KE odrzuciła wniosek Polski o zaprzestanie naliczania kary 1 mln € dziennie

KE odrzuciła wniosek Polski o zaprzestanie naliczania kary 1 mln € dziennie

KE odrzuciła wniosek polskich władz o zaprzestanie naliczania 1 mln euro kary dziennie . To efekt niewykonanie środka tymczasowego TSUE w związku z procedurami dyscyplinarnymi w sądownictwie — informuje serwis rmf24.pl

"W najbliższym czasie polskie władze mogą spodziewać się potrącenia przez Komisję Europejską ogromnej sumy, nawet około 150 mln euro, tytułem zaległych kar" — poinformował serwis.

Jak podał rmf24.pl, suma ta uzbierała się przez pięć miesięcy, na które KE zawiesiła wysyłanie wezwań do zapłaty. Zrobiła to po tym Warszawa poprosiła w liście wysłanym 3 listopada 2022 r. o zaprzestanie naliczania kar.

Rzecznik KE Christian Wiegand przekazał serwisowi, że KE odrzuciła wniosek polskich władz w sprawie kar. — KE dokładnie przeanalizowała argumenty zawarte w liście z 3 listopada i w wyniku tej analizy KE wciąż uważa, że Polska nadal nie wykonała w pełni orzeczenia TSUE — powiedział.

Jak nieoficjalnie dowiedziano się, Komisja Europejska zwlekała z negatywną odpowiedzią na list z 3 listopada, bo miała nadzieję, że w międzyczasie wejdzie w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym (ta, która ma otworzyć drogę do pieniędzy z KPO). Ponieważ jednak utknęła ona w Trybunale Konstytucyjnym - Bruksela postanowiła już dłużej nie czekać. Polska złożyła także skargę do TSUE w związku z naliczaniem przez KE kar, ale wyrok zapadnie prawdopodobnie dopiero za kilkanaście miesięcy.

Przypomniano w informacji, iż TSUE w lipcu 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach między innymi uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie. Kara naliczana jest od 3 listopada 2021 roku. Polska nie płaci kar, więc Bruksela potrąca je regularnie z należnych nam funduszy. Nie tracą na tym bezpośredni beneficjanci, bo ich faktury są już zapłacone, ale budżet państwa, który zwraca się do KE o refundację – wyjaśnił serwis. (jmk)

Foto: Business Insider
Źródło: rmf24.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.