W walce z niewidzialnym wrogiem potrzebna jest ostrożność, jednomyślność i wzajemna troska. W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie mieszkańców Gdyni, Zarząd Morskiego Portu Gdynia zakupił dwa respiratory, które przekazał do Szpitala Miejskiego im. PCK oraz św. Wincentego a Paulo jako wyraz zaangażowania Spółki w walkę z koronawirusem.
- Zakupiony sprzęt pozwoli szpitalom wydajniej pracować. Jesteśmy częścią lokalnej społeczności, dlatego dokładamy wszelkich starań, by wspomóc miejskie placówki medyczne, które pomimo trudnej dla wszystkich sytuacji, z najwyższą starannością pełnią służbę w trosce o nasze zdrowie. Jestem pełen podziwu dla postawy wszystkich służb zaangażowanych w walkę z koronawirusem, a w szczególności dla personelu medycznego - mówi Adam Meller - Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Na bieżąco monitorujemy sytuacje w szpitalach, jesteśmy w stałym kontakcie z personelem medycznym, na potrzeby szpitali chcemy reagować na bieżąco - dodaje Adam Meller.
- Jesteśmy szczęśliwi, że możemy być beneficjentem inicjatywy Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Sprzęt ratujący życie, służyć będzie nam przez wiele lat i wesprze nas w obecnej sytuacji. Takie działania są teraz potrzebne, wszyscy musimy działać dla wspólnego dobra - mów Dariusz Nałęcz - wiceprezes Szpitale Pomorskie sp. z o.o.
- Zarząd Morskiego Portu Gdynia wspomaga nas swoimi środkami w postaci sprzętu już od wielu lat. Chciałbym podziękować w imieniu swoim i zarządu szpitala za przekazanie nam dwóch respiratorów. Port Gdynia wspomógł nas sprzętem, który w obecnej sytuacji jest sprzętem pierwszej potrzeby umożliwiającym nam ratowanie życia pacjentów. Port Gdynia sukcesywnie angażuje się w doposażanie naszego szpitala. Otrzymujemy nie tylko sprzęt, ale też różnego rodzaju pomoc w organizacji akcji profilaktycznych czy pomocowych. Port Gdynia reaguje na nasze potrzeby, niejako wczuwając się w rolę szpitala i jako jeden z największych pracodawców w Gdyni wielokrotnie wyprzedza nasze zgłoszenia a sprzęt, którego potrzebujemy, zapewnia nam szybciej, niż zdążymy, zgłosić potrzebę – mówi Andrzej Matera - Kierownik Anestezjologii Intensywnej Terapii w Gdyni.
Rozpoczęta przez Port Gdynia akcja: „dzielmy się dobrem” rozwija się o kolejną, istotną z punktu widzenia przeciwdziałania narastającej fali zachorowań w Polsce inicjatywę zakupu 4 szt. analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2. Pierwsze urządzenie zostało przekazane Szpitalowi w Wejherowie, kolejne zaś trafią do placówek w Gdyni i Gdańsku.
Dzięki akcji #dzielmysiędobrem wsparcie otrzymał także szpital w Kościerzynie. Laboratorium posiada już odpowiedni sprzęt. Dzięki temu rozwiązaniu skróci się czas oczekiwania na wynik, a co za tym idzie zmniejszy się prawdopodobieństwo nowych zachorowań. Wyposażone laboratoria służyć będą diagnostyce również innych chorób. Dają one możliwość wykonywania szeregu innych testów, które będą mogły służyć także po zakończeniu pandemii. Stanowi to wartość dodaną w ramach tej akcji, albowiem zakupiony sprzęt wspierać będzie szpitale przy diagnostyce innych jednostek chorobowych.
Do tej pory na wynik badania trzeba było czekać od 9 do 13 godzin, a w niektórych przypadkach nawet trzy dni. Nowy sprzęt w laboratorium pozwoli na przyśpieszenie wyników badań. Odciąży to pozostałe działające laboratoria w naszym województwie i poprawi diagnostykę zakażonych SARS-CoV-2 w regionie. Testy będą wykonywane zarówno u pacjentów jak i wśród personelu szpitala.
- „Szpitale i personel medyczny potrzebują naszego wsparcia tu i teraz. Dlatego niesiemy pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Doceniamy ogromny trud i odwagę służby zdrowia, jaką wykazują się każdego dnia w walce z epidemią. To trudny i wymagający czas dla nas wszystkich. Jesteśmy razem w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo naszego kraju." - mówi Łukasz Greinke - Prezes Portu Gdańsk.
Za pomocą tego urządzenia możemy badać koronawirusa metodą genetyczną PCR w zautomatyzowanym systemie zamkniętym. Jest to system bezpieczny, gdyż znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia u personelu laboratorium. Aparat ten umożliwi wykonanie 20 testów na dobę. Jego wydajność to jeden test na godzinę, czyli 20 pacjentów otrzyma wynik maksymalnie w ciągu doby. Producent zapewnia, że testy RT PCR bioFire COVIT-19 będą dostępne na rynku europejskim do końca kwietnia.
Aparat ten nie służy wyłącznie do badania koronawirusa, może być również wykorzystany po opanowaniu pandemii. Za pomocą odpowiednich paneli będzie służył do wykrywania i identyfikacji groźnych, niekiedy bardzo trudnych do hodowli patogenów odpowiedzialnych za zakażenia układowe takie jak zakażenia dróg oddechowych, krwi, układu nerwowego, przewodu pokarmowego czy innych”, mówi Wiesława Wasyl, kierownik Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej. „Aparat dodatkowo ułatwi walkę z koronawirusem, gdyż nie będzie potrzeby transportowania próbek z naszego szpitala do laboratoriów w Gdyni i Gdańsku. Uruchomienie diagnostyki w kierunku COVIT-19 w ZDM Szpitala w Wejherowie zdecydowanie skróci czas oczekiwania na wynik i usprawni opiekę nad chorymi w naszym województwie” – dodaje.
Kolejne respiratory trafiły również do Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.
- Obserwujemy codzienną, heroiczną walkę polskiej służby zdrowia, której pracownicy narażają swoje zdrowie i życie, ratując pacjentów z koronawirusem. Jesteśmy częścią lokalnej społeczności, dlatego dokładamy wszelkich starań, by wspomóc Szpitale Pomorskie, które pomimo trudnej dla wszystkich sytuacji, z najwyższą starannością pełnią służbę w trosce o nasze zdrowie. Jestem pełen podziwu dla postawy wszystkich służb zaangażowanych w walkę z korona wirusem, a w szczególności dla personelu medycznego - mówi Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
- W imieniu Zarządu Szpitala i wszystkich moich kolegów, lekarzy, pielęgniarek serdecznie dziękuję Zarządowi Morskiego Portu Gdynia za otrzymane respiratory, które będą ratować życie i zdrowie naszych pacjentów. Ten sprzęt będzie wykorzystywany w chwili obecnej, w czasie pandemii, gdy zachorowań jest więcej, ale też w ciągu wielu kolejnych lat. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Port Gdynia angażuje się w wiele akcji sponsorowania sprzętu dla naszego szpitala, dla wielu oddziałów, jak i organizowaniu akcji profilaktycznych. My lekarze i pielęgniarki, a także rodziny, wiemy, jak jest to ważny sprzęt, który nasz oddział dziś otrzymał. Dzięki niemu pomagamy wielu pacjentom, a także możemy uratować wiele osób, które będą mogły wrócić do swoich rodzin i pracy. - powiedziała lek. med. Joanna Sowa – Szpajer, Kierownik Oddziału Oddziału Anestezjologii I Intensywnej Terapii ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.
- „Intensyfikujemy działania w walce z koronawirusem ponieważ realne wsparcie służby zdrowia możliwe jest tylko wtedy, gdy będziemy działać kompleksowo. Po respiratorach, zaangażowaliśmy w kolejną inicjatywę, tym razem z obszaru diagnostyki. Nie ustajemy w naszych staraniach, dlatego w ramach działań profilaktycznych, przygotowaliśmy naklejki z grafiką i hasłem uświadamiającym zachowanie odpowiedniego 2- metrowego dystansu np. w sklepach.” – mówi Adam Meller- Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Za pomocą zakupionych urządzeń możliwa będzie diagnoza koronawirusa metodą genetyczną PCR w systemie zamkniętym, bez ryzyka narażania personelu medycznego w bezpośrednim kontakcie z wirusem. Aparaty umożliwią wykonanie 20 testów na dobę, a ich przepustowość to jeden test na godzinę. W odróżnieniu od testów kasetkowych, identyfikują one materiał genetyczny, czyli obecność wirusa.
- „Szpitale i personel medyczny potrzebują naszego wsparcia tu i teraz. Dlatego niesiemy pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Doceniamy ogromny trud i odwagę służby zdrowia, jaką wykazują się każdego dnia w walce z epidemią. To trudny i wymagający czas dla nas wszystkich. Jesteśmy razem w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo naszego kraju." - mówi Łukasz Greinke - Prezes Portu Gdańsk.
Aparaty ułatwią walkę z koronawirusem, gdyż nie będzie potrzeby transportowania próbek z szpitala do laboratorium, szczególnie w przypadku szpitala zakaźnego, gdzie będzie wykonywane badanie na miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu skróci się czas oczekiwania na wynik, a co za tym idzie zmniejszy się prawdopodobieństwo nowych zachorowań. Wyposażenie laboratoriów służyć będą również do innych badań. Dają one możliwość wykonywania szeregu innych testów, które będą mogły służyć również po zakończeniu pandemii. Stanowi to wartość dodaną w ramach tej akcji, albowiem zakupiony sprzęt wspierać będzie szpitale przy diagnostyce innych jednostek chorobowych.
Do akcji Portu Gdynia #DzielmySięDobrem, przyłączyły się trójmiejskie firmy: Port Gdańsk, Invest Komfort S.A., Torus, Porta KMI Poland, Corleonis Sp. z o.o. S.K.A., Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o., Cemet, Corleonis.