fot.: Od lewej: Anna Biszkowiecka, Redaktor Naczelna Forum Biznesu, Danuta Hanna Jakubowska, rzecznik prasowy LEK-AM, prof. dr hab. Tadeusz Sikora z Katedry Zarządzania Procesowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM jest doskonałym przykładem polskiej nowoczesnej firmy farmaceutycznej, zdolnej do wprowadzania innowacji i kreowania jakości na najwyższym poziomie. Dobra kondycja, stały rozwój, a także eksport, stanowią poważny wkład w umocnienie krajowego sektora farmaceutycznego i polskiej gospodarki.
Firma powstała w 2000 r., a pierwszy lek OTC Melatonina został zarejestrowany w 2001. W 2006 r. poszerzono ofertę leków, a w 2012 otwarto nowoczesny zakład produkcyjny w Zakroczymiu. Poszerzone portfolio i produkcja wysokiej jakości leków oraz suplementów diety sprawiła, że na przestrzeni ostatnich 10 lat firma uzyskała wzrost sprzedaży o ponad 105 proc.
Przy współpracy ze środowiskiem naukowym w nowoczesnych laboratoriach badawczych LEK-AM, prowadzone są projekty badawcze z zakresu kardiologii, diabetologii, pulmonologii, zaburzeń snu oraz innych. Warto wspomnieć, że jako jedyna firma generyczna w Polsce opracowała technologię produkcji wziewnej postaci salmeterolu. LEK-AM też jako jedyna firma w kraju posiada salmeterol w formie kapsułek. Wprowadzenie witaminy D3 w dawce 30 000 j.m. wyznaczyło na krajowym rynku nowe standardy w jej dawkowaniu. Dzięki Melatoninie LEK-AM od 2015 r. firma jest niekwestionowanym liderem na rynku „calm & sleep”. Uruchomiając linię produkcyjną finasterydu w 2007 r. firma umocniła swoją pozycję w segmencie urologicznym i wiedzie na nim prymat od kilku lat. Dodatkowo LEK-AM wprowadził suplementy diety wspierające funkcjonowanie układu moczowego – Furoxin i Nefrocal oraz funkcjonowanie prostaty Prostaceum.
Dynamiczny rozwój sprzedaży LEK-AM na rynku polskim opiera się przede wszystkim na lekach wydawanych na receptę w takich segmentach, jak urologia, psychiatria, pulmonologia, reumatologia i interna.
P.F. LEK-AM planuje wprowadzenie na rynek nowych produktów Rx i OTC, co zaowocuje dalszym wzmocnieniem pozycji firmy. W planach jest także dalszy rozwój eksportu polegający na zwiększeniu udziału rynków zagranicznych w całkowitej sprzedaży, oraz na zdobywaniu nowych rynków zbytu. Mimo pandemii firmie LEK-AM udało się przeprowadzić wiele działań prospołecznych i uczestniczyć we wcześniej zaplanowanych wydarzeniach, zarówno online, jak i w realnej rzeczywistości.
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM było honorowym gospodarzem 12. Kongresu Świata Przemysłu Farmaceutycznego, który odbył się 16-17 listopada w Warszawie. Za pomoc, wsparcie merytoryczne, oraz wzorowe zorganizowanie wycieczki technicznej po fabryce w Zakroczymiu firma LEK-AM otrzymała szereg podziękowań. W imieniu Farmacomu, organizatora tego Kongresu oraz 11. Kongresu Świata Przemysłu Kosmetycznego dyplom i statuetkę dla firmy LEK-AM wręczył Robert Miller, redaktor naczelny miesięcznika „Świat Przemysłu Farmaceutycznego”, a odbierali je na gali przedstawiciele firmy LEK-AM: Danuta Hanna Jakubowska, rzecznik prasowy oraz Arkadiusz Hejduk, dyrektor Działu Badań i Rozwoju.
Od lewej: Przedstawiciele Firmy LEK-AM: Arkadiusz Hejduk, dyrektor Działu Badań i Rozwoju i Danuta Hanna Jakubowska, rzecznik prasowy oraz Robert Miller, redaktor naczelny miesięcznika „Świat Przemysłu Farmaceutycznego”
***
30 listopada br. w Katowicach odbyło się Europejskie Forum Biznesu 2021. Podczas konferencji odbyło się kilka debat tematycznych poświęconych m.in. aktualnej kondycji i znaczeniu polskiego samorządu terytorialnego, współpracy nauki i biznesu w Polsce czy roli sportu w lokalnej społeczności. Duże zainteresowanie wzbudził panel inauguracyjny, którego współorganizatorem było Śląskie Centrum Chorób Serca pt. „Ochrona zdrowia w dobie pandemii”. Zaproszeni do panelu goście, m.in. prof. Marian Zembala, prof. Michał Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz prof. Renata Jażdż-Zaleska, Prezes Zarządu Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju przedstawili własne doświadczenia w zakresie wkładu w walkę z pandemią ośrodków, którymi kierują. Goście dyskutowali m.in. o niedoskonałości w systemu ochrony zdrowia obnażonego podczas pandemii koronawirusa, poruszyli aspekt skuteczności stosowanych procedur w przełożeniu na zdrowie pacjenta w odniesieniu do walki z czołowymi epidemiami cywilizacyjnymi XXI wieku, omówili zaawansowane badania kliniczne i nowoczesne technologie oraz innowacje w dostępnych lekach i terapiach. Starano się odpowiedzieć na pytanie jak wygląda obecnie medycyna w obliczu zdrowotnych skutków pocovidowych.
W ramach Forum odbyła się także gala Finałowa Programu Najwyższa Jakość Quality International 2021. Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o. zostało uhonorowane Złotym Godłem QI 2021 za suplement diety Nefrocal. Jest to nowoczesny preparat przeznaczony dla osób dbających o zachowanie zdrowia układu moczowego. Produkt ten wspiera funkcje nerek (ekstrakt z ziela skrzypu polnego), wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu przyczynia się do ułatwienia wydalania wody z organizmu (ekstrakt z korzenia lubczyku). Pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej (magnez). Wspiera utrzymanie prawidłowego metabolizmu homocysteiny (witamina B6). Nagrodę QI 2021 odebrała Danuta Hanna Jakubowska, rzecznik prasowy firmy LEK-AM, która tym samym po raz kolejny, zaznaczyła swoją obecność w gronie najlepszych przedsiębiorstw i instytucji w Polsce, również jako Partner Wspierający Europejskie Forum Biznesu 2021.
Joanna Chrustek