BP

Kolejna metoda rządu na dzietność

Demografia.jpg

Nawet 24 tys. zł będą mogli dostać rodzice na swoje trzecie i kolejne dziecko - potwierdza money.pl Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Warunek? Szybki poród. Jeśli trzecie dziecko pojawi się w trzy lata po drugim, to rodzice dostaną na nie aż 2 tys. zł miesięcznie przez rok oraz dodatkowo standardowe 500+. Analogicznie z kolejnymi maluchami.

Pieniędzy dla rodzin będzie jeszcze więcej, niż się pierwotnie zapowiadało. Zapisy Polskiego Ładu są co prawda dość enigmatyczne, ale Ministerstwo Rodziny i Polityki Społeczne potwierdziło nam oficjalnie, że przy szybkich porodach będzie podwajało stawki. Rocznie na jedno dziecko może to być nawet 2,5 tys. zł miesięcznie – czytamy w informacji.

Podczas prezentacji Polskiego Ładu o podwajaniu stawek nie wspomniano. Przypomnijmy, 15 maja politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiedzieli, że oprócz dotychczasowego świadczenia 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, będzie można wnioskować o dodatkowe 12 tys. zł. Świadczenie ma być wypłacane od 2022 roku.
- Jeśli chodzi o rodzicielski kapitał opiekuńczy, to świadczenie to będzie przysługiwało, kiedy urodzi się drugie dziecko, wówczas rodzice będą mogli skorzystać z tego kapitału. Rodzice będą mogli dowolnie wybrać, czy przez rok pobierają po tysiąc złotych, czy po 500 zł przez dwa lata - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

12 tys. zł z kapitału opiekuńczego to więc właściwie kolejne 500+. Właśnie w tej kwocie może być wypłacane przez dwa lata. Może się też zmienić w 1000+, ale wówczas wypłacane będzie już tylko przez rok. Dotyczy to drugiego dziecka między pierwszym a trzecim rokiem życia – podano dalej.

Jak informuje serwis, analogicznie ma być z kolejnymi dziećmi. Ale i na tym nie koniec. Właśnie w tym momencie PiS jeszcze podbija stawkę. Warunkiem jest jednak szybki poród kolejnego dziecka.
"Jeśli dziecko urodzi się w odstępie do 3 lat od poprzedniego, to rodzicom będzie przysługiwać kwota podwojona, czyli 24 tys. zł. Dotyczy to zarówno drugich, trzecich jak i kolejnych dzieci" - informuje nas biuro prasowe MRiPS.

W praktyce oznacza to, że rodzina z dwójką dzieci, która kwalifikuje się do świadczenia z kapitału opiekuńczego, w ciągu roku (przy założeniu wypłat po 1000 zł miesięcznie z kapitału opiekuńczego) dostanie z budżetu państwa dodatkowe 24 tys. zł. Z tradycyjnego 500+ na dwójkę dzieci wyjdzie pierwsze 12 tys. zł, a z nowego zasiłku kolejne 12 tys. zł. – czytamy w informacji

Jeszcze więcej zyskają rodzice z trójką dzieci. Z samego 500+ w ciągu roku ich budżet zwiększy się o 18 tys. zł. Dodatkowo, jeśli dzieci spełnią wymogi wiekowe, opiekunowie otrzymają kolejne 36 tys. zł, a to w sumie oznacza 54 tys. zł. Na szybko urodzone trzecie dziecko program 500+ zamieni się więc przez rok nawet w 2500+.

Dla porównania - tyle samo zarobi w rok Kowalski, który co miesiąc pobiera pensję w wysokości 4,5 tys. zł netto – pisze serwis.

Mało tego, trzeba wspomnieć o świadczeniu wypłacanym uczniom na powrót do szkół. Opiekunowie co roku mogą składać wnioski o przyznanie 300 zł na wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. Program nie obejmuje jednak dzieci w wieku przedszkolnym i studentów – czytamy dalej.

Z perspektywy czasu wiemy, że sztandarowy program socjalny pozwolił PiS wygrać wybory, ale nie wpłynął skutecznie na dzietność w Polsce, przed czym ostrzegali demografowie. (jmk)

Foto: Wiadomości-Gazeta

Źródło: Money.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.