Pół godziny stresu wystarczy, żeby niektóre obszary w mózgu zmieniły płeć z męskiej na żeńską i odwrotnie. Przedstawiamy książkę "Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów"

Pół godziny stresu wystarczy, żeby niektóre obszary w mózgu zmieniły płeć z męskiej na żeńską i odwrotnie. Przedstawiamy książkę "Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów"


"Płeć i mózg.

Historia przekręconych faktów"
prof. Daphna Joel
Luba Vikhanski

Wydawnictwo W.A.B.
Premiera 9 lutego 2022
Przełożyła Agnieszka Szling

Czy wiesz, że pół godziny stresu wystarczy, żeby niektóre obszary w mózgu zmieniły płeć z męskiej na żeńską i odwrotnie?
   
Koncepcja męskiego i kobiecego mózgu nawiązuje do popularnego poglądu,który głosi, że mężczyźni i kobiety pochodzą z różnych planet. Ale czy potwierdzają ją badania naukowe? Podjęta przez autorki próba odpowiedzi na to pytanie miała początek w zaskakujących badaniach, które mogą całkowicie zmienić sposób postrzegania płci biologicznej, kulturowo-społecznej oraz mózgu.

Od pokoleń uczono nas, że mózgi kobiet i mężczyzn różnią się w istotny sposób. Zgodnie z tym mitem kobiecy mózg ma rozbudowane ośrodki komunikacji i emocji oraz jest przystosowany do odczuwania empatii. W męskim mózgu dominują ośrodki seksu i agresji, i jest on przystosowany do budowania systemów. Ta teoria dostarcza zgrabnego biologicznego wyjaśnienia większości tego, z czym spotykamy się w codziennym życiu. Wyjaśnia, dlaczego kobiety są postrzegane jako bardziej wrażliwe i emocjonalne, podczas gdy mężczyźni jako bardziej agresywni.

Ale czy to rzeczywiście prawda?

Według neurolożki, profesor Daphny Joel, tak nie jest. W książce przedstawia śmiały i przekonujący argument, który całkowicie obala pojęcie płciowych mózgów. Opierając się na przełomowych wynikach własnych badań i najnowszych dowodach naukowych, profesor Joel wyjaśnia, że każdy ludzki mózg jest w rzeczywistości unikalną mieszanką – lub mozaiką – cech „męskich” i „żeńskich”.

„Płeć i mózg” to fascynujące spojrzenie na naukę o płci, na jej historię i przyszłość.

prof. Daphna Joel – profesorka psychologii i neurobiologii na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Swoje doświadczenie neurobiologiczne połączyła z zainteresowaniem naukami o płci. Badaniami, w których neguje istnienie „mózgu męskiego” i „mózgu kobiecego”, zrewolucjonizowała myślenie o płci biologicznej, płci kulturowo-społecznej oraz mózgu.

Luba Vikhanski – dziennikarka i wielokrotnie nagradzana autorka publikacji popularnonaukowych. Jest autorką trzech książek, w tym Immunity: How Elie Metchnikoff Changed the Course of Modern Medicine, która została bardzo dobrze przyjęta przez Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne.
Pracuje w Instytucie Nauki Weizmanna. Mieszka w Izraelu.

Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o
ul. Domaniewska 48, 02-672 Warszawa
tel. 22 828 98 08

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.