Kierowcy zapłacą na drogach ekspresowych

Platne_ekspresowki.jpg

Opłata za przejazd będzie obowiązywać nie tylko na autostradach, lecz także na drogach ekspresowych. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowym systemem, który ma to umożliwić. Ma zostać wdrożony już w kwietniu 2021 roku - podał serwis Radiozet.pl

Kierowcy przyzwyczaili się już, że przejazdy autostradami wieżą się z koniecznością uiszczenia opłat, w przyszłości system e-Toll ma objąć także drogi ekspresowe – czytamy w informacji.

Nowy system budzi wiele kontrowersji ze względu na podstawy jego działania: opłaty mają być naliczane automatycznie na podstawie śledzenie pozycji GPS jadącego pojazdu. Oskarżenia o możliwość naruszania prywatności i inwigilowania kierowców resort lekceważy, mimo że dane będą trafiać bezpośrednio do Krajowej Administracji Skarbowej – wyjaśnił serwis.

Nowy system poboru opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi ma być doglądany i obsługiwany przez KAS. Rozwiązanie e-Toll ma zastąpić ręczny pobór opłat na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Nowy system od kwietnia 2021 ma obowiązywać samochody o masie powyżej 3,5 tony, od lipca 2021 obejmie także samochody osobowe. Początkowo będzie służył do pobierania opłat za przejazd odcinkami autostrad, plany rządu są jednak jasne: płacić trzeba będzie także za korzystanie z ekspresówek – podał serwis.

Oparcie nowego systemu poboru opłat na technologii satelitarnej ma na celu m.in. znaczne uproszczenie procesu rozszerzania sieci dróg płatnych. Architektura systemu jest tworzona tak, aby w przyszłości możliwe było objęcie nim wybranej sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce – czytamy dalej.

Plany dotyczące wdrożenia e-Toll na autostradach są już znane: na początek ma on zacząć działać na odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław. System ma być sukcesywnie wdrażany w całej Polsce – poinformował serwis.

Przygotowywane przez rząd rozwiązanie będzie wymagać zgody na śledzenie położenia smartfona. Problem polega na tym, że jeśli nie cofnie się jej po zjeździe z autostrady, dane będą przekazywane na państwowe serwery cały czas.

Alternatywą dla osób „niekorzystających z rozwiązań cyfrowych” ma być możliwość kupienia biletu autostradowego – wyjaśnił dalej serwis Radiozet.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Radiozet.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.