Czym jest renta szkoleniowa?

Czym jest renta szkoleniowa?

Istnieje w Polsce renta, z której właściwie nikt nie korzysta. To renta szkoleniowa dla tych, nie są już zdolni do pracy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Świadczenie ZUS może nie tylko pomóc w aktywizacji zawodowej, ale także zapewnić wypłatę pieniędzy nawet przez trzy lata – poinformował serwis Interia.pl

Mogłoby się wydawać, że wachlarz świadczeń oferowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest dość dobrze znany Polakom. Istnieje natomiast renta, z której właściwie nikt nie korzysta, chociaż pozwala na otrzymywanie nawet 1200 zł przez kilka lat - czytamy.

Renta szkoleniowa to jedno ze świadczeń pieniężnych wypłacanych przez ZUS ubezpieczonym, którzy nie są już zdolni do pracy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Mimo wysokiej kwoty pomocy większość z nas właściwie nie wie o jej istnieniu. Dowodem na to może być fakt, że na Dolnym Śląsku, gdzie mieszka około 3 mln osób, od kilku lat nie było ani jednego beneficjenta tego świadczenia. "Nasi klienci bardzo rzadko składają wniosek o ten rodzaj renty. Od kilku lat na Dolnym Śląsku nie wypłaciliśmy żadnej renty szkoleniowej" — wyjaśniła rzeczniczka ZUS z Dolnego Śląska, Iwona Kowalska-Matis, którą cytuje serwis biznes.interia.pl.

Wspomniana renta szkoleniowa znajduje się w ofercie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od blisko 20 lat. Komu przysługuje to świadczenie? Osobom niezdolnym do pracy zgodnie z posiadanymi umiejętnościami, w wyniku doznanego wypadku lub ciężkiej choroby, które po przekwalifikowaniu się i zdobyciu nowego zawodu będą mogły znowu być aktywne zawodowo. Jeśli beneficjent renty ma szansę na uzyskanie takich kwalifikacji, które pozwalają mu pracować przy jego stanie zdrowia, może liczyć na wypłatę renty szkoleniowej – wskazano w treści.

Według wyjaśnień ZUS, wysokość renty szkoleniowej to równowartość 75 proc. podstawy wymiaru renty, jednak kwota ta nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ta od marca 2023 r. wynosi 1191,33 zł. Kwota ulegnie zmianie w ramach kolejnej waloryzacji w marcu 2024 r. W przypadku, gdy niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy wyniknęła w następstwie wypadku w pracy lub choroby zawodowej, wówczas renta szkoleniowa wypłacana jest z funduszu wypadkowego i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty - wyjaśniono.

Osoba ubezpieczona, która stara się o uzyskanie renty szkoleniowej, musi mieć wymagany przez ZUS okres składkowy i nieskładkowy. Ten czas jest zależny od wieku zainteresowanego:
- jeśli ubezpieczony nie ukończył 20 roku życia, wymagany okres składkowy wynosi 1 rok,
- między 20 a 22 rokiem życia – 2 lata,
- jeśli niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 22 roku życia, a przed ukończeniem 25 roku życia – 3 lata,
- powyżej 25 rok życia do 30 roku życia – 4 lata,
- powyżej 30 lat – 5 lat.

Kiedy ubezpieczony otrzyma decyzję organu rentowego ZUS o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym fachu, jest kierowany do powiatowego urzędu pracy. Dzięki oferowanym tam kursom, taka osoba może uzyskać nowe umiejętności, które pozwolą podjąć jej inną pracę. Przez okres zdobywania nowych kwalifikacji ubezpieczony pobiera rentę szkoleniową – czytamy dalej .

Początkowo to świadczenie pieniężne jest przyznawane na czas 6 miesięcy. Na podstawie wniosku starosty renta szkoleniowa może ulec wydłużeniu o kolejne 30 miesięcy. Pod warunkiem jednak, że ten okres jest niezbędny do uzyskania nowych kwalifikacji przez ubezpieczonego. Renta szkoleniowa może także ulec skróceniu, jeśli starosta uzna, że osoba, która ją pobiera, nie rokuje odzyskaniem zdolności do pracy po przekwalifikowaniu lub uchyla się od obowiązku zdobywania niezbędnych umiejętności - napisano. (jmk)

Foto: Onet Kobieta //vivooo / Shutterstock
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.