W odpowiedzi na problemy piętrzące się przed współczesnym rolnictwem (nadmierne, szkodliwe stosowanie nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, postępujący brak rąk do pracy), Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, wspólnie z konsorcjantami, pracuje nad konstrukcją pierwszego polskiego robota do prac polowych.
Robot polowy charakteryzować się będzie innowacyjnymi rozwiązaniami:
- wielozadaniowością - zastosowanie we wszystkich etapach produkcji rolnej: od siewu, mechanicznego pielenia, selektywnego oprysku aż do zakończenia wegetacji;
- spełnieniem wymogów rolnictwa precyzyjnego i Rolnictwa 4.0 - wyposażenie w system sensorów, układ przetwarzający uzyskane dane w oparciu o specjalnie opracowaną Bazę Danych Uprawy oraz precyzyjny system sterowania realizacją procesów agrotechnicznych;
- dbałością o ekologiczny aspekt produkcji roślinnej - precyzja działania umożliwi znaczne zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin.
Efekt projektu będzie dużym krokiem w rewolucji rolnictwa w Polsce i na świecie.
Więcej o projekcie: https://tiny.pl/r6mkx
Prace prowadzone są w ramach projektu „Inteligentny robot spełniający wymogi rolnictwa precyzyjnego”, realizowanego z ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach Szybkiej Ścieżki, nr projektu: POIR.01.01.01-00-1230/19, umowa nr POIR.01.01.01-00-1230/19 00 z dnia 17.06.2020, konsorcjum projektowe: UNIA Sp. z o.o. z Grudziądza (lider projektu), Łukasiewicz - PIMR, Łukasiewicz - ILOT.
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych
ul. Starołęcka 31, 60-963 Poznań, pimr.lukasiewicz.gov.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 61 871 22 22
Łukasiewicz - PIMR jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz - trzeciej pod względem wielkości sieci badawczej w Europie. Jako ekspert w technologiach wykorzystywanych w rolnictwie i technologiach przemysłu spożywczego dostarcza biznesowi atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania.
Łukasiewicz oferuje unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu - może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach.
Potencjał Sieci Badawczej Łukasiewicz skupia się wokół obszarów badawczych: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.
Więcej: https://lukasiewicz.gov.pl