Fitch o stopach procentowych w Polsce

Fitch o stopach procentowych w Polsce

Sprawa podwyżek stóp procentowych nie jest zamknięta — uważają eksperci Fitch. Jeśli ich prognozy się sprawdzą, większość kredytobiorców zapłaci wyższe raty. Jeśli chodzi o obniżki stóp, nie widzą możliwości ich wprowadzenia do 2024 r.

Fitch Solutions spodziewa się podwyżek stóp procentowych w Polsce o około 1 pkt proc. w pierwszym kwartale 2023 r., choć ze względu na "silnie gołębie" nastawienie NBP, widzą ryzyko mniejszej skali zacieśniania monetarnego — poinformowała Europe Country Risk Analyst Cassia Scott-Jones.

— W Fitch Solutions uważamy, że w Polsce możemy zobaczyć dalsze zacieśnienie. Obecnie prognozujemy około 1 pkt proc. podwyżek w pierwszym kwartale 2023 r. A ten pogląd wynika z tego, że naszym zdaniem inflacja w Polsce nie osiągnęła jeszcze szczytu. Owszem, w grudniu obserwowaliśmy umiarkowany wzrost inflacji w ujęciu rocznym, ale w ujęciu miesiąc do miesiąca nadal rosła. Tak więc w rzeczywistości widzimy tu jedynie wpływ rocznych efektów bazowych — powiedziała Scott-Jones.

Według Fitch Solutions, inflacja w styczniu wzrośnie, a w lutym osiągnie swój szczyt. W piątek GUS podał, że inflacja konsumencka wyniosła w grudniu 16,6 proc. – czytamy w informacji.
Scott-Jones zauważyła, że NBP ma silnie "gołębie" nastawienie (niechętne podwyżkom stóp) i zazwyczaj przedkłada kwestie wzrostu gospodarczego nad stabilność cen.

— Jeśli chodzi o obniżki stóp, nie widzimy możliwości ich wprowadzenia do 2024 r. — stwierdziła analityczka.

Ostatni raz podwyżki stóp procentowych w Polsce miały miejsce we wrześniu 2022 r. Od tamtego czasu jest pauza, a główna stawka wynosi 6,75 proc. Prezes NBP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji podkreślił, że RPP nie zamyka cyklu podwyżek stóp procentowych, ale z jego słów wynikało, że jest to raczej ostateczność, przy zaskakującym przyspieszeniu wzrostu cen. Ekonomiści w Polsce w większości zakładają utrzymanie oprocentowania bez zmian przez dłuższy czas – czytamy dalej.

Prezes Glapiński przyznał też ostatnio, że nieco pogorszyły się perspektywy na obniżki stóp procentowych pod koniec 2023 r., o których odważniej mówił jeszcze kilka miesięcy wcześniej – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Bank.pl
Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.