Fed podwyższył stopy procentowe

Fed podwyższył stopy procentowe

Rezerwa Federalna poinformowała o podwyżce stóp procentowych w USA. To decyzja, która ma istotne znaczenie dla całej światowej gospodarki – także w Polsce.

W środę amerykański bank centralny Fed zdecydował o podwyżce stóp procentowych. Koszt pieniądza poszedł w górę o 0,25 pkt proc., do przedziału 4,75-5 proc. To ruch zgodny z prognozami, choć te tym razem obarczone były większym ryzykiem ze względu na kryzys bankowy w USA. Obecny poziom stóp jest najwyższy od września 2007 r. – podał serwis Businessinsider.com.pl

To druga z rzędu podwyżka stóp w Ameryce w tej skali, na początku lutego doprowadził koszt pieniądza do przedziału 4,50-4,75 proc. Łącznie w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, rozpoczętym podwyżką w marcu 2022 r., koszt pieniądza w największej gospodarce świata poszedł w górę o 4,75 pkt proc. – czytamy w informacji.

Rynek zastanawiał się, czy teraz Fed podniesie stopy procentowe, bo choć inflacja nie spada tak szybko jak oczekiwano (więc ruch w górę byłby uzasadniony), to pojawiły się problemy ze stabilnością niektórych banków regionalnych w USA. Kłopoty takich instytucji jak Silicon Valley Bank, Signature Bank, Silvergate Capital czy First Republic Bank częściowo wynikają właśnie ze wzrostu stóp procentowych (przekłada się on na spadek wycen obligacji skarbowych, co uderza w kapitały kredytodawców). Jeszcze dwa tygodnie temu, po wystąpieniu prezesa Fed w amerykańskim Kongresie, za niemal przesądzony uznawano ruch w górę na marcowym posiedzeniu o 0,50 pkt proc.

Wraz z środową decyzją dotyczącą stóp procentowych poznamy też nowe prognozy, w tym dot-plots, czyli oczekiwaną przez członków Fed ścieżkę stóp procentowych. To będzie istotny sygnał dla rynku, wskazujący jakiego poziomu kosztu pieniądza spodziewają się amerykańscy bankierzy centralni – wskazano w informacji.

– W ciągu ostatnich dwóch tygodni pojawiły się poważne trudności w niewielkiej liczbie banków. Historia pokazuje, że pojedyncze problemy bankowe, jeśli nie zostaną rozwiązane, mogą podważyć zaufanie do zdrowych banków i zagrozić zdolności całego systemu bankowego do odgrywania istotnej roli w zakresie wspierania oszczędności i potrzeb kredytowych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W odpowiedzi na te wydarzenia podjęliśmy zdecydowane działania mające na celu przedstawienie gospodarki USA i wzmocnienie zaufania społecznego do naszego systemu bankowego – wskazał prezes Fedu Jerome Powell.

– Wydarzenia w systemie bankowym ostatnich dwóch tygodni prawdopodobnie przełożą się na zaostrzenie warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, co z kolei przełoży się na wyniki gospodarcze. Jest zbyt wcześnie, aby określić zakres tych skutków i zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak powinna zareagować polityka pieniężna – dodał Powell.

– Nie stwierdzamy już, że przewidujemy, że następujące po sobie podwyżki stóp procentowych będą odpowiednie do stłumienia inflacji. Zamiast tego przewidujemy, że odpowiednie może być dodatkowe zaostrzenie polityki. Będziemy uważnie śledzić napływające dane i dokładnie oceniać rzeczywiste i oczekiwane skutki zaostrzenia warunków kredytowania dla aktywności gospodarczej, rynku pracy i inflacji. A nasze decyzje polityczne będą odzwierciedlać tę ocenę – podkreślał Powell podczas konferencji prasowej.

Powell zaznaczył też, że "członkowie Fedu nie przewidują obniżek stóp proc. w tym roku" – czytamy w podsumowaniu.

W uzupełnieniu informacji -  Narodowy Bank Szwajcarii  podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 1,50 procent - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

(jmk)

Foto: Parkiet.com
Źródło: Businessinsider.com.pl / Tvn.24.pl  /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.