Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, wspólnie z konsorcjantem, pracuje nad konstrukcją pierwszej prasy rolującej i prasoowijarki, wyposażonej w szereg innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i funkcjonalnych. Maszyna powstaje w odpowiedzi na problemy współczesnego rolnictwa (ochrona środowiska, efektywność i ergonomia pracy).
Rezultatem projektu będą maszyny wyposażone m. in. w:
- system regulacji dawkowania dodatków zakiszających w zależności od wielkości pokosu, temperatury i wilgotności;
- wizyjny system wspomagania prowadzenia;
- system tworzenia map wydajności obszarów dla potrzeb rolnictwa precyzyjnego;
- system monitoringu wagi tworzonych bel cylindrycznych;
- innowacyjną etykieciarkę;
- systemy sterowników pozwalających odpowiednio sterować wydajnością aplikatorów.
Opracowane funkcjonalności maszyny oraz zastosowane oprzyrządowanie będą dużym krokiem w kierunku efektywnego i nowoczesnego rolnictwa.
Więcej o projekcie: https://tiny.pl/rvkdd
Prace prowadzone są w ramach projektu „Prasa i prasoowijarka do zbioru pasz objętościowych w cylindryczne bele z systemem monitorowania i oddziaływania na proces ich tworzenia”, realizowanego z ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach Poddziałania 4.1.4 Projekty aplikacyjne, nr projektu: POIR.04.01.04-00-0067/18, umowa nr POIR.04.01.04-00-0067/18-00 z dnia 17.12.2018, konsorcjum projektowe: Łukasiewicz - PIMR (lider projektu), Metal-Fach Sp. z o.o.
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych
ul. Starołęcka 31, 60-963 Poznań, pimr.lukasiewicz.gov.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 61 871 22 22
Łukasiewicz - PIMR jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz - trzeciej pod względem wielkości sieci badawczej w Europie. Jako ekspert w technologiach wykorzystywanych w rolnictwie i technologiach przemysłu spożywczego dostarcza biznesowi atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania.
Łukasiewicz oferuje unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu - może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach.
Potencjał Sieci Badawczej Łukasiewicz skupia się wokół obszarów badawczych: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.
Więcej: https://lukasiewicz.gov.pl