Energia ze słońca dla pojazdów elektrycznych

Energia ze słońca dla pojazdów elektrycznych

„Tradycja i nowoczesność” to hasło, które od początku funkcjonowania SAG Sp. z o.o., tj. od  1991 r., wpisuje się w strategię działania firmy.



SAG Sp. z o.o. rozpoczęła swoją działalność od produkcji, nieznanej wówczas na rynku górniczym, liny płaskiej, wyrównawczej stalowo–gumowej. Opracowane przez polskich naukowców i inżynierów nowatorskie rozwiązania w jej produkcji, zrewolucjonizowały transport w górniczych wyciągach szybowych (w tym do jazdy ludzi) w kraju i na świecie, w kopalniach węgla kamiennego, rud, soli i innych minerałów użytecznych, zapewniając jakość, wytrzymałość na korozję oraz długoletnią eksploatację. W tym roku spółka otrzymała zaszczytny tytuł Diamentu Forbesa 2020.

Uznanie ze strony przemysłu wydobywczego zaowocowało wdrożeniem nowych produktów (krążniki, konstrukcje stalowe) przeznaczonych do pracy w górnictwie i w przemyśle, m.in. wydobywczym, energetycznym, kolejowym, budowlanym).

Najbliższa przyszłość SAG to działania wpisujące się w światowy trend, jakim jest elektromobilność i wejście ze swoimi produktami na rynek odnawialnych źródeł energii. Działania te podejmowane są w oparciu o Plan Rozwoju Elektromobilności, przyjęty przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej 16.03.2017 r. i Ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11.01.2018 r.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego – od początku stycznia do końca kwietnia 2019 r. w Polsce zarejestrowano 1385 osobowych samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in. W porównaniu do analogicznego okresu roku 2018 r. oznacza to wzrost o 104 proc.

Mimo tak imponujących wzrostów wydaje się, że zarówno w Polsce jak i w innych krajach europejskich jesteśmy dopiero w wstępnej fazie wchodzenia w erę elektromobilności i następne lata będą przynosiły jeszcze większą dynamikę wzrostu rejestrowanych osobowych elektryków. Dodatkowo mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem pojawiającej się ilości elektrycznych samochodów dostawczych, e-busów oraz skuterów i motocykli na prąd.

Choć takie tempo wzrostu jest imponujące, w innych krajach Europy sytuacja jest znacznie lepsza.

Ze względu na ambitne plany rządu w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce oraz pakiet korzyści wynikających z ich realizacji, można przewidywać, że będzie to wiodący temat w ciągu najbliższych lat i będzie się on cieszył dużym zainteresowaniem społecznym.

Ograniczeniami w szerszym wykorzystaniu samochodów z napędem elektrycznym oprócz wysokiej ceny zakupu są też problemy z infrastrukturą do ich ładowania. Związane są z tym wzrastające zapotrzebowanie na energię elektryczną i związane z tym problemy z wydajnością infrastruktury energetycznej oraz drożejąca energia elektryczna.

Rozwiązaniem powyższych problemów jest instalacja stacji ładowania AC o mniejszym poborze mocy (wolne ładowanie prądem stałym) dodatkowo wyposażonej w system fotowoltaiczny i tym samym dostarczającej energię do systemu. Takie rozwiązania oferuje innowacyjny produkt opracowany przez firmy MULTITECHNIKA S.C. i TH SILESIA Sp. z o.o., którego elementy konstrukcji wykonywane są w SAG Sp. z o.o.

Chameleon PVEV Carports – modułowy system umożliwiający budowę pojedynczych lub wielostanowiskowych samochodowych wiat parkingowych, z poszyciem dachowym wykonanym z modułów fotowoltaicznych.

Chameleon Carport to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Tworzą go monokrystaliczne moduły BIPV typu szkło-szkło o wytrzymałości statycznej do 8000 Pa. Optymalizowany system fotowoltaiczny SOLAREDGE z gwarancją producenta do 25 lat, ładowarki europejskiego lidera EVBOX z nowoczesną platformą zarządzania dostępem i transakcjami ładowania.


Ponieważ Chameleon Carport System ma zapewnić możliwość ładowania pojazdów elektrycznych głównie w obszarze miejskim, jego twórcy oprócz zastosowania nowoczesnej sprawdzonej technologii zwrócili szczególną uwagę na wizualny aspekt proponowanego rozwiązania, pozwalający dostosować się do każdego otoczenia.

Konstrukcje wyposażone są w bezpieczne i energooszczędne źródła światła typu LED. Zintegrowana z konstrukcją instalacja, przez punktowe pozycyjne podświetlenie słupów nośnych oraz oświetlenie przestrzeni wewnętrznej zapewnia bezpieczne parkowanie i komfortowe użytkowanie. System wymiennych obudów, umożliwia kreowanie indywidualnych, reklamowych lub artystycznych aranżacji świetlnych. Chameleon Carport System to nie tylko rozwiązanie związane z infrastrukturą ładowania pojazdów jedno i dwuśladowych, ale również ciekawy element architektoniczny wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne. System wymiennej obudowy umożliwia kreowanie indywidualnych efektów wizualnych, stwarzając tym samym powierzchnię reklamową, która może być źródłem dodatkowych dochodów dla właściciela jedno lub wielostanowiskowych Carportów.

Jest to więc wyzwanie czasu i SAG Sp. z o.o., MULTITECHNIKA S.C. oraz TH SILESIA Sp. z o.o., aktywnie uczestnicząc w nowatorskich projektach, wychodzą naprzeciw tym trendom.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.