Globalne wydatki przedsiębiorstw na bezpieczeństwo cyfrowych danych w 2025 roku mają sięgnąć 212 mld dolarów, prognozuje Gartner. Byłby to wzrost r/r o 15,1 proc., bo wg szacunków, w 2024 roku mają one wynieść 183,9 mld dolarów.
Rosnące wydatki na cyberbezpieczeństwo to bezpośrednia odpowiedź na gwałtowny wzrost liczby cyberprzestępstw. - Firmy, zmagając się z coraz bardziej wyrafinowanymi zagrożeniami, muszą podejmować dynamiczne kroki, aby chronić swoje dane i operacje - wyjaśnia Łukasz Jachowicz, IT Security/Computer Forensics Engineer z Mediarecovery, firmy zajmującej się informatyką śledczą. Zdaniem eksperta, z jednej strony widzimy rosnącą świadomość na temat skali ryzyka, bo luki w zabezpieczeniach mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych i utraty reputacji. Z drugiej strony, coraz więcej organizacji rozumie, że inwestowanie wyłącznie w narzędzia defensywne już nie wystarcza. - Obecnie kluczowe jest stosowanie proaktywnych strategii, takich jak monitorowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym oraz przeprowadzanie regularnych symulacji ataków. To podejście pozwala nie tylko reagować na ataki, ale również przewidywać zagrożenia i minimalizować ich wpływ na działalność biznesową - podkreśla Łukasz Jachowicz.
Wsparcie bezpieczeństwa poprzez AI
Sztuczna inteligencja daje więcej możliwości również w obszarze cyberbezpieczeństwa, dlatego przedsiębiorstwa chętniej inwestują w narzędzia AI. Są one stosowane m.in. w zabezpieczeniach aplikacji i danych, ochronie prywatności oraz zabezpieczeniach infrastruktury. Automatyzacja procesów wykrywania i reagowania na zagrożenia pozwala na szybszą identyfikację potencjalnych ataków oraz zmniejszenie ryzyka wycieku danych.
Rozwój generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) powoduje, że gwałtownie rosną potrzeby związane z zabezpieczeniami, pociągając za sobą wzrost wydatków na oprogramowanie zabezpieczające (o 15 proc.). Wg Gartnera, w 2023 roku ten wzrost wyniósł 13,6 proc., w 2024 będzie to 14,2 proc., a w 2025 roku – 15,1 proc.
Rozwój dużych modeli językowych (LLM) związany jest nie tylko z postępem technologicznym i szeroko rozumianymi korzyściami. Tak jak każda skuteczna technologia, tak i sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również przez przestępców. Narzędzia oparte na AI mogą być stosowane do automatyzacji ataków, co znacząco zwiększa ich skalę i złożoność. Gartner przewiduje, że do 2027 roku już za 17 proc. ataków lub wycieków danych będą odpowiadały narzędzia wykorzystujące LLM.
Potwierdza to ekspertka z sektora cyberbezpieczeństwa: - Rozwój sztucznej inteligencji, zwłaszcza w obszarze generatywnej AI, zmienia reguły gry w cyberbezpieczeństwie. Sztuczna inteligencja pozwala na automatyzację wielu procesów zabezpieczających, zwiększając efektywność systemów. Jednak równocześnie generuje nowe wyzwania, ponieważ przestępcy również wykorzystują te same technologie do tworzenia coraz bardziej wyrafinowanych ataków. Stąd tak dynamiczny wzrost inwestycji w oprogramowanie i usługi związane z bezpieczeństwem – tłumaczy Natalia Zajic, Cybersecurity Consultant z Safesqr.
Więcej zabezpieczeń
Wzrost wydatków na zabezpieczenia nie ominie też biznesowych użytkowników chmury. Coraz bardziej powszechnemu wykorzystaniu chmury obliczeniowej przez przedsiębiorstwa ma towarzyszyć wzrost liczby rozwiązań służących bezpieczeństwu. Firmy coraz chętnie inwestują w rozbudowę swoich ekosystemów chmurowych, co wymusza implementację zaawansowanych mechanizmów ochrony. Wg prognozy Gartnera, rynek specjalistycznych zabezpieczeń dla rozwiązań chmurowych (CASB i CWPP) w 2025 roku osiągnie 8,7 mld USD wobec 6,7 mld USD w roku 2024. - Obserwujemy znaczący wzrost zapotrzebowania na usługi związane z bezpieczeństwem. Firmy migrujące swoje zasoby do chmury muszą zabezpieczać coraz bardziej złożone środowiska, co wymaga nowych podejść i narzędzi. To powoduje, że rynek tych usług będzie rósł, a kluczowym czynnikiem będą tu nie tylko narzędzia, ale także odpowiednie strategie i usługi zarządzane, które pomogą firmom skutecznie chronić ich dane – wyjaśnia Natalia Zajic.
Inwestycje w zabezpieczenia, takie jak usługi konsultingowe w zakresie bezpieczeństwa, profesjonalne usługi cyberbezpieczeństwa i usługi zarządzane będą rosły również z powodu braku wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie. Ten niedobór kadry wymusza na firmach większe poleganie na zewnętrznych partnerach, którzy mogą dostarczyć odpowiednią wiedzę i technologie do skutecznego zarządzania ryzykiem.
Foto: Manager+//
Źródło: inplusmedia.pl