Kakao droższe od miedzi

 Kakao droższe od miedzi

W samym tylko marcu kontrakty terminowe na ziarno kakao urosły o około 50 proc., a od początku roku już o ponad 120 proc. To efekt m.in. słabych zbiorów w Afryce Zachodniej, spowodowanych niekorzystną pogodą i chorobami upraw – poinformował serwis Businessinsider.com.pl.

Kontrakty terminowe na kakao na giełdzie w Nowym Jorku rosły w poniedziałek o 7,6 proc. do 9,21 tys. dol. za tonę. Ceny tego surowca rolnego znalazły się na najwyższych poziomach w historii. Ceny stale rosną, mimo że wskaźniki techniczne przez większą część ostatnich kilku miesięcy wskazywały na stan wykupienia. Notowania tego surowca przez rok poszły w górę aż o 220 proc. – podano w treści informacji.

Analitycy wskazują, że słabe zbiory spowodowane złą pogodą i chorobami upraw u plantatorów z Afryki Zachodniej, skąd pochodzi większość upraw kakao na świecie, a także niewielkie oznaki zmniejszenia produkcji w innych rejonach, postawiły branżę w tarapatach.

Ceny miedzi i kakao  na giełdach światowych w dniu 27-03-2024 w godzinach porannych:

Kakao - 9624,- $/t, a Miedź 8831,- $/t

Ceny kakao znalazły się blisko poziomu 10 tys. dolarów za tonę, sprawiając, że kakao stało się droższe niż miedź. Za tonę surowca, którego wydobywaniem zajmuje się m.in. polski KGHM, na rynkach płaci się teraz około 8,7 tys. dol. - podano wartości spodziewane i byłe.

Wzrost cen kakao może przełożyć się na wyższe ceny czekolady w ciągu roku. Obecnie jajka wielkanocne drożeją ze względu na ubiegłoroczny skok cen kakao, a niektórzy producenci ograniczają rozmiary batonów lub promują produkty z innymi składnikami, aby złagodzić braki towaru – czytamy w informacji.

"Czekolada może być jeszcze droższa na Wielkanoc 2025 r., jeśli choroby drzew kakaowych i niesprzyjająca pogoda przedłużą deficyt przy wysokich cenach cukru" – napisała w raporcie analityczka Bloomberg Intelligence Diana Gomes.
 
Bloomberg podał, że mimo wzrostów cen, spekulanci faktycznie wycofują się z rynku. Liczba otwartych kontraktów spadła ze szczytu pod koniec stycznia, a w ostatnim tygodniu zarządzający funduszami obniżyli swoje pozycje do najniższego poziomu od roku. Sugeruje to, że nabywcy fizyczni mogli odegrać kluczową rolę w zwyżce cen – podkreślono w analizie.

Agencja Reutera podała jednak, że rekordowe ceny kakao pomogły funduszom hedgingowym stosującym strategie systematyczne osiągnąć lepsze wyniki w pierwszym kwartale niż innym funduszom – czytamy dalej.

Systematyczny sposób zarządzania funduszem hedgingowym oznacza używanie kodowania i algorytmów, aby określić lub znaleźć transakcje wystarczająco silne, aby stać się trendami rynkowymi, w przeciwieństwie do tradycyjnych menedżerów, którzy sami decydują o transakcjach. Największe ryzyko podejmowały najskuteczniejsze strategie systematyczne lub fundusze trendowe - stwierdzono.

Według Barclays, które śledziło wyniki 40 funduszy hedgingowych, fundusze o podejściu systematycznym odnotowały średni zysk na poziomie prawie 9 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. w porównaniu do wzrostu o 2,6 proc. w szerszej branży funduszy hedgingowych – podano dalej.

— To, co czyni to otoczenie makro tak konstruktywnym, to fakt, że istnieje wiele źródeł niestabilności powodujących kształtowanie się trendów. Można wymienić tu m.in. skutki El Nino, normalizację stóp procentowych, czy zwiększone ryzyko geopolityczne – powiedział Razvan Remsing, dyrektor ds. rozwiązań inwestycyjnych w firmie Aspect Capital.

Istnieje ryzyko, że sytuacja w zakresie dostaw może się pogorszyć. Opracowywane przez Unię Europejską przepisy, mające na celu zaprzestanie sprzedaży w sklepach produktów niszczących lasy, mogą jeszcze bardziej utrudnić zabezpieczenie dostaw czołowym producentom czekolady w UE – stwierdził serwis.

Uwaga skupia się teraz na zbliżających się środkowych zbiorach w Afryce Zachodniej, mniejszych z dwóch rocznych zbiorów. Bloomberg informował na początku tego miesiąca, że organ regulacyjny Wybrzeża Kości Słoniowej, będącego czołowym producentem kakao, spodziewa się, że zbiory będą słabsze niż w zeszłym roku – napisano w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Gospodarka – Dziennik // Shutterstock
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.