Tej renty Polacy nie znają

Tej renty Polacy nie znają

Oficjalnie nie widnieje w zestawieniu świadczeń, a jednak jest możliwość ubiegania się o tzw. rentę alkoholową. Tę formę pomocy zarezerwowano dla konkretnej grupy Polaków, którzy stracili możliwość pracy zarobkowej z powodu utraty sprawności organizmu – poinformował serwis Businessinsider.com.pl

Są różne powody niezdolności do wykonywania pracy, które umożliwiają ubieganie się o uzyskanie finansowego wsparcia instytucji państwowych. Jednym z kontrowersyjnych świadczeń, o którym wie mało Polaków, jest tzw. renta alkoholowa – napisano w informacji.

Renty alkoholowej na próżno szukać w aktach prawnych lub opisach dostępnych dodatków bądź świadczeń. Głównie dlatego, że jest to potoczna nazwa świadczenia, które jest przyznawane osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu "naruszenia sprawności organizmu". Jako że jednym z powodów przyznawania ww. świadczenia jest choroba alkoholowa, dlatego właśnie dodatek ten zyskał swoją kontrowersyjną nazwę - czytamy.

Według danych Eurostatu, które opublikowano w 2023 r., Polska znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej, w których występuje najwyższy współczynnik zgonów wywołanych przez nadużywanie alkoholu – wskazano w treści.

Co warto podkreślić, nie każdy przypadek alkoholizmu umożliwia staranie się o rentę alkoholową. Może ona być wypłacana — jak wyjaśnił serwis poradnikzdrowie.pl — osobom niezdolnym do pracy z powodu schorzeń, które mogą powstać w wyniku nadużywania używki – napisano dalej.

Do tych mogą należeć natomiast między innymi zespół Ortella (nazywany obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Wsparcie uzyskuje się dopiero po spełnieniu kilku podstawowych wymogów. O przyznaniu renty decyduje orzecznik lub komisja lekarska w przypadku, gdy choroba alkoholowa uniemożliwia pracę zarobkową. Renta może być przyznana na określony czas lub na czas nieokreślony – wskazano w informacji.

Co warto podkreślić, nie każdy przypadek alkoholizmu umożliwia staranie się o rentę alkoholową. Może ona być wypłacana — jak wyjaśnia serwis poradnikzdrowie.pl — osobom niezdolnym do pracy z powodu schorzeń, które mogą powstać w wyniku nadużywania używki - stwierdzono.

Do tych mogą należeć natomiast między innymi zespół Ortella (nazywany obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Wsparcie uzyskuje się dopiero po spełnieniu kilku podstawowych wymogów. O przyznaniu renty decyduje orzecznik lub komisja lekarska w przypadku, gdy choroba alkoholowa uniemożliwia pracę zarobkową. Renta może być przyznana na określony czas lub na czas nieokreślony – zaznaczono dalej.

Jak wyjaśnił serwis poradnikzdrowie.pl, kluczowym warunkiem jest posiadanie orzeczenia lekarskiego potwierdzającego niezdolność do pracy, a także odpowiedni, zależny od wieku, staż ubezpieczeniowy. Niezdolność do pracy powinna wystąpić podczas okresów składkowych lub nieskładkowych, jak to określa ustawa emerytalna lub w ciągu 18 miesięcy po ich zakończeniu.

Warto pamiętać, że wysokość renty alkoholowej zależy od stopnia niezdolności do pracy, który określa lekarz w stosownym orzeczeniu. W przypadku całkowitej niezdolności do pracy wynosi ono 1588,44 zł, natomiast przy częściowej niezdolności do pracy świadczenie to 1191,33 zł. Podobnie jak inne świadczenia ZUS, także renta alkoholowa podlega regularnej waloryzacji – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Magazyn Przedsiębiorcy //
Źródło: Busienessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.