przemysłowym poświęcone było case study tegorocznego EFB 2023 z udziałem przedstawicieli Hendrickson Poland Sp. z o.o. (na zdjęciu poniżej): Grzegorza Klechy, Prezesa Zarządu, Anety Fidos, Dyrektor ds. Łańcuchów Dostaw oraz Elżbiety Klębowskiej, Dyrektor ds. Jakości. Toruńskie przedsiębiorstwo od ponad 30 lat specjalizuje się w produkcji tzw. strzemion, czyli wysokowytrzymałościowych elementów konstrukcyjnych zawieszeń pojazdów ciężkich.

Nowoczesne strategie zarządzania zespołem pracowników w przedsiębiorstwie przemysłowym
Fot: Nowoczesne strategie zarządzania zespołem pracowników w przedsiębiorstwie przemysłowym

Na polskim rynku pracy brakuje specjalistów, pracowników, którzy muszą posługiwać się wyjątkowymi, unikalnymi umiejętnościami, kompetencjami, wykształceniem. Brakuje specjalistów w zawodach medycznych w placówkach publicznego systemu ochrony zdrowia, kierowców pojazdów specjalnych, komunikacji miejskiej, specjalistów technicznych, czy nauczycieli. Gdzie tkwi źródło problemów? Jacy specjaliści są szczególnie poszukiwani na polskim rynku pracy? Jak ich efektywnie pozyskać? Jakie są kierunki rozwoju narzędzi rekrutacji? Wreszcie, jak utrzymać nowych pracowników w organizacji? Na te pytania odpowiadali uczestnicy panelu poświęconego trendom i tendencjom efektywnej rekrutacji specjalistów.

Dyskusja: Specjaliści pilnie poszukiwani. Efektywna rekrutacja - trendy i tendencje
Fot: Dyskusja: Specjaliści pilnie poszukiwani. Efektywna rekrutacja - trendy i tendencje

 Panel poprowadził dr inż. Józef Zakrzewski, ekspert w zakresie zarządzania zmianami i usprawnieniami organizacyjnymi, a jego gośćmi byli dr Adrianna Frączek, Prorektor ds. nauki i jakości kształcenia z Powiślańskiej Szkoły Wyższej, dr Małgorzata Karpińska-Karwowska, doktor nauk ekonomicznych, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Piszu, wykładowca akademicki w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży oraz Mikołaj Akerman, Prezes Zarządu MPS Sp. z o.o., specjalizujący się w rekrutacjach dla branży medycznej (zdjęcie wyżej).

EFB – doroczne święto przedsiębiorczości

Laureaci Pereł, Złotych Pereł i Diamentów Quality International 2023
Laureaci Pereł, Złotych Pereł i Diamentów Quality International 2023

Doroczne Europejskie Forum Biznesu, to nie tylko szereg debat, wystąpień i paneli, ale także święto Laureatów programów konkursowych: XVII edycji programu Najwyższa Jakość Quality International, którym wręczone zostały medale, dyplomy oraz statuetki Pereł, Złotych Pereł i Diamentów Jakości, XVI edycji programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności, którzy odebrali statuetki w kategoriach Dobra Firma, Dobry Pracodawca, Eko Firma i po raz pierwszy w historii: Solidny Samorząd 2023. Nagrodzono również ciekawe i warte odwiedzenia miejsce w kraju w ramach VIII edycji programu Turystyczny Produkt / Usługa Roku.

Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2023
Laureaci tytułu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2023

Uczestnicy tegorocznego EFB poznali także zdobywców statuetek Victorów Biznesu 2023 – prestiżowego tytułu, przyznanego podmiotom, których cechuje duża dynamika rozwoju, ugruntowana, wieloletnia pozycja na rynku polskim i międzynarodowym, wysoka jakość oferowanych produktów i usług oraz zarządzanie na światowym poziomie. Ocenie poddawane są osiągnięcia pod względem zrealizowanych inwestycji, wdrożonych nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań i technologii, a także szeroko zakrojonych, wieloletnich działań w kierunku zrównoważonego rozwoju. To również nagroda dla ludzi o wielkich pasjach i wybitnych umiejętnościach managerskich, dla których wykonywanie pracy jest misją w kreowaniu polskiej przedsiębiorczości i realizowaniu ambitnych założeń, które przenoszą biznes w wielowymiarową przestrzeń.

Debaty i rozmowy Europejskiego Forum Biznesu były transmitowane online za pośrednictwem strony Facebook.cm/ForumBiznesu

Materiały te są nadal dostępne na naszym profilu Facebook:
Część I: Inauguracja; Gospodarka zrównoważonego rozwoju; Polska odpowiedź na realne zagadnienia bezpieczeństwa cyfrowego w przemyśle; Co normy mówią o AI? Skuteczny arbitraż w dochodzeniu roszczeń za szkody w polskiej praktyce prawnej.
https://www.facebook.com/ForumBiznesu/videos/1352395702046820

Część II: Wizja zdrowia przyszłości. Rola profilaktyki, doskonalenia jakości produktów oraz innowacyjnych rozwiązań
https://www.facebook.com/ForumBiznesu/videos/6824133840957083

Część III: Rynek pracy. Zarządzanie kadrami w przemyśle; Efektywne rekrutacje specjalistów.
https://www.facebook.com/ForumBiznesu/videos/890590212671246

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.