Kijem i marchewką podatkową w przedsiębiorców

Kijem i marchewką podatkową w przedsiębiorców

Rząd szuka sposobu, by wydusić z biznesu więcej podatków. Od stycznia przyjrzy się finansom firm – pisze serwis Rp.pl.


Minister finansów wielokrotnie ostatnio zapowiadał, że nie będzie nowych podatków ani ich podwyżek. I rzeczywiście, stawki się nie zmienią, ale w wielu przypadkach przedsiębiorcy zapłacą więcej – podał serwis.

Rząd chce bowiem zobowiązać firmy do publicznego ujawniania planów swojej polityki podatkowej. A ujawnianie planów firm może stanowić zachętę dla skarbówki do kontrolowania, dlaczego nie zapłaciły zaplanowanego w ten sposób podatku.

– A właściwie co to jest polityka podatkowa? – pyta retorycznie prof. dr hab. Adam Mariański. Takie pojęcie nie występuje w przepisach – czytamy w informacji.

Jak informuje serwis Rp.pl. - Eksperci uważają to za osobliwą propozycję, bo przecież realia biznesu bywają na tyle zmienne, że nie wszystko, także zobowiązania podatkowe, da się precyzyjnie zaplanować. – Jak to dobitnie pokazała sytuacja gospodarcza w 2020 r., wszelkie prognozy mogą być zawodne – komentuje Tomasz Wickel, doradca podatkowy, partner w SSW Solutions.

Na razie nie ujawniono projektu zmian. Eksperci zwracają uwagę, że ustawy podatkowe na przyszły rok trzeba uchwalić i ogłosić do końca listopada. Prace legislacyjne będą zapewne znów prowadzone w szaleńczym tempie i zaskoczą przedsiębiorców tuż przed końcem roku – stwierdza portal Rp.pl

Zmiany dotkną także spółki komandytowe, których wspólnicy będą musieli już za kilka miesięcy zapłacić podatek dwa razy. Dziś płacą 19 proc. od dochodów, ale już w przyszłym roku spółka jako taka ma zapłacić kolejne 19 proc. CIT. –czytamy w informacji.

Skąd taki pomysł? Ministerstwo Finansów twierdzi, że to „odpowiedź na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne". Eksperci zgodnie twierdzą, że cel jest przede wszystkim fiskalny. – W rozliczeniach spółek komandytowych nie dochodzi do żadnych podatkowych aberracji – komentuje Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

– Jeśli nawet zdarzają się przypadki wykorzystywania tych spółek w schematach optymalizacyjnych, to administracja skarbowa może je zwalczać na wiele sposobów, w tym stosując klauzulę obejścia prawa podatkowego – dodaje Przemysław Pruszyński, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan. Nawiązuje przy tym do istniejących od 2016 roku przepisów pozwalających na opodatkowanie struktur biznesowych tworzonych w celu ominięcia podatków – czytamy dalej.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że co roku przybywa około 5 tys. spółek komandytowych. Dziś jest już ich ponad 43 tys. Wiele z nich to rodzinne biznesy – przypomniał portal.

Rząd oprócz „kija" na te firmy szykuje też „marchewkę" w postaci tzw. estońskiego CIT i rozszerzenia możliwości korzystania z 9-proc. stawki. – Niestety, z tych propozycji skorzysta tylko garstka przedsiębiorców – ocenia w podsumowaniu Pruszyński.   (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Rp.pl



Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.