Unia Europejska umieści na swej liście sankcji więcej osób w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę - powiedział w czwartek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że decyzja o tym, czy należy odciąć Rosję od systemu finansowego SWIFT, będzie należeć do przywódców "27". Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że odcięcie Rosji od SWIFT nie jest kierunkiem, w którym chciałaby podążać w tej chwili reszta Europy, ale zaznaczył, że usunięcie tego kraju z sieci "zawsze jest opcją". – podał serwis Rp.pl.
„Nowi ludzie będą (sankcjonowani), także z Białorusi, w kompleksowym pakiecie, który obejmie sektory gospodarcze (…) Więcej sankcji będzie dotyczyło sektora finansowego” – powiedział Borrell.
Odcięcie Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji UE wobec Kremla - powiedział w czwartek w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
- Sankcje, które zaproponowaliśmy na wszystkie ich banki, mają takie same konsekwencje, a może nawet większe niż SWIFT - powiedział Biden, odnosząc się do najnowszych sankcji na Moskwę.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał w czwartek Zachód do zakazania Rosji korzystania z systemu SWIFT. UE nie jest zdecydowana, czy odciąć Rosję od SWIFT, i że kraje UE są podzielone w tej decyzji.
- "Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane – i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to" – powiedział dziennikarzom Scholz, odpowiadając na pytanie, czy należy odciąć Rosję od SWIFT.
Czym jest SWIFT i co może oznaczać dla Rosji? Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) zostało założone w 1973 roku z siedzibą w Belgii i jest obecnie wykorzystywane przez ponad 11 000 instytucji finansowych do przesyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych. Jednocześnie SWIFT jest też nazwą międzynarodowego systemu działającego w niemalże wszystkich krajach, za pośrednictwem którego instytucje finansowe z całego świata mogą wymieniać informacje.
Ze względu na brak alternatywy, która byłaby akceptowana na całym świecie, jest to niezbędny pion dla światowych finansów – wyjaśnił serwis.
Usunięcie Rosji ze SWIFT praktycznie uniemożliwiłoby instytucjom finansowym przesyłanie pieniędzy do i z tego kraju, wywołując nagły szok dla rosyjskich firm i ich zagranicznych klientów - zwłaszcza nabywców eksportowanej ropy i gazu denominowanych w dolarach amerykańskich.
- Odcięcie spowodowałoby przerwanie wszystkich transakcji międzynarodowych, wywołałoby wahania kursów walut i spowodowałoby masowy odpływ kapitału - napisała Maria Shagina z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w zeszłorocznym opracowaniu dla Moskiewskiego Centrum Carnegie. Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT spowodowałoby skurczenie się jej gospodarki o 5 proc., jak oszacował w 2014 roku były minister finansów Aleksiej Kudrin.
SWIFT jest kierowany przez zarząd składający się z 25 osób, wśród których jest Rosjanin Eddie Astanin. SWIFT, który sam siebie określa jako "neutralną instytucję użyteczności publicznej", jest zarejestrowany zgodnie z prawem belgijskim i musi przestrzegać przepisów unijnych.
Jak przypomniał serwis, w 2012 roku od SWIFT odcięto irańskie banki, po tym jak Unia Europejska nałożyła na nie sankcje w związku z programem nuklearnym tego kraju. Według Shaginy Iran stracił prawie połowę przychodów z eksportu ropy naftowej i 30 proc. handlu zagranicznego po tej decyzji.
Nie jest jasne, jak duże jest poparcie sojuszników USA dla podjęcia podobnych działań wobec Rosji. Stany Zjednoczone i Niemcy mają najwięcej do stracenia, jeśli Rosja zostanie odłączona, ponieważ ich banki są najczęstszymi użytkownikami systemu SWIFT do komunikacji z bankami rosyjskimi - stwierdziła Shagina.
System ten służy ogromnej liczbie organizacji – bankom, domom maklerskim, giełdom oraz innym instytucjom finansowych. Z usług systemu mogą korzystać osoby fizyczne i prawne oraz organizacje.
Za jego pośrednictwem każdego dnia wykonywanych jest ponad 37 milionów transakcji. Podstawowymi elementami systemu są jego narzędzia takie jak przelew SWIFT i kod SWIFT - czytamy w podsumowaniu. (jmk)
Foto: aleBank.pl
Źródło: Rp.pl