Zgodnie z rządowymi zapowiedziami od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce będzie obowiązywała tzw. narodowa kwarantanna. Oznacza to, że m.in. zamknięte są hotele, stoki narciarskie oraz galerie handlowe. Tymczasem w niedzielę rozpoczęła się w Polsce akcja szczepień przeciwko Covid-19.
Kluczową ze zmian wchodzących życie jest zakaz handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchniach powyżej 2000 mkw. W praktyce oznacza to ponowne zamknięcie galerii handlowych. Według rozporządzenia w centrach wciąż otwarte będą: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi. Dodatkowo w galeriach handlowych zakazane będzie prowadzenie działalności usługowej z wyłączeniem m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych czy placówek bankowych.
Zmianą względem obowiązujących dotychczasowo przepisów jest niemal całkowite zamknięcie hoteli i innych miejsc noclegowych dla turystów i podróżnych. Przypominamy, że można było korzystać z ich usług w przypadku podróży służbowych. Od poniedziałku z hoteli korzystać mogą tylko m.in. medycy, piloci i załogi samolotów, kierowcy oraz cześć funkcjonariuszy służb państwowych, a także dyplomaci i sportowcy.
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem restauracje nadal mogą wydawać posiłki tylko na wynos. Bezwzględnie wyłączone z użytku pozostają dyskoteki, kluby nocne, a także działalności usługowe związane z poprawą kondycji fizycznej, czyli baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness, a także wszelka infrastruktura sportowa.
Sylwester jednak bez godziny policyjnej
Z uwagi na niezgodność z przepisami zarządzenia o godzinie policyjnej w Sylwestra, premier wycofał się z wprowadzenia tego obostrzenia, apelując jednocześnie o nie gromadzenie się tłumnie na zabawach sylwestrowych.- Gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie - apelował Mateusz Morawiecki.
W Polsce ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19
Tymczasem pierwsze osoby w Polsce zostały zaszczepione przeciw Covid-19. Proces w ramach Narodowego Programu Szczepienia rozpoczął się 27 grudnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.
W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby z pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, czyli personel medyczny. To tak zwany etap zero, w trakcie którego szczepionki otrzymają wszystkie osoby udzielające świadczeń medycznych, w tym także diagności laboratoryjni czy farmaceuci. Do tego etapu rząd zaliczył także wykładowców i studentów kierunków medycznych.
Drugi etap zakłada zaszczepienie pensjonariuszy domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także wszystkich osób powyżej 60. roku życia, począwszy od najstarszych. Do tego etapu zaliczono także służby mundurowe oraz nauczycieli. W trzecim etapie szczepienia obejmą osoby w wieku poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa, albo w trakcie diagnostyki i leczenia. W tym etapie będą to też m.in. pracownicy wymiaru sprawiedliwości, poczty i transportu publicznego. Etap czwarty to szczepienie wszystkich pozostałych obywateli, którym zagraża koronawirus. Zaszczepione mogą zostać wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, które nie należą do tzw. grup ryzyka.
Zapisy na szczepienia dla osób spoza priorytetowych grup ruszają 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach resortu zdrowia.
M.S.
Źródło: RMF24.pl
Zdjęcie: Prawo.pl