Diament QI dla SSPM!

Diament QI dla SSPM!

Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka (Strzelce Krajeńskie, woj. lubuskie) istnieje na rynku już od prawie siedemnastu lat. Od tego czasu stale się ona rozwija, a do jej struktur dochodzą nowi dostawcy mleka. W tym roku SSPM została po raz dziewiąty Laureatem Programu Najwyższa Jakość Quality International, zdobywając nagrodę specjalną - Diament QI 2022.

Rozmowa z Andrzejem Jarmaszem, Prezesem Zarządu SSPM

Jak wyglądąły początki Spółdzielni i jak zmieniała się ona na przestrzeni lat?

Nasza organizacja funkcjonuje na rynku już od ponad szesnastu lat. Spotkanie założycielskie odbyło się w połowie 2005 r., natomiast formalne rozpoczęcie działalności SSPM miało miejsce w grudniu tego samego roku. Na początku współtworzyło ją 30 dostawców mleka, a obecnie ich liczba sięga ok. 520. To doskonały wynik, który jest efektem nieustannego rozwoju naszej spóldzielni. W ostatnim czasie udało nam się także wypracować dodatkowe pieniądze, dzięki którym nasi członkowie mogą zaciągać pożyczki na dalszy rozwój swoich gospodarstw. Ponadto, dwa lata temu oddaliśmy do użytku nowy biurowiec, w którym obecnie znajduje się nasza siedziba.

Jaki był cel utworzenia Spóldzielni?

Powołując do życia SSPM, chcieliśmy osiągnąć dwa cele: skupić możliwie jak największą liczbę dostawców mleka produkujących doskonałą jakość surowca w ramach jednej organizacji, a jednocześnie ułatwić im funkcjonowanie w branży, np. poprzez korzystanie z programu rolniczego. Wiadomo, że lepiej funkcjonuje się w grupie,  można czerpać ze wzajemnych doświadczeń, ale i wspólne szukać rozwiązań problemów. Wtedy też łatwiej można pokonać konkurencję, która w naszym sektorze gospodarki jest bardzo silna. SSPM prowadzi działalność tylko i wyłącznie związaną ze skupem mleka, które następnie jest dostarczane do najlepszych mleczarni znajdujących się na terenie Polski i Niemiec. Przedsiębiorstwa te przetwarzają nasz surowiec, który, w postaci gotowych produktów, jest sprzedawany na całym świecie. Ta obecność na zagranicznych rynkach daje nam ogromną satysfakcję.
    Warto nadmienić, że nasze działania są zdywersyfikowane i nasi rolnicy nie oddają mleka tylko do jednej mleczarni, ale do sześciu różnych, co pozwala nam zabezpieczyć się finansowo na wypadek jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji, a jednocześnie zachować płynność finansową i wypłacać na czas pieniądze rynkowe naszym członkom. Chciałbym podkreślić, że przez te wszystkie lata nigdy nie mieliśmy wobec nich żadnych wpadek płatniczych.

Z jakich regionów pochodzą Państwa dostawcy?

Obecnie naszą Spółdzielnię współtworzą rolnicy z województw lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Niemniej, jesteśmy otwarci na nowych producentów, których stale przyjmujemy do naszych struktur.

Czego życzyłby Pan sobie, członkom SSPM oraz jej odbiorcom?

Przetrwaliśmy czas największej pandemii, a teraz, w czasie wojny na Ukrainie, też sobie bardzo dobrze radzimy. Jednak chciałbym, żeby ten COVID już do nas nie wrócił i żeby jak najszybciej zakończyła się wojna na Ukrainie i związana z nią niepewność gospodarcza. Wówczas będziemy mogli bez żadnych przeszków realizować nasze zamierzenia.

Rozmawiała Zuzanna PawełczykPublish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.