Resort rozwoju pracuje nad kolejnymi instrumentami wsparcia dla branży turystycznej – mówił Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju podczas kolejnego webinarium „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”.
Cykl wideokonferencji dla polskich przedsiębiorców, przybliżający im możliwości wsparcia dostępne w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej został zorganizowany przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Webinarium w tym tygodniu było poświęcone perspektywom polskiej turystyki podczas pandemii koronawirusa oraz portalowi Biznes.gov.pl, który pozwala prowadzić działalność gospodarczą online.
„Turystyka jest taką dziedziną gospodarki, która została bardzo mocno dotknięta epidemią. W ministerstwie przygotowaliśmy rozwiązania, które są dla niej wsparciem – powiedział wiceminister Gut-Mostowy. - Szacujemy, że kilkanaście tysięcy firm z branży turystycznej otrzymało bezpośrednią pomoc w ramach tarczy finansowej na kwotę co najmniej 4 mld zł” – uzupełnił.
W opinii Guta-Mostowego „Najistotniejsze jest to, by znów rozbudzić w Polakach chęć podróżowania i w ramach dobrze rozumianego patriotyzmu gospodarczego stymulować wypoczynek w Polsce” – podkreślił.
Z kolei Dominik Wójcicki, dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju przedstawił możliwości, jakie daje przedsiębiorcom portal rządowy Biznes.gov.pl. Poinformował, że obecnie z e-administracji korzysta samodzielnie 75 proc. przedsiębiorstw, a wskaźnik ten rośnie z roku na rok.
„Koncepcja Biznes.gov.pl powstała w 2015 roku i wtedy byliśmy pionierami. Obecnie z fakultatywnej formy załatwiania spraw urzędowych staliśmy się w wielu kategoriach takim must have (red. z ang. muszę mieć) – powiedział Wójcicki. - Biznes.gov.pl to cyfrowe drzwi do rozwoju firmy. Za pierwsze sześć miesięcy tego roku mamy 25 mln odsłon na naszym portalu i to jest prawie 100 proc. wzrostu rok do roku. Jest to stały trend” – zaznaczył.
Biznes.gov.pl to dwa główne komponenty: usługi online i informacje prawne prezentowane w przystępny sposób. „Jesteśmy częścią rządowego programu tarczy antykryzysowej, na naszym portalu można dowiedzieć się, jakie rozwiązania są w niej przewidziane – mówił przedstawiciel resortu rozwoju. - Przedsiębiorcy są zadowoleni, że poziom e-administracji jest tak wysoki” – podkreślił.
Biznes.gov.pl ma bardzo rozbudowaną sekcję z artykułami informacyjnymi, które odpowiadają na potrzeby przedsiębiorców, interpretując i tłumacząc konkretne ustawy. „Z części merytorycznej jesteśmy bardzo dumni, bo to nasz atut. Pod tym względem się wyróżniamy. Lekkość, łatwość, przystępność artykułów, to jest coś, co przedsiębiorcy bardzo doceniają” – mówił Dominik Wójcicki.
„Informujemy przedsiębiorców o planowanych zmianach prawnych, ułatwieniach czy ulgach. Personalizujemy te tematy i wysyłamy do branży, której one dotyczą” – wyjaśnił.
„Dużym plusem Biznes gov.pl jest to, że integruje działalność różnych urzędów i jest szansą na uzyskanie bardziej ramowej odpowiedzi na zadane pytania” – ocenił Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Wójcicki zapowiedział też, że portal ma taką wizję rozwoju, by jak najwięcej usług i informacji podawać w jednym miejscu, niezależnie od tego, którego resortu są to kompetencje. „To, co mamy w planach to dalsza integracja z innymi ministerstwami. Przedsiębiorca szuka wszystkiego w jednym miejscu i nie chce przechodzić między różnymi portalami” – wyjaśnił.
Dodał, że do marca 2022 r. jest planowane zakończenie połączenia Biznes.gov.pl i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). „Do takiego połączonego projektu, który nazywamy Kontem Przedsiębiorcy po jakimś czasie dołączy moduł e-doręczeń, by można było odbierać pisma urzędowe w formie elektronicznej” – powiadomił Wójcicki.
Kolejne webinaria z cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” poświęcono tematom: „Szybka Ścieżka – Koronawirusy” (środa 1 lipca), „Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm” (czwartek 2 lipca). We wtorek 7 lipca eksperci z Ministerstwa Finansów przedstawią ułatwienia podatkowe w Tarczy Antykryzysowej.
Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram webinariów: www.parp.gov.pl/tarcza.
Partnerami cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.
Pliki graficzne do pobrania: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/162367,,ministerstwo-rozwoju-wkrotce-nowe-formy-pomocy-dla-polskiej-turystyki-
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
Czytaj więcej: centrumprasowe.pap.pl