Końca nie widać – inflacja w Polsce znów zaskakuje. Gdzie ulokować swoje środki?

Tavex_inflacja.jpg

Odczyt inflacji CPI w sierpniu 2021 r. w Polsce wyniósł aż 5,4% – wynika z najnowszych danych GUS. Szok po lipcowym, pięcioprocentowym szczycie nie zdążył jeszcze opaść, kiedy to wynik ten został pobity. Oznacza to, że inflacja jest najwyższa od 2001 roku, a wzrost cen towarów i usług jeszcze bardziej przyspieszył. Warto zastanowić gdzie ulokować swoje środki finansowe, aby zabezpieczyć je przed stratą.

Wszystko drożeje

Główny Urząd Statystyczny podał rekordowe dane dotyczące wzrostów cen w sierpniu – wynik wynoszący aż 5,4% odbił się szerokim echem. Opublikowane wstępne wyniki oznaczają, że inflacja jest najwyższa od 2001 roku, a realne stopy procentowe w Polsce wynoszą około -5,3% – ten odczyt jest absolutnym rekordem w historii Polski po 1989 roku.

Ceny żywności zdrożały o blisko 4%, energii o niewiele ponad 6%, jednak rekordzistą została cena paliwa, która zwiększyła się o aż 28%. Co więcej, dalszemu wzrostowi inflacji sprzyja ciągły wzrost płac i presji płacowej, co pokazują statystyki, ponieważ wynagrodzenia w sposób ciągły rosną szybciej niż ceny. Napędza to obecne zjawisko i najprawdopodobniej będzie miało jeszcze większe przełożenie na rynek, szczególnie w obszarze usług. Ekonomiści oraz eksperci zapowiadają, że z podwyższony poziom cen powinien utrzymać się do końca roku.

Aktualna sytuacja pokazuje, że wzrost podaży pieniądza, który obserwowaliśmy zwłaszcza w 2020 roku ma jednak swoje konsekwencje. Wbrew temu co mówią bankierzy centralni o przejściowym charakterze inflacji, wydaje się jednak, że czeka nas długi czas intensywnego wzrostu cen – choć mówienie o ryzyku np. dwucyfrowej inflacji wydaje się na ten moment wyjątkowym czarnowidztwem – tłumaczy Aleksander Pawlak, Prezes Tavex.
Polacy mając przed sobą perspektywę dalszych wzrostów lub utrzymania się tego poziomu cen, zaczęli reagować i szukać możliwości na ochronę kapitału – jednym z efektów jest odwracanie się od obecnie nieopłacalnych lokat. Gdzie więc najlepiej ulokować środki finansowe?

Korzystne ulokowanie środków finansowych

Największym zaufaniem inwestycyjnym niezmiennie cieszą się nieruchomości i złoto – wynika z badani firmy Tavex przeprowadzonego w II kwartale br. W zestawieniu z wynikami z I kwartału zainteresowanie tymi inwestycjami wzrosło odpowiednio o 2,5 p.p. (58,8%) oraz 3,2 p.p.(39,3%).
Przy obecnej sytuacji rynkowej nie jest łatwo przeprowadzać całkowicie bezpieczne inwestycje, które uchroniłyby oszczędności przed inflacją i przyniosły oczekiwany zysk. Najlepszym sposobem ochrony zaoszczędzonych środków finansowych jest ich dywersyfikacja.

W ostatnim kwartale inwestycje w złoto przybrały na sile. Taka sytuacja nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę fakt, że inwestorzy postrzegają rynek złota jako jeden z najbardziej stabilnych. To z kolei daje im poczucie większego bezpieczeństwa inwestycji oraz świadomość niewielkiego wpływu ogólnego wzrostu cen na stan ich oszczędności przechowywanych w złotym kruszcu. Co w obliczu, rosnącej inflacji jest bardzo ważne.

Nasz portfel inwestycji mogą zdywersyfikować także nieruchomości. Niskie stopy procentowe i rosnąca inflacja sprzyjają kupowaniu za gotówkę, która wcześniej leżała na bankowych kontach czy lokatach. Inwestycja w ten rodzaj aktywa wymaga jednak rozeznania. Należy brać pod uwagę bieżące prognozy dla rynku nieruchomości oraz to, że obecnie ceny mieszkań są wysokie i nadal rosną – według danych Narodowego Banku Polskiego ceny mieszkań na siedmiu największych rynkach wzrosły o około 10%.

Większą zmiennością cechują się wciąż popularne wśród Polaków giełdowe akcje. Przy odpowiednim podejściu oraz chłodnej analizie możemy także „grając” na giełdzie ochronić przed inflacją część środków pieniężnych. Ważnym zadaniem jest wybór papierów wartościowych spółek, które mają realne powody do wzrostów i ich trend na przestrzeni czasu cechuje się wzrostem. Co więcej, ciekawym i alternatywnym sposobem na pomnożenie kapitału są cieszące się coraz większym zainteresowaniem inwestycje w antyki i sztukę. Jednakże przed zrealizowaniem zakupu takich dóbr, nie posiadając odpowiedniej wiedzy, trzeba dogłębnie poznać mechanizmy oraz sposób funkcjonowania tego rynku.


***
Badanie firmy Tavex zostało zrealizowane w dniach Termin realizacji badania: 05/07 – 06/07.2021 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1006 ankiet z reprezentatywną próbą Polaków powyżej 18. roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.
 

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.