Na tegoroczne wakacje Polacy wyruszą samochodem – przewidują przedstawiciele urzędów miast, gmin oraz urzędów marszałkowskich, zajmujący się turystyką i promocją. Znaczna część samorządów przygotowuje w związku z tym dodatkowe miejsca parkingowe. Z kolei bezpieczeństwo i komfort podróży zwiększą inwestycje w infrastrukturę, które wykonano na przestrzeni ostatniego roku.
Na wakacje samochodem
Zdecydowana większość ankietowanych (92%) spodziewa się, że samochód będzie najpopularniejszym środkiem transportu tego lata – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Avis Polska. Podobne badanie Avis przeprowadził przed wakacjami 2020. Wówczas dużej popularności auta jako sposobu na wakacyjną podróż spodziewało się nieco mniej ankietowanych – 88%. Inne badanie również potwierdza, że znaczna część Polaków woli indywidualny środek transportu w czasie pandemii. Zadeklarowało to 85% ankietowanych.
– W trakcie pandemii wiele osób przekonało się o zaletach podróży samochodem, stąd utrzymanie trendu. Jest to indywidualny środek transportu, który pozwala zachować dystans społeczny. Co prawda obecnie rośnie liczba zaszczepionych, a zatem możemy mieć nadzieję na stopniowe wychodzenie z pandemii, jednak wciąż zalecana jest ostrożność. Samochód, który pozwala uniknąć kontaktu z przypadkowymi osobami to rozsądny wybór – komentuje Sascha Hümmerich, dyrektor generalny Avis Budget Group na Polskę i Czechy.
Bezpieczniej i wygodniej na polskich drogach
Dla komfortu i bezpieczeństwa podróży bardzo ważna jest jakość infrastruktury drogowej. Inwestycje w jej poprawę, takie jak renowacja dróg czy modernizacja oświetlenia ulicznego, przeprowadzono w minionym roku na terenie 59% badanych samorządów.
Spodziewając się znacznej liczby turystów, blisko połowa spośród nich przygotuje dodatkowe miejsca parkingowe. Takie plany potwierdziło 46% badanych, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy więcej miejsc do parkowania w ankiecie Avis wskazało jedynie 7% samorządów. – Większa liczba miejsc parkingowych na wakacje to bardzo dobra wiadomość. Przełoży się to na znacznie większy komfort podróży. Podczas pandemii wiele osób wybiera indywidualny środek transportu i ma okazję przekonać się o jego zaletach – nie tylko pod kątem zachowania dystansu społecznego. Samochód daje znacznie większą swobodę podróży. Pozwala rozpocząć podróż o dowolnej porze – turysta nie musi dostosowywać planów do rozkładu jazdy autobusu czy pociągu – komentuje Sascha Hümmerich.
Wybierzemy wczasy w Polsce
Jak przewidują eksperci zajmujący się turystyką i promocją w samorządach, podróżujący będą wybierać wakacje w kraju. Dużego zainteresowania wczasami w Polsce spodziewa się 68% badanych. Pandemia spowodowała również wzrost zainteresowania mniej popularnymi destynacjami. Kontynuacji tego trendu w tegoroczne wakacje oczekuje 53% uczestników ankiety.
Źródło: *Ankieta online przeprowadzona przez Avis Polska na próbie 41 przedstawicieli urzędów miast, gmin oraz marszałkowskich zajmujących się turystyką i promocją danego regionu oraz badanie przeprowadzone przez SW Research dla Avis Polska na grupie 504 osób, które przynajmniej raz w minionym roku korzystały z usługi wynajmu samochodu (www.avis.pl).