Czy UOKiK wyrazi zgodę na konsolidację?

Konsolidacja_ORLEN_PGNiG.jpg

PKN Orlen złożył wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia PGNiG. - Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego – poinformował prezes Orlenu, cytowany w komunikacie spółki. Wcześniej Komisja Europejska stwierdziła, że przejęcie PGNiG i zgoda na nie leży w zakresie kompetencji UOKiK – podał serwis Money.pl

Orlen realizuje postanowienia listu intencyjnego z 14 lipca 2020 roku. Przejęcie PGNiG ma przebiegać zgodnie z harmonogramem wypracowanym w specjalnie powołanym do tego zespole. PKN ORLEN złożył wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG do Komisji Europejskiej, a ta zdecydowała o przeniesieniu kompetencji oceny transakcji do UOKiK – czytamy w inforemacji.

Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego, który będzie mógł znacznie efektywniej konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Wzmocnią one całą Grupę ORLEN i będą stanowiły potężny impuls do transformacji oraz rozwoju polskiej gospodarki. Aktywa przejętej już Grupy Energa oraz przejmowanego LOTOSu stanowią uzupełnienie naszej działalności, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny. Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować - poinformował w komunikacie PKN Orlen, Daniel Obajtek.

PGNiG ma być kolejnym podmiotem wchłoniętym przez polskiego giganta energetycznego. Wcześniej do Grupy Orlen włączone zostały m.in. ANWIL we Włocławku, czeski Unipetrol, litewska spółka ORLEN Lietuva i spółka Energa.

Obecnie trwa także proces przejęcia Polska Press przez PKN Orlen. Ta decyzja biznesowa spółki wywołają ogromne kontrowersje. Transakcję sądownie próbował wstrzymać Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar – wyjaśnia serwis Money.pl

Przejęcie Lotosu też nie odbywa się bez przeszkód. Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na fuzję. Żeby transakcja doszła do skutku Orlen zaoferował KE rozwiązanie zakładające m.in. sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos i sprzedaż 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos – przypomniał Money.pl. (jmk)

Foto: TVP Info

Źródło: Money.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.